UEFA’nın Rusya’yı men etmesi Türk takımlarına yaradı! İşte ekiplerimizin yeni Avrupa yolu

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması nedeniyle UEFA, Moskova’ya bir dizi yaptırım uyguladı. Bu kapsamda, UEFA, Rus kadrolarını 2022-23 döneminde …

03.05.2022
UEFA’nın Rusya’yı men etmesi Türk takımlarına yaradı! İşte ekiplerimizin yeni Avrupa yolu

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması nedeniyle UEFA, Moskova’ya bir dizi yaptırım uyguladı. Bu kapsamda, UEFA, Rus kadrolarını 2022-23 döneminde Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Konferans Ligi’ne almayacağını açıkladı. Bu karar ise Avrupa yolu görünen Türk gruplarına yaradı. İşte UEFA’nın tertiplerine katılacak Türk gruplarının yeni yol haritası.

Uefa, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi nedeniyle Rus futbol kadrolarının gelecek dönem da Avrupa kupalarından men edildiğini ve EURO 2028 ve EURO 2032 Avrupa Şampiyonaları konut sahipliği edilen taleplarının geçersiz sayıldığını açıkladı.

TRABZONSPOR PLAY-OFF’LARDAN KATILACAK

Bu karar, 2022-23 dönemi için UEFA ülke sıralamasında 13. sırada yer alan Türkiye’nin, 12. sıraya yükselmesini sağladı. Böylelikle Üstün Lig ‘de şampiyonluğu garantileyen Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi kümelerine iştirak sürecine 3. ön eleme yerine play-off’tan katılacak. Yani bordo-mavililer, iki ön eleme yerine tek ön eleme oynayacak.

LİG İKİNCİSİ DEVLER LİGİNDE DAHA AZ ÖN ELEME OYNAYACAK

Ligde ikincilik için yarışan Fenerbahçe, Konyaspor ve Başakşehir ise Şampiyonlar Ligi’nde 2. ön eleme tipi yerine 3. ön eleme cinsinden başlama bahtını yakalayacak.

AVRUPA LİGİ VE KONFERANS LİGİ

UEFA Avrupa Ligi’ne 3. ön eleme cinsinden başlaması beklenen Zirkent aydın haberlerit Türkiye Kupası galibi de bir tipi pas geçerek play-off çeşidinden Avrupa serüvenine başlayacak. UEFA Konferans Ligi’ne 2. ön eleme cinsinden adım atacak olan Muhteşem Lig üçüncüsü ise bir cins geç başlayarak 3. eleme tipinden turnuvaya dahil olacak.

Lig,Ön Eleme,Turu ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Spor sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.