Üçüncü dozu üç ay öne çekmek şart

EDA SANĞUKoronavirüsün yeni Omicron varyantının süratli yayılması nedeniyle üçüncü doz aşıyı daha erken olmanın muhafazayı artıracağını söyleyen …

11.12.2021
Üçüncü dozu üç ay öne çekmek şart

EDA SANĞUKoronavirüsün yeni Omicron varyantının süratli yayılması nedeniyle üçüncü doz aşıyı daha erken olmanın muhafazayı artıracağını söyleyen BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin, “Omicron kelam gelimi edilen olduğunda, iki dozun kâfi müdafaaya sahip tamamla…

EDA SANĞU

Koronavirüsün yeni Omicron varyantının süratli yayılması nedeniyle üçüncü doz aşıyı daha erken olmanın müdafaayı artıracağını söyleyen BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin, “Omicron kelam gelimi edilen olduğunda, iki dozun kâfi müdafaaya sahip tamamlanmış aşı olduğunu söyleyemeyiz. Omicron öngörüldüğü üzere yayılmaya devam ederse, güçlendirici üçüncü dozu üç ay sonra olmayı önermek, bilimsel açıdan mantıklı olacaktır” dedi.

Şahin ayrıyeten BioNTech’in Omicron’a uyarlanacağını ve daha sonra muhtemelen dördüncü doz olarak kullanılabilecek bir aşı üzerinde çalışıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Tam üretime geçip geçmeyeceğimize şimdi karar verilmedi. Şu anda çeşitli Omicron varyantları yolda ve hangisinin daha baskın çıkacağı ve hasebiyle aşıda yer alacağı şimdi belirli değil.” Bugüne kadar yapılan hesapların 2022’de en az 4 milyar doz aşı üretilmesi gerektiği tarafında olduğunu belirten Şahin, “Şimdi daha fazlası olabilir mi diye düşüneceğiz” tabirini de kelamlarına ekledi.

BİRİNCİ OLARAK İNGİLTERE GEÇTİ

BioNTech aşısıyla ilgili genel uygulama, iki aşı dozundan altı ay sonra üçüncü dozun, yani hatırlatma dozunun yapılması istikametindeydi. Lakin İngiltere Omicron varyantının ortaya çıkmasıyla birlikte üç ay içinde üçüncü doz uygulamasına geçen birinci ülke oldu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 30 Kasım’da yaptığı açıklamada “Kendimize belirlediğimiz amaç, ocak ayı sonuna kadar uygun olan herkese güçlendirici dozu sunmak” tabirlerini kullandı.

Kovid aşısı ortakları BioNTech ile Pfizer çarşamba günü yaptığı açıklamada, laboratuvar çalışması sonuçlarının şirketler tarafından üretilen aşının 2 dozunun Omicron varyantı karşısında daha az tesirli olduğunu gösterdiğini belirtti. Açıklamada, laboratuvar çalışmasında aşının 3’üncü dozunun Omicron’u nötralize edici antikorlar sağladığının ortaya konulduğu bildirildi. Şirketler, laboratuvar sonuçlarının öncü bulgular olduğunu vurgulayarak, gerekirse yalnızca Omicron varyantına yönelik bir aşıyı da Mart 2022’ye kadar hazır edebileceklerini duyurdu.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.