TÜSEDAD: Zamdan kaçış yok

Ete ve süte yüzde 30 artırım kapıda diyen çiftçi TÜSEDAD (Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği) İdare Konseyi Lideri Sencer …

13.09.2022
TÜSEDAD: Zamdan kaçış yok

Ete ve süte yüzde 30 artırım kapıda diyen çiftçi TÜSEDAD (Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği) İdare Konseyi Lideri Sencer Solakoğlu, tarımda yapılan yanlışları teker teker sıraladı, çiftçinin yaşadığı zorlukları anlattı. Solakoğlu “Türkiye’…

Ete ve süte yüzde 30 artırım kapıda diyen çiftçi TÜSEDAD (Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği) İdare Şurası Lideri Sencer Solakoğlu, tarımda yapılan kusurları teker teker sıraladı, çiftçinin yaşadığı zorlukları anlattı. Solakoğlu “Türkiye’de üretiyoruz fakat Türkiye’nin toprağını taşeron üzere kullanıyoruz” dedi ve besindeki fiyat artışlarına değindi, ete ve süte yüzde 30 artırımın yolda olduğunu hatırlattı.

“ÜRETİCİ İÇİN ARTIRIMLAR DEVAM ETMEK ZORUNDA”

İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programının konuğu olan Solakoğlu açıklamalarına münasebetleriyle açıklık getirdi:

Bu çok makûs bir haber lakin maliyetlerin artışının karşısında iktidar, ‘Biz besin enflasyonunu denetim altına alacağız’ diyor. Nasıl alacağız? ‘Çiftçinin fiyatlarını sabitleyeceğiz’ dediler. E maliyetler? ‘O bizi ilgilendirmiyor biz yalnızca sizin satış fiyatınızı sabitleyeceğiz’ dediler ve sabitlediler. Bu ok yay sorunu üzere gerildi.

Bugün 110 liraya mal olan kemikli eti çiftçi 90 liraya satmak zorunda. Bu ne kadar sürdürülebilir sizce? İşte şu anda o dayanılamaz noktaya gelindi. Yeni artırımlar başladı. Cumadan pazartesiye kadar yeni artırımlar geldi. Şimdi artırımlara yansımadı yansıyacak. Bu bu türlü de devam etmek zorunda. Aksi halde üretici kalmayacak.

“YEM İTHAL, GÜBRE İTHAL, MAZOT İTHAL, TOHUM İTHAL…”

Küçükkaya’nın maliyetlerin ne olduğuna ait sorusuna da karşılık veren Solakoğlu şunları anlattı:

Biz ithalatla geçinen bir ülkeyiz. Yemin yüzde 50’si ithalat. Gübrenin yüzde 95’i ithal. Mazot ithal. Tohum, çoğunlukla milletlerarası firmaların dolar bazlı belirledikleri fiyatlardan ötürü, yerli firma sayısı az. O da ithal. Türkiye’de üretiyoruz lakin Türkiye’nin toprağını taşeron üzere kullanıyoruz. Orada bir şeyler yetiştiriyoruz ve dünyayla rekabet etmemiz mümkün olmuyor bu şartlarda. Hayvancının tarlada yetiştirdiği ithal olduğu için ineğin ağzından aslında dolar geçiyor. Münasebetiyle TL paha kaybettikçe bu maliyetler de denetim edilemez formda artıyor.

ASGARİ FİYATA İŞ BUL ÇİFTÇİLİK YAPMA

Halka sormak lazım sütte fiyat düşüşü yaşayan oldu mu? Yok. Lakin biz her şeyi yüzde 18’le alırken yüzde 1’le satıyoruz. Çiftçiler firma değil ki KDV iadesi alamaz ki bu direkt maliyet olarak yansıyor. Çiftçi ne yapacağını şaşırdı ve çocuklarına ‘aman evladım git taban fiyatla iş bul çiftçilik yapma’ diyor.

“90 LİRALIK SATIŞ FİYATI 120 LİRAYA ÇIKACAK”

Küçükkaya’nın “Ete, et eserlerine, süte ve süt eserlerine yüzde 30-35 artırım mı bekliyorsunuz?” sorusuna Solakoğlu “Net” diyerek cevap verdi ve bunu şöyle ayrıntılandırdı:

90 liralık satış fiyatı bizim öngörümüz 120 liraya çıkacak. Kemikli et yani bizim mezbahaya verdiğimiz fiyattan bahsediyorum. Birinci düzeltmesini de yaptı 90’dan 102’ye geldi. Artış yüzde 100 buradan kaynaklanacak. Talepte bir tık daha oynama olursa bu yüzde 30 çok daha üst çıkacak.

İTHALATI YAPACAĞIMIZ ÜLKELERDE 120 LİRANIN ALTINDA FİYAT GÖRÜNMÜYOR

Devlet dedi ki ‘zarar edin’ ettik. Üretim küçüldü. ‘İthalat yapalım’ dediler. Artık 150 bin hayvanlık ithalat kontenjanı açtılar. İthalatı yapacağımız ülkelerde 120 liranın altında hiçbir fiyat görünmüyor. Demek ki devlet de çiftlikler de endüstrici de bu 120 liralık fiyatı satın almış durumda hasebiyle bu fiyat çıkacak. 80 liralardayken ben kıtlık olacağını söyledim. Kıtlık dediğiniz rafta olacak lakin gidip alınmayacak. Kıtlık deyince rafta olmaması değil.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.