Aşırı üzüntü ve mutluluk duyguları orta yaş üstü kadınlarda ani “kalp krizi” riskini artırıyor

Sağlık Haberleri Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Doç. Dr. Servet Altay, çok hüzün ve gerilimin …

13.09.2022
Aşırı üzüntü ve mutluluk duyguları orta yaş üstü kadınlarda ani “kalp krizi” riskini artırıyor

Sağlık Haberleri

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Doç. Dr. Servet Altay, çok hüzün ve gerilimin “kırık kalp”, çok sevincin “mutlu kalp” sendromuna hatta kalp krizine neden olabildiğini söyledi.

Doç. Dr. Altay, kent aydın haberleri muhabirine, ağır ıstırap ya da gerilimle oluşan kalp rahatsızlığına “kırık kalp”, çok sevinç ve memnunluk anında oluşana ise “mutlu kalp” sendromu denildiğini belirtti.

Tıp literatüründe “takotsubo kardiyomiyapatisi” olarak bilinen kırık kalp sendromunun sık görüldüğünü lisana getiren Altay, “Ani gelişen ağır gerilim, ıstırap ve üzücü haber üzere durumlarda tam sebebi bilinmese de bedende salgılanan çeşitli unsurlara bağlı olarak süreksiz kalp yetmezliği ve kalp krizleri tablosu ortaya çıkıyor. Bu tablo bizi de çok şaşırtıyor. Hastanın analiz ve elektrokardiyografisine baktığımızda önemli kalp krizi bulguları görüyoruz.” dedi.

Altay, bu durumdaki hastaları süratli halde anjiyoya aldıklarını ve müdahale edildiğini söyledi. Anjiyoya alınan hastaların damarlarının açık çıktığını belirten Altay, şöyle devam etti:

“Aslına bakarsanız ağır tasa, ağır üzücü his durumunun yaptığı süreksiz bir tablo. Hastanın kalbinin iç kısmına bir görüntüleme yaptığımızda olağan kasılması gereken kalbin bir bölgesinin balonlaştığını görüyoruz. His durum düzenlenmesi ve uygun tedaviyle hasta toparlayabiliyor fakat bu akut tabloda tedavi alınmazsa ani gelişen ritim bozukluklarıyla hasta kayıpları olabiliyor.”

“Duygular dozunda yaşanmalı”

Altay, keder kaynaklı kalp rahatsızlığının yanında ağır memnunluk his durumunda da “mutlu kalp sendromu”nun görülebildiğine dikkat çekti.

Bir imtihanı kazanmak, uzun müddettir iş arayan birinin işe girmesi üzere olumlu bir tabloda bireylerin “mutlu kalp sendromu”na bağlı kalp rahatsızlığı yaşayabildiğine değinen Altay, “Mutlu kalp sendromu kırık kalp sendromundaki üzere birebir tablo, yeniden tıpkı ağır his durumu. Bunun yaptığı sempatik deşarj sonrası süreksiz kalp yetersizlikleri oluşabiliyor.” dedi.

Altay, her hissin dozunda yaşanması gerektiğini belirterek, ani durumlardan kaçınılması tavsiyesinde bulundu.

Kırık kalp ve keyifli kalp sendromlarının çoğunlukla bayanlarda gözüktüğünü anlatan Altay, şunları kaydetti:

“Bu durumlar aslında her duyguyu dozunda yaşamak gerektiğini bize gösteriyor. Enteresan olan hali hazırda görülenin yüzde 90’ı bayanlarda. Duygusal durumları daha ağır yaşayan bayanlarda görülüyor. Çoğunlukla da 50-55 yaşların üstü postmenopozal bayanlarda bu tablo oluyor. O nedenle bu şahıslarda bir haber verilecek ise çok daha dikkatli davranmak lazım. Bu olumlu ya da olumsuz birinde göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı üzere bir şikayet olduğunda önemsemek gerekir. Altında bu türlü bir tablo ortaya çıkabileceğini bilmemiz gerekiyor.”

Kaynak: kent aydın haberleri / Gökhan Zobar – Sıhhat

Durum,Kalp,Altay,Duygu,Tablo,Sendromu,Yoğun,Hasta,Kırık Kalp ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sağlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.