TÜSEDAD Başkanı: Ekim-kasım ayında ete ve süte yüzde 30-35 zam gelecek

Artan maliyetler nedeniyle gelen artırımlar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Güç, yem ve akaryakıt artırımlarından ötürü temel besin …

12.09.2022
TÜSEDAD Başkanı: Ekim-kasım ayında ete ve süte yüzde 30-35 zam gelecek

Artan maliyetler nedeniyle gelen artırımlar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Güç, yem ve akaryakıt artırımlarından ötürü temel besin eserleri olan et ve süte 1,5 içinde yüzde 30-35 artırımın geleceği öğrenildi. Fiyatların çok daha fahiş yerlere gidebileceğ…

Artan maliyetler nedeniyle gelen artırımlar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Güç, yem ve akaryakıt artırımlarından ötürü temel besin eserleri olan et ve süte 1,5 içinde yüzde 30-35 artırımın geleceği öğrenildi. Fiyatların çok daha fahiş yerlere gidebileceğini belirten TÜSEDAD Lideri Sencer Solakoğlu, “Üreticinin fiyatını düşük tutarak enflasyonu düşüreceklerine inanıyorlar bu çok yanlış. Maliyetler her geçen gün artıyor. Ekim-kasım ayında hem ete hem süte en az yüzde 30-35 artırım gelecek. Fiyatlar çok daha fahiş yerlere gidebilir” dedi. Solakoğlu, devletin ithalat siyasetine da tepki göstererek, “İktidar buradaki çiftçiye siz üretmeyin biz ithal ederiz diyor” tabirlerini kullandı.

Günlük harcamalarda en yüksek maliyetleri süt ve süt eserleri kümesi 79 liralık harcama ihtiyacı ile oluşturuyor. Harcamalarda süt ve süt eserlerinin hissesi yüzde 34.6 ile en yüksek hisseye sahip.

“BİZ BU İŞİ ARTIK YAPMAYACAĞIZ DİYENLERİN SAYISI SÜRATLE ARTIYOR”

Hayvan azlığından ötürü devletin 150 bin büyükbaş hayvan ithalatına müsaade verdiğine dikkati çeken Sencer Solakoğlu şu bilgileri paylaştı:

“İktidar Hasan’a diyorlar ki sen üretme, Hans’a da diyorlar ki sen üret biz seni destekleriz. Bu da yurt dışından daha yeterli bir fiyata hayvan alıp oradaki çiftçiyi yüksek fiyata layık görmektir. Yurt içindeki çiftçiden de ucuza alıp ziyan etmesine neden olmaktır. Biz bu işi artık yapmayacağız diyenlerin sayısı süratle artıyor. Bunun için devlet ithalat kapısını açtı. Devlet diyor ki siz üretmeyin biz ithal ederiz. Bu yanlış siyasetler devam ettikçe işi bırakan sayısı da artacak.

Şu anda mevcutta kemikli etin kilosu 90 lira, bunun en az 120 liraya çıkması lazım ki baş başa gitsin. İthalatı yapan beşerler da fiyatların artacağını öngördükleri için bu hayvanları satın alıyorlar. Yüzde 30-35 artırım 1.5 ay içinde kapıyı çalacak.”

“SON BİR AYDA YEM MALİYETİ YÜZDE 10 ARTTI”

Solakoğlu, “Son bir ayda yem maliyeti yüzde 10 arttı. Bir kilo yemin fiyatı 7.60 liraya dayandı. Üreticinin tek maliyeti yem değil. Mazota da artırım geldi ve gelmeye devam ediyor. Elektriğe de, emekçiye de, nakliyeye de, ilaca da her şey zamlanıyor” diye sitem etti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.