TÜSEDAD Başkan Solakoğlu tarih vererek uyardı: Et ve sütte kıtlık yaşanacak

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Lideri Sencer Solakoğlu, raftaki pastörize sütün litresini şu anda 8-9 lira …

19.01.2022
TÜSEDAD Başkan Solakoğlu tarih vererek uyardı: Et ve sütte kıtlık yaşanacak

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Lideri Sencer Solakoğlu, raftaki pastörize sütün litresini şu anda 8-9 lira, nisanda 15-16 liraya çıkabileceğini söyledi.Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’a konuşan Solakoğlu, “Ürünler o kadar p…

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Lideri Sencer Solakoğlu, raftaki pastörize sütün litresini şu anda 8-9 lira, nisanda 15-16 liraya çıkabileceğini söyledi.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’a konuşan Solakoğlu, “Ürünler o kadar kıymetli olacak ki beşerler alamayacak. Evet, rafta eser var ancak fiyatlar kimi beşerler için altın bedelinde. Bu onlar için kıtlık. Türkiye’de bir kıtlık var ve bunun artarak devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

‘ÜRÜNLER O KADAR KIYMETLİ OLACAK Kİ BEŞERLER ALAMAYACAK’

Solakoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

”Ne vakit ki turistler gelmeye başlayacak o vakit ete ve süte talep artacak. Nisan ayı üzere et ve süt açığı ortaya çıkacak. Tüm üreticiler dayanılmaz talep var deyip fiyat artırmaya başlayacaklar. Nisan mayısta fiyat artışının önü alınmayacağı için bu sefer birebir maliyetler raflara da yansıyacak. Raftaki pastörize sütün litresini şu anda 8-9 lira, nisanda 1 Avro yani 15-16 lira civarında olacak. En az yüzde 30 en makûs senaryoda yüzde 40 fiyatı artabilir. Dolar daha da artarsa fiyat daha da yükselir. Karkas ette 60 TL olan fiyat 80 liraya çıkabilir, kıyma da 120 lira olur.

Eserler o kadar değerli olacak ki beşerler alamayacak. Evet, rafta eser var lakin fiyatlar kimi beşerler için altın pahasında. Bu onlar için kıtlık. Türkiye’de bir kıtlık var ve bunun artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Küçük aile işletmeleri çok süratli yok olmaya başlayacak. Büyük işletmeler de bu periyotta dişini sıkacaktır. Bu Türkiye için iyi değil.”

“TARIMDA TÜRKİYE UÇURUMDAN AŞAĞIYA SÜRATLE DÜŞÜYOR”

Tarımda Türkiye uçurumdan aşağıya süratle düşüyor. Maliyet baskısı 2022’de devam edecek. Çiftçinin enflasyonun sebebi olmadığını, enflasyonun kurtarıcısı da olamayacağını insanların anlaması lazım. Devlet hiç yanılgıyı kendinde aramıyor. Evvelce tarımda kullanılan elektrik ucuzdu. Artık konutta kullanılanla tıpkı sayıya geldi. Şayet siz tarımda besinde enflasyon istemiyorsanız bir defa devletin elektrik mazot fiyatlarını minimuma çekmesi lazım.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.