Küresel süper zenginlerden tüm ülkelere açık mektup

KARAR | DIŞ HABERLERKüresel harika zenginlerden 100’den fazla kişi dünyadaki tüm ülkelerin hükümetlerine kendilerini vergilendirmesi için davet …

19.01.2022
Küresel süper zenginlerden tüm ülkelere açık mektup

KARAR | DIŞ HABERLERKüresel harika zenginlerden 100’den fazla kişi dünyadaki tüm ülkelerin hükümetlerine kendilerini vergilendirmesi için davet yaptı. Global zenginler mektupta, pandemi sırasında servetlerini artıran zenginlerin pek birçoklarının vergilerini öd…

KARAR | DIŞ HABERLER

Global muhteşem zenginlerden 100’den fazla kişi dünyadaki tüm ülkelerin hükümetlerine kendilerini vergilendirmesi için davet yaptı. Global zenginler mektupta, pandemi sırasında servetlerini artıran zenginlerin pek birçoklarının vergilerini ödemediğini itiraf etti.

In Tax We Trust (Vergiye Güveniriz) başlığıyla açık mektup yayımlayan 102 muhteşem varlıklı, “Mevcut vergi sisteminin adil olmadığının farkında olduklarını” lisana getirdi. Kovid-19 salgınında bütün dünyanın “çok büyük ıstırap” çektiğini hatırlatan mektupta üstün zenginler, “… aslında bu pandemi sırasında çoğumuzun serveti arttı, fakat pek azımız vergilerini dürüstçe ödediğini söyleyebilir” dedi.

Mevcut vergi sisteminin zenginlerin lehine düzenlendiği tabir edilen mektupta emek harcayan beşerler için vergi sisteminin daha adil hale getirilmesi gerektiği savunuldu. Siyasette ve toplumda inancın sadece en zenginlerin ulaşabileceği biçimde inşa edilmemesi gerektiği tabir edilen mektupta şu tabirlere yer verildi:

(Siyasette ve toplumdaki güven) “Salgında servet kazanan lakin vergilerini neredeyse hiç ödemeyen ve personellerine düşük fiyat ödeyen milyarder uzay yolcuları tarafından inşa edilmez. Düzgün hizmet veren, tüm vatandaşlarını destekleyen, tıkır tıkır işleyen adil ve dürüst demokrasiler yoluyla inşa edilir.”

In Tax We Trust kampanyası ABD merkezli Patriotic Millionaires (Vatansever Milyonerler), Millionaires for Humanity ve AB merkezli Tax Me Now tertibi tarafından destekleniyor.

Mektupta, Davos’un şu anda dünyanın inancını hak etmediğini tabir eden harika zenginler ortasında 59 ABD, 20 Britanya, 9 Almanya, 5 Kanada, 3 Danimarka, 3 Hollanda, 2 Avusturya ve bir Norveç vatandaşı bulunuyor.

Açık mektup: https://www.intaxwetrust.org/
İmzacıların listesi: https://www.intaxwetrust.org/signatories

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.