Türkler için kriz bizim için fırsat

Hükümetin iktisadın kurallarına ters yaklaşımda ısrarı, TL’yi tarihinin en düşük düzeyine getirdi. Türkiye’yi zahmete sokan tablo yabancıya ise …

13.01.2022
Türkler için kriz bizim için fırsat

Hükümetin iktisadın kurallarına ters yaklaşımda ısrarı, TL’yi tarihinin en düşük düzeyine getirdi. Türkiye’yi zahmete sokan tablo yabancıya ise ‘ucuza hücum’ fırsatına dönüştü.KATAR’DAN SONRA BAE… KÖRFEZ UCUZ TÜRK ŞİRKETLERİ İÇİN SIRADAŞirketler,…

Hükümetin iktisadın kurallarına ters yaklaşımda ısrarı, TL’yi tarihinin en düşük düzeyine getirdi. Türkiye’yi kasvete sokan tablo yabancıya ise ‘ucuza hücum’ fırsatına dönüştü.

KATAR’DAN SONRA BAE… KÖRFEZ UCUZ TÜRK ŞİRKETLERİ İÇİN SIRADA

Şirketler, bankalar kıymetlerinin çok daha altında satışa konuldu. Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, 1.5 ay evvel Türkiye’nin gidişatı nedeniyle ortaya çıkacak fırsatları pahalandırmak istediklerini söyledi.

‘KENARDA KALMIŞ VARLIKLAR’ İÇİN PAZARLIK MASASI ÇOKTAN KURULMUŞ

Doha’dan sonra Abu Dabi de emsal açıklama yaptı. Devlet yatırım fonu olan Abu Dabi Kalkınma Holdingi’nin Lideri el Suwaidi “TL zayıf, alım yapmak için kusursuz bir zaman” dedi. Finans, lojistik ve besin dalıyla ilgilendiklerini açıkladı. Türkiye Varlık Fonu’yla ‘birkaç fırsat’a yönelik görüşmelerin başladığını kaydeden Suwaidi’nin “bazı kenarda kalmış varlıklar var” sözü dikkat çekti.

UCUZ TÜRK LİRASI YATIRIM İÇİN FIRSAT

Türk Lirası’nda yaşanan paha kaybı yabancı yatırımcıların iştahını kabarttı. Varlık Fonu’na devredilen birçok şirket ziyan gerekçesiyle özelleştirilirken Birleşik Arap Emirlikleri’nin kamu yatırımlarını yöneten varlık fonu ADQ’nun CEO’su Suwaidi birkaç fırsatı pahalandırmak için Varlık Fonu’yla görüştüklerini açıkladı. Türk Lirası’ndaki düşüşün birtakım fırsatlar sunabileceğini söz eden Suwaidi, uzun vadede yatırım için ‘’harika bir zaman’’ olduğunu vurguladı.

Merkez’in faiz indirim döngüsü, iktisat idaresinin verdiği yanlış kararlar Türk Lirası’na tarihi bedel kaybı yaşattı. TL’de yaşanan kayıplar Türkiye’yi yabancı yatırımcı için fırsatlar ülkesi yaptı. Alakaları yıllardır bölgesel meselelerden ötürü bozuk Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), son devirde ekonomik bağlarını güçlendirmeye ve ortadaki tansiyonu azaltmaya odaklanmak ismine görüşmeler yürütüyordu.

Yaşanan gelişmeler sonrası BAE’nin Türkiye’de yatırım atağına hazırlandığı bildirilmişti. Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilen birçok şirket ziyan ettiği gerekçesiyle özelliştirilirken Birleşik Arap Emirlikleri’nin kamu yatırımlarını yöneten varlık fonu ADQ’nun CEO’su Muhammed Hasan el Suwaidi, birkaç fırsatı kıymetlendirmek için Varlık Fonu’yla görüştüklerini açıkladı.

Financial Times’a verdiği demeçte, Türk Lirası’ndaki düşüşün kimi fırsatlar sunabileceğini tabir eden Suwaidi, uzun vadede yatırım için ‘’harika bir zaman’’ olduğunu söyledi. Suwaidi, TVF bünyesindeki şirketlerin de olduğunu, TVF elinde bulunan paraya mahsur sıkıntı durumdaki kimi şirketleri incelediklerini kelamlarına ekleyerek, ‘’Türkiye Varlık Fonu ve portfolyolsunda bulunan şirketlerle süren görüşmeler var. Güç durumdaki kimi varlıklar için kalkınma sağlayacak birkaç platform geliştirmek için seçenekler değerlendiriyoruz’’ dedi.

Türkiye’nin tüm bu gelişmelere karşın yeniden de cazip bir yatırım mümkünlüğü olduğunu söyleyen BAE’li yönetici ‘’Türkiye’nin en sevdiğim yanı, Almanya’ya lokasyon olarak 12 skent aydın haberlerit içinde ulaşacak bir noktada bulunması ve 84 milyon nüfusunun olması. Kesimler için büyük bir güç merkezi; olağanüstü lojistik kıymete sahip, bu yüzden mutlaka ilgileniyoruz’’ sözlerini kullandı.

BOTAŞ ÖZELLEŞTİRİLECEK Mİ?

Son olarak, TVF portföyünde yer alan bir kamu iktisadi teşebbüsü olan BOTAŞ’ın ithalattan doğan vergilerinden, Hazine’nin vazgeçmesine dair düzenleme yapılacağı bildirilmiş, bunun için ‘özelleştirmeye hazırlık’ yorumları yapılmıştı. Hükümetin BOTAŞ’ın doğalgaz ticareti ve iletim kısımlarının ayrılması, daha kârlı iletim kısmının ileride pay satışına uygun hale getirilmesini amaçladığı bölüm kaynaklarınca bildirilmişti. BOTAŞ, doğalgaz ve petrol ticareti, depolaması ve nakliyeciliği üzere bahislerde fkent aydın haberleriliyet gösteriyor. Öte yandan, TVF, Türk Telekom’un toplam sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden hisselerini satın almak hedefiyle LYY Telekomünikasyon A.Ş.’yle görüşmelere başladığı duyurmuştu.

KATAR DA ‘FAYDALANMAK’ İSTEDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

6 Aralık 2021 tarihinde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Katarlı mevkidaşı Pir Muhammed Abdulrahman El Sani ile bir ortaya gelmişti. Pir Muhammed görüşmede “Türk kardeşlerimizin alacakları tedbirler bu krizin aşılmasını sağlayacak. Bizim Türkiye’yle olan bağlantılarımız çok güçlüdür. Dayanağımız devam ediyor. Katar’ın Türkiye’deki yatırımları büyük ve bu yatırımların sonuçları olumludur. Ve biliyorsunuz ki, Katar’ın Türkiye’deki yatırımları eskiye dayalı ve yeni değildir, çok sağlam temellere dayalı. Bu kriz süreksiz bir krizdir ve inşallah aşılacak, bu türlü meydan okumalardan daha güçlü çıkarız” diye konuşmuştu. Reuters’ın aktardığına nazaran Katarlı bakanın ‘Türkiye’nin yaşadığı ekonomik zorluklardan ortaya çıkacak fırsatları pahalandırmak istediklerini’ söylemesi dikkat çekmişti.

‘KENARDA KALMIŞ KİMİ VARLIKLAR VAR’

Muhammed Hasan el Suwaidi, Türkiye’de finans, lojistik ve besin alanında yatırımlarla ilgilendiklerini açıkladı. Suwaidi, Türkiye Varlık Fonu’yla -Fon’un kendi portföyünde bulunan kimi şirketler dahil- ‘birkaç fırsat’ üzerindeki görüşmelerin çoktan başladığını açıkladı. Suwaidi, “Sizi dahil edebilecekleri yahut sizin onlar üzerinden bir platform geliştirebileceğiniz, kimi kenarda kalmış varlıkları var” dedi.

‘TÜRKİYE PARA ÜNİTESİNDEKİ DÜŞÜŞLE BOĞUŞUYOR’

Türkiye’nin para ünitesindeki kıymet kaybı ve enflasyonla boğuştuğunu yazan Financial Times, haberini devamında ‘’Krizden sorumlu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alışılmışın dışındaki para siyaseti nedeniyle Türkiye şu anda para ünitesindeki büyük düşüşlerle boğuşuyor. Öte yandan lira geçen yıl pahasının yaklaşık yüzde 45’ini kaybetti ve artan enflasyonla uğraşmaya devam ediyor” tabirlerine yer verdi.

ERDOĞAN ŞUBATTA BAE’YE GİDECEK

Abu Dabi Veliaht Prensi Pir Muhammed bin Zayed, 24 Kasım 2021’de Ankara’yı ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından resmi merasimle karşılanmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan’ın da Şubat ayında BAE’yi ziyaret edeceğini açıklamıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.