Türkiye’nin Suriye hamlesine ABD’den üst düzey tepki: Çok sert bir şekilde karşı çıkıyoruz

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapması olası muhtemel askeri hareketle ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Dana …

14.07.2022
Türkiye’nin Suriye hamlesine ABD’den üst düzey tepki: Çok sert bir şekilde karşı çıkıyoruz

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapması olası muhtemel askeri hareketle ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Dana Stroul, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine rastgele bir askeri operasyon yapmasına çok sert bir halde karşı çıkıyoruz ve Türkiye’ye de bu husustaki itirazımızı açıkça yaptık” dedi.

Türkiye – Suriye hududundaki inançlı bölgeyi güvenlik münasebetleriyle genişletme planı ile ilgili çalışmalar devam ederken, ABD’den gelen üst seviye açıklama dikkat çekti.

“ÇOK SERT BİR BİÇİMDE KARŞI ÇIKIYORUZ”

Ankara ve Washington ortasında bu operasyonun yapılmaması konusunda bir dizi görüşmelerin gerçekleştiği aktarılırken Türk yetkililerin ikna edilmediği belirtildi. Evvelki gün Washington’da bir aktifliğe katılan Savunma Bakanı Yardımcısı Dana Stroul, hususla ilgili yaptığı açıklamada ” Türkiye‘nin Suriye’nin kuzeyine rastgele bir askeri operasyon yapmasına çok sert bir formda karşı çıkıyoruz ve Türkiye‘ye de bu mevzudaki itirazımızı açıkça yaptık” sözlerine yer verdi.

“IŞİD SALDIRABİLİR”

Türkiye‘nin mümkün bir askeri operasyonundan DEAŞ’ın faydalanabileceğini belirten Stroul, “Eğer Türkiye bir askeri operasyon yaparsa ve bu da Suriye Demokratik Güçleri’nin kuzeye giderek bölgede yaşayanları havadan ya da karadan atağa karşı korumak için oraya odaklanırsa IŞİD saldırabilir” yorumunu yaptı.

“SURİYE’Yİ DAHA ÇOK ŞİDDETİN İÇİNE ÇEKER”

Açıklamasının devamında Türkiye’ni mümkün operasyonunun DEAŞ’a karşı çabayı riske atacağını belirten Stroul, “Böyle bir operasyon ABD güçlerini, IŞİD’e karşı global çabayı riske atar ve Suriye’yi daha çok şiddetin içine çeker. Şayet baskı altında kalırsa SDG, öteki ülkelerin himayesi altına girebilir. Suriye Demokratik Güçleri, Suriye, Rusya ve hatta İran’la işbirliği yapabilir” dedi.

Suriye,Operasyon,Türkiye ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.