Türkiye yeni yıla zamlarla uyandı: Kâbus gibi başladı

KÖPRÜDE YENİ SİSTEMLE ÖRTÜLÜ ZAMDoların 18’den 13 TL’ye düşmesiyle oluşan indirim beklentisi gerçekleşmedi, 84 milyon yeni yıla artırım yağmuru …

02.01.2022
Türkiye yeni yıla zamlarla uyandı: Kâbus gibi başladı

KÖPRÜDE YENİ SİSTEMLE ÖRTÜLÜ ZAMDoların 18’den 13 TL’ye düşmesiyle oluşan indirim beklentisi gerçekleşmedi, 84 milyon yeni yıla artırım yağmuru ile başladı. Elektriğe yüzde 50 ile yüzde 125 ortasında artırım yapılırken doğalgaz fiyatları konutta yüzde 25, endüstride…

KÖPRÜDE YENİ SİSTEMLE ÖRTÜLÜ ARTIRIM

Doların 18’den 13 TL’ye düşmesiyle oluşan indirim beklentisi gerçekleşmedi, 84 milyon yeni yıla artırım yağmuru ile başladı. Elektriğe yüzde 50 ile yüzde 125 ortasında artırım yapılırken doğalgaz fiyatları konutta yüzde 25, endüstride yüzde 50 arttı. Avrasya Tüneli’nden geçiş fiyatı 46 liradan 53 liraya yükseldi. Boğaz köprülerinde de tek taraf geçiş fiyatı 8.25 TL olarak belirlendi lakin sistemde değişikliğe gidilerek fiyat tarifesi uygulamasının çift taraf olarak farklı başka yapılacağı belirtildi. 13.25 TL’lik geçiş örtülü artırımla 16.50 oldu.

‘BUNLAR MAKUS İDARENİN SONUCU’

Akaryakıtın litre fiyatına 61 kuruş, motorine 1.29 TL ve LPG’ye 78 kuruş artırım geldi. Kur düşüşüyle gerçekleşen indirimler vergiye sayılırken bu artış direkt vatandaşa yansıtıldı. Yeni fiyatların 2022’nin birinci dakikalarında açıklanması 2021 TÜFE’sini düşük göstererek memura-emekliye daha az mkent aydın haberleriş artırımı verme eforu olarak yorumlandı. ‘Cumhuriyet tarihinin değerli ölçüde elektrik zammı’ vurgusu yapan ÂLÂ Partili Erhan Usta “Hane halkını, esnafı, sanayiciyi, çiftçiyi canından bezdirecek bu artırımlar makûs idarenin sonucu” dedi.

KONTROLLER İLLÜZYON

Kurdaki yüzde 33’lük düşüşün akabinde esnafa “Fiyatları düşürün” daveti yapan hükümet bakkala-manava yönelik baskınları devam ettiriyor. Dün yılbaşı gecesi açıklanan artırımların çabucak akabinde gelen ‘etiket denetimi’ manzaraları çelişkiyi ortaya koydu. Vatandaş “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” reaksiyonsini gösterdi. CHP’li Ahmet Akın “Denetimler illüzyon, fiyat artışının sorumlusu iktidarın maliyetleri katlayan zamları” dedi. İTO’ya nazaran aralık enflasyonu aylık yüzde 9.65, yıllık yüzde 34.18 arttı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ‘GECE YARISI ARTIRIM YAĞMURU’ REAKSİYONSİ: BEŞERLER YILI KAPATIRKEN SESSİZCE ÜMÜĞÜNÜ SIKTIN

2021’in son dakikalarında doğalgaz, elektrik, yol ve köprülere getirilen artırımlara tepki gösteren Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi. “Devasa artırımları bu gece getirdin. Beşerler yılı kapatırken, sessizce ümüklerini sıktın. Bu millete huzur olmadıkça, Saray’ında sana ve senin çürüttüğün kurumlara da huzur olmayacak. Bu da benim 2022 kelamım olsun” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yeni yılın birinci gününde elektrik ve doğal gaza yapılan artırımlara tepki gösterdi. Twitter’dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Kılıçdaroğlu, “Erdoğan, en ufak bir tebessümü bile çok görüyorsun bu millete. Devasa artırımları bu gece getirdin elektriğe, doğalgaza. Beşerler yılı kapatırken, sessizce ümüklerini sıktın” tabirlerini kullandı. CHP başkanı şöyle devam etti: “Bu millete huzur olmadıkça, Saray’ında sana ve senin çürüttüğün kurumlara da huzur olmayacak. Bu da benim 2022 kelamım olsun!”

ERDOĞAN’IN YAPTIĞI SİYASİ EŞKIYALIĞIN DANİSKASI: CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak artırımları “Erdoğan şahsım idaresi, hem de yeni yıla girerken, milleti artırım sağanağıyla ezdi. Milletin alın terine, emeğine, cüzdanına yeni bir gece yarısı kumpası düzenledi. Erdoğan’ın yaptığı artırım değil, zulümdür; ‘siyasi eşkıyalığın’ dik alasıdır” dedi.

TABAN FİYAT ARTIRIMI ERİDİ: CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın da yeni yıla girerken elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan artırımlar ile ilgili yaptığı açıklamada “AK Parti iktidarı; bahis artırım yapmak olduğunda ‘yerinde duramayarak kıpır kıpır’ olmaktadır. 2021 yılında güç faturalarında artırım üzerine artırım yapan iktidar, 2022’de de vatandaşlarımıza tekrar artırımı reva görmeye devam etmiştir” dedi. Kelamlarını sürdüren Akın “İktidarın 2022 yılı minimum fiyatına yaptığı artış oranı şimdi vatandaşın cebine girmeden güç faturalarına yapılan artırımlarla erimeye devam etmektedir. Akaryakıt eserleri, elektrik ve doğalgaza gelen artırımlar nedeniyle minimum fiyatın açıklandığı yaklaşık iki hafta içinde büyük oranda erimiştir. Güçte yapılan bu fahiş artırımlarla vatandaşın fatura yükünün katlanmasının bununla birlikte ayrıyeten; endüstride üretim maliyetleri de artarak raf fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Öbür bir deyişle vatandaş bu artırımı hem faturalar aracılıyla direkt hem de çarşı, pazar ve marketlerde alışveriş yaparak dolaylı olarak ödemek zorunda kalacaktır. İktidarın 81 vilayette yüksek fiyatlara yönelik yaptığı kontrollerin büsbütün bir illüzyon olduğu bu fahiş artırımlarla ortaya çıkmıştır.”

MİLLETİN YAKASINDAN ARTIK DÜŞÜN: CHP Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç ise artırımlara ait şunları söyledi: “Vatandaşa zulmeden bir iktidar, bir Cumhurbaşkanı var. Mkent aydın haberlerilesef çıkıp efelenerek, böbürlenerek ‘dövizi düşürdük’ diye hava atıyorlardı. Efelenerek çıkıp ‘fiyatlar düşecek’ diyorlardı. Taban fiyatı basın toplantıları ile açıklıyorlardı. Haydi bu artırımları da basın toplantıları ile açıklasanıza. Vatandaşa zulmeden bir iktidar, bir Cumhurbaşkanı var. Vatandaş, inanılmaz derecede büyük artırımların altında ezilecek, ezilmeye devam ediyor. Artık kâfi. Sabır taşı çatladı. Artık bir an daha öncesinde seçim yapılması gerekiyor. Kâfi, bu milletin yakasından artık düşün.”

2022’NİN GÜZEL GELMESİ İKTİDARIN GİTMESİ İLE MÜMKÜN OLACAK

Skent aydın haberleridet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu; yeni yıla girerken doğal gaz, elektrik ve akaryakıta yapılan artırımlara tepki gösterdi. Artırımlara ait Karamollaoğlu toplumsal internet hesabı Twitter’dan şu açıklamalarda bulundu: “2021’in son skent aydın haberleritlerini doğalgaz, elektrik ve akaryakıta gelen kallavi artırım haberleri ile kapattık, yeni yılın birinci gününe de yeni artırımlarla uyandık. Bir sefer daha anlaşıldı ki; 2022’nin ‘hoş gelmesi’, fakat bu iktidarın ‘güle güle gitmesi’ ile mümkün olacak.”

Skent aydın haberleridet Partisi başkanı Karamollaoğlu yeni yıl iletisinde da değişim vurgusu yaptı. Karamollaoğlu şu sözleri kullandı: “Yeni yıl demek, yeni umutlar ve yeni başlangıçlar demek. Türkiye’nin, 2022’nin başlangıcı ile birlikte yeni umutlara ve yeni başlangıçlara gereksinimi var. Türkiye’nin umuda, inanca, huzura ve sevince gereksinimi var. 2022, değişim yılı olmalıdır. Adaletsizliğin, yolsuzluğun, yoksulluğun, kutuplaştırmanın, işsizliğin israfın iktidarını geride bırakacak, adaletin, ahlakın, liyakatin, üretimin, istihdamın, paylaşımın, birlikteliğin iktidarını daima birlikte kuracağız.”

CUMHURİYET TARİHİNİN DEĞERLİ ÖLÇÜDE ARTIRIMI

Doğalgaz, elektrik ve akaryakıta yeni yılın birinci dakikalarında getirilen artırımları eleştiren YETERLİ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta “Cumhuriyet tarihinin kıymetli ölçüde elektrik zammı” dedi. Yapılan rekor artırıma tepki gösteren Usta “Skent aydın haberlerit 24:00’dan itibaren elektriğe dehşetli artırım geliyor. Artırım oranları yüzde 52 ile yüzde 130 ortasında değişiyor. Memleketi ne hale getirdiniz?” tabirini kullandı. Yeni yıl bildirisi da paylaşan Erhan Usta “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabinesinin önemli kusurlar yaptığı ve bedelini milletimizin ödediği bir yılı geride bıraktık. Artık yolun sonu göründü… Yeni yılın, erken yapılacak bir seçimle, milletimize huzur ve refah getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim” dedi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.