Türk mühendislerinin geliştirdiği cihaz depolama süresini iki katına kadar çıkardı

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli ve ulusal crehberaydin.comz sayesinde meyve, zerzevat, mantar ve çiçek üzere eserlerin soğuk hava …

10.02.2022
Türk mühendislerinin geliştirdiği cihaz depolama süresini iki katına kadar çıkardı

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli ve ulusal crehberaydin.comz sayesinde meyve, zerzevat, mantar ve çiçek üzere eserlerin soğuk hava depolarındaki bekleme müddeti 2 kata kadar arttı.

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli ve ulusal crehberaydin.comz sayesinde meyve, zerzevat, mantar ve çiçek üzere eserlerin soğuk hava depolarındaki bekleme müddeti 2 kata kadar arttı. Özel geliştirilen sensörle depolanmada yaşanan kayıplar ise yüzde 30 oranında azaldı.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve özel bir firma tarafından hayata geçirilen Denetimli Atmosfer Koruma ve Takip Sistemi Projesi tamamlandı. Ziraî Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğünce (TAGEM) desteklenen proje kapsamında geliştirilen crehberaydin.comz sayesinde soğuk hava depolarındaki eserlerin bekleme mühleti iki kat arttı. Depolarda yaşanan eser kaybı ise yüzde 30’lara kadar azaldı.

“Bu eser ticarileşip gelir getirecek hale gelene kadar manevi takviyemizi sürdüreceğiz”

Projenin tamamlanması nedeniyle Merkez Araştırma Enstitüsü Salonu’nda program düzenlendi. Burada konuşan TAGEM Genel Müdür Yardımcısı İlhan Aydın, projeye 2,3 milyon TL takviye verdiklerini söyledi. Proje ortağı firmanın da 1,1 milyon TL katkı sağladığını anlatan Aydın, “Ciddi bir proje ancak sağlıklı bir formda bitmesi bizim için kâfi değil. Biz gerek enstitümüz gerekse merkez olarak takip etmeye devam edeceğiz. Bu eser ticarileşip gelir getirecek hale gelene kadar manevi takviyemizi sürdüreceğiz. Türkiye’de ürettiğimiz meyvelerdeki tartı kaybını yüzde 10 bile güzelleştirmesi, bizim toplam eser üretimimizi yüzde 10 arttırması demektir. Artık topraklar, alanlar doydu. Üretimi daha da arttırmak çok güç. Genetik kapasitenin sonuna geldik. Artık tasarruf etme, muhafaza, daha değerli hale getirip kıymetini arttırma devri. Bunun için bu projeyi çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Enstitü Müdürü Yılmaz Boz da çalışmanın değerine değindi.

Proje ortağı firmanın Genel Müdürü Baran Baykurt Emiroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, soğuk hava depolarında bekletilen eserlerin 7 gün 24 skent aydın haberlerit uzaktan anlık durumları gözlendiğini söz etti.

Crehberaydin.comzla ilgili bilgi veren Emiroğlu, “Daha evvel atmosfer şartları el crehberaydin.comzlarıyla ölçülüyordu. Biz yerli ve ulusal olarak kablosuz sensör ürettik. Denetimli atmosfer modüller meyvelerin, sebzelerin, çiçeklerin, mantarların depolama müddetini iki kat kadar artırabiliyor. Kayıpları da depolarda önleyebiliyoruz. Bu sensörlerle kullanıcılar telefon, tablet ve bilgisayarlarından eserlerinin depolama ömrünü görebiliyorlar. Ne vakit satmaları gerektiği konusunda da ikazlar alıyorlar” diye konuştu.

Programa, Vali Muammer Erol, Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar da takip etti. – YALOVA

aydın haberleri – İktisat

Türkiye, Mantar, Ulusal, Türk, İktisat, Haberler

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.