Türk Metal’den MESS’e: Masadan bir kez daha kalkarsak tüm Türkiye’yi ayağa kaldırırız!

Türk Metal Sendikası, 130 bin metal çalışanını ilgilendiren toplu iş kontratı için bugün MESS ile tekrar masaya oturacak. Birleşik Metal-İş ise …

10.01.2022
Türk Metal’den MESS’e: Masadan bir kez daha kalkarsak tüm Türkiye’yi ayağa kaldırırız!

Türk Metal Sendikası, 130 bin metal çalışanını ilgilendiren toplu iş kontratı için bugün MESS ile tekrar masaya oturacak. Birleşik Metal-İş ise örgütlü olduğu fabrikalarda kademeli olarak grev kararlarını asmaya başladı.Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Me…

Türk Metal Sendikası, 130 bin metal emekçisini ilgilendiren toplu iş mukavelesi için bugün MESS ile tekrar masaya oturacak. Birleşik Metal-İş ise örgütlü olduğu fabrikalarda kademeli olarak grev kararlarını asmaya başladı.

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak, Bursa 3 Nolu Şube’nin 5. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Dünya Gazetesi’nden Esra Özafrat’ın haberine nazaran; MESS Küme Toplu İş Mukavelesi sürecinde gelinen noktaya değinen Kavlak, kelamlarına şöyle devam etti:

‘TÜM TÜRKİYE’Yİ AYAĞA ALDIRIRIZ’

“Ben bugüne kadar o masaya oturmadım, ancak artık hazırım. MESS’in yaptığı davet üzerine, Pazartesi günü skent aydın haberlerit 18’de o masaya oturacağım. Bu işi sizin istediğiniz halde bitirmeden o masadan kalkmayacağım. Artık buradan MESS’e sesleniyorum. Gelin bu sefer işi bitirelim. 130 bin metal işçisini memnun edelim. Zira o masadan bir daha kalkarsak, vallahi de billahi de bu sefer o yüzbinleri Bursa’da toplarız. O da yetmezse İzmir’de toplarız. Tüm Türkiye’yi ayağa kaldırırız.

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak

METAL PERSONELLERİNİN TALEPLERİ NE?

MESS ile yaptıkları görüşmelerde kimi bahislere açıklık getirmek istediğini belirten Kavlak, kimi çalışanların ikinci yıl için istedikleri yüzde 36 oranını sabit bir oran olarak algıladığını söyledi. Pevrul Kavlak, “Biz birinci altı ay için taslağın tamamını istiyoruz. Taslağımızdaki yüzde 29,57’yi talep ediyoruz” diyerek şu kelamları kaydetti:

“Yani MESS ortalamasına brüt bin 882 lira, nette de yaklaşık bin 500 lira talep ediyoruz. İkinci altı ay için de yüzde 36 istiyoruz Bu da yaklaşık brüt 2 bin 970 liradır. Bunun da getirisi yeniden yaklaşık net 2 bin 500 liradır. Böylelikle yıl bazında kümülatif olarak 4 bin 852 lira brüt yaklaşık 3 bin 900 lira da net artırım istiyoruz. Bu da yıllık bazda yüzde 76,21 oranına denk geliyor.

Fakat şunu da unutmayın burası Türkiye, her gün bir şeyler değişiyor. Hiçbir şeyin garantisi yok. İkinci 6 ay enflasyonu yüzde 36’nın üstünde olursa, örneğin enflasyon 38 ya da 40 oldu, biz o vakit gerçekleşen bu oranı alacağız. Yani 38 ise 38, 40 ise 40 alacağız. Bunun bu türlü bilinmesini istiyorum. Bizim teklifimiz budur. Umuyorum ki pazarlıklar sonucunda bu teklifimizin büyük bir kısmını alacağız. Kimsenin hakkını o masada bırakmayacağız.”

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.