Türk dünyası ozanları Samsun’da atıştı

Türk dünyası ozanları Samsun’da atıştı Türk Dünyası Sazları Buluşuyor’ aktifliği Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma …

17.12.2021
Türk dünyası ozanları Samsun’da atıştı

Türk dünyası ozanları Samsun’da atıştı Türk Dünyası Sazları Buluşuyor’ aktifliği Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Türk devletlerinin bağımsızlıklarının 30.

SAMSUN (rehberaydin.com) – Türk dünyası ozanları Samsun’da atıştı

Türk Dünyası Sazları Buluşuyor’ aktifliği

SAMSUN – Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Türk devletlerinin bağımsızlıklarının 30. yılı nedeniyle düzenlenen ‘Türk Dünyası Sazları Buluşuyor’ etkinliğinde ozanların atışması ilgiyle izlendi.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan aktifliğe aşık ve ozanlar; Erzurum’dan Serdar Alyakut ve Temel Turabi, Kars’tan Mustafa Aydın, Denizli’den Ozan Nrehberaydin.comt Sönmez, Kerkük’ten Ahmet İstek, Kırgızistan’dan Gulira Kasımkulova, Kazakistan’dan Bekaris Nuriman katılarak kültür esintileri yaşattı. Azerbaycan’dan Can Gariban aktifliğe katılamadı.

Günün manasına değinen OMÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bekir Şişman, “Bugün 16 Aralık ve Kazakistan’ın bağımsızlık gününe denk geldi. Bundan ötürü da Kazakistan’ın bağımsızlık gününü ve bütün Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarında 30. yılı kutluyorum” dedi.

Sonrasında öğrencilere hitap eden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, bu çeşit aktifliklerin kültürel öğeleri barındıran kelamlı gelenek ögelerini geleceğe aktarma noktasında eğitimin bir modülü olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Rektör Ünal, uzun yıllar Rus kültürü tesiri altında yaşayan Türk dünyasının kendi özünü bulmasına yardım eden şeyin de tekrar türküler, ezgiler, söyleşiler, atışmalar üzere kelamlı kültür ögeleri olduğunu söyledi.

Rektör Ünal, “Hem birbirimizi tanıma noktasında, birbirimizin gözünün içerisine bakma, birbirimizin kederini manaya, birbirimizin tasasını paylaşma, sevincini paylaşma noktasında irtibat kanallarını güçlendirecek bu tip etkinliklere sahiden gereksinimimiz var. Bunu yalnızca akademik bir aktiflik yahut kültürel bir aktiflik olarak düşünmeyin aslında eğitimin doğal bir modülü ve eğitimin güçlü bir enstrümanı” dedi.

Akabinde sahneyi devralan Serdar Alyakut, “Ben Erzurum’un Soğanlı dağlarından yani o 90 bin şehidin yattığı yerden geliyorum. Tarihin şöyle bir cilvesi vardır. Oradaki şehitlerin yüzde 90’ı Samsunlu, Ordulu, Rizeli, Giresunlu yani bu yörenin çocuklarıdır. Onlar bizim dağlarda bize emanet. Bugün ben de size mihman olmaya geldim” diyerek okuduğu şiirle Sarıkamış Harekatı şehitlerini andı.

Bekaris Nuriman ise Kazakça bir halk türküsünü seslendirdi. ‘Türkistan’dan Altay’dan geliyorum Anadolu’yu selamlıyorum’ diyen Nuriman, kültürler ortasında bağ kurmak için Türkçe de söylemeye başladığını belirterek ozanlığını Türkiye Türkçesiyle de gösterdi.

Telafer’den selam getirdiğini belirten Ahmet İstek ise bir Kerkük türküsü ile gönüllere dokundu. Telafer’in ezgilerini de salondakilere dinletti. .

Kırgızistan’dan Gulira Kasımkulova ise Manas Destanı’ndan bir kısmını kendi lisanıyla okuyarak giriş yaptı. Daha sonra ‘Sarı Gelin’ türküsünü Kırgızca ve Türkçe olarak seslendirdi.

Aktifliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, Genel Sekreter Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep, fakülte dekanları, akademisyenler, Türk ve yabancı öğrenciler katıldı. Program sonunda aşık ve ozanlara teşekkür dokümanı takdim edildi.

aydın haberleri / Ünsal Karka – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.