TOGG’un ayakları 2023’te yere basacak

ALİ YILDIRIMTürkiye’nin çabucak hemen birinci yerli araba markası olmak için yola çıkan TOGG için çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor. Yaklaşık …

28.12.2021
TOGG’un ayakları 2023’te yere basacak

ALİ YILDIRIMTürkiye’nin çabucak hemen birinci yerli araba markası olmak için yola çıkan TOGG için çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor. Yaklaşık 2 yıldır çalışmaların devam ettiğini paylaşan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, her şeyin planlandığı üzere gittiğini akt…

ALİ YILDIRIM

Türkiye’nin çabucak hemen birinci yerli araba markası olmak için yola çıkan TOGG için çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor. Yaklaşık 2 yıldır çalışmaların devam ettiğini paylaşan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, her şeyin planlandığı üzere gittiğini aktardı. Karakaş, fabrikanın inşasında yaklaşık 2 bin kişinin misyon yaptığını belirterek, Mayıs 2022’de son çivinin çakılacağını anlattı. Üretim için 62 robotun kurulumuna başlandığını anlatan Karakaş “Tesisimizde toplamda 250 robot olacak. Temmuz 2022 sonunda deneme üretimlerine başlayacağız. 2022 sonunda da birinci seri üretim aracımızı banttan indireceğiz. Homologasyon testlerinin tamamlanmasının akabinde da 2023 yılının birinci çeyreğinde C segmentindeki birinci aracımız SUV pazara çıkacak. Akıllı crehberaydin.comzımız piyasaya çıktığında, Avrupa kıtasında klasik olmayan bir marka tarafından üretilmiş birinci doğuştan elektrikli SUV olacak. Akabinde da tekrar C segmentindeki sedan ve hatchback modelleri üretim sırasına girecek.

Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, birebir DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan eser gamımız tamamlanacak. 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyoruz. Tedarikçilerimizi seçtik. Tedarikçilerimizin yüzde 75’i ülkemizden. Yüzde 51’lik gerçek manada yerlilik sağlayabilecek bir halde yolun başından itibaren çalıştık ve bunu hayata geçiriyoruz.” TOGG ve Farasis Energy iştirakinde güç depolama tahlilleri geliştirmek üzere kurulan ve “Rekabetçiliği destekleyecek stratejik teşvikler” kapsamında 30 milyar TL’lik teşvik alan Siro Sbirinci Road Pak Güç Tahlilleri A.Ş 2031 yılı prestijiyle yıllık 15 GWs hücre, 20 GWs batarya paketi üretim kapasitesine ulaşacak. Siro’nun yerli batarya hücresi, modülü ve paketi üretilmesinde öncü olacağını lisana getiren Gürcan Karakaş, Türkiye’de hücre Ar-Ge’si yapacağının da altını çizdi. Karakaş, Siro’nun Türkiye’yle birlikte etraf ülkelerde de otomotiv ve otomotiv dışı bölümlerde iş ortağı olacağını belirtti. Siro’nun yatırımının daha evvel açıklanan yatırımlara ek bir yatırım olduğunun altını çizdi.

‘ÖZEL BİR TEŞVİK YOK FİYAT REKABETÇİ OLACAK’

Gürcan Karakaş, batarya çalışmalarıyla birlikte akıllı şarj tahlillerini hayata geçirecek bir şirket daha kurduklarını paylaştı. Karakaş “Adı TOGG Akıllı ve Süratli Şarj Tahlilleri A.Ş. oldu. Ülkemizde şarj altyapısına ait çalışmalara imza atacak” diye konuştu. Teşviklerle ilgili herkesin faydalanabileceği bir altyapının da olduğunu aktaran Gürcan Karakaş “Bize özel bir durum yok. Teşviklerle ilgili herkes bu durumdan faydalanabiliyor. Aracın fiyatı rekabetçi olacak. Fiyat C SUV’larla rekabet edebilecek düzeyde olacak” dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.