Terör örgütü PKK, Irak’ı kana bulayıp Türkiye’yi suçladı! Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt gecikmedi

Irak’ın Dohuk vilayetinin Zaho ilçesinde akşam gerçekleşen atakta 8 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi ise yaralandı. Birtakım yayın organları …

21.07.2022
Terör örgütü PKK, Irak’ı kana bulayıp Türkiye’yi suçladı! Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt gecikmedi

Irak’ın Dohuk vilayetinin Zaho ilçesinde akşam gerçekleşen atakta 8 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi ise yaralandı. Birtakım yayın organları tarafından Türkiye’nin maksat gösterilmesi sonrasında Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada, “Saldırılar terör örgütü kaynaklıdır. Türkiye gerçeğin ortaya çıkması için hazırdır” sözleri yer alırken, güvenlik kaynakları da ahlak dışı yollarla çıkış arayışında olan teröristlerin bu saldırıyı gerçekleştirdiğini doğruladı.

Dağılma noktasına gelen terör örgütü Pkk, Irak‘ın kuzeyinde kanlı bir provokasyona imza attı. PKK’lı teröristler, Zaho‘da turistlerin bulunduğu dere kenarındaki bir bölgeyi havan ile bombaladı, ortalarında çocukların da olduğu 8 turist hayatını kaybetti. 23 kişinin de yaralandığı alçak hücumun akabinde terör örgütü mensupları, “Saldırıyı TSK yaptı” palavrasını süratle yayıp cürmü Türkiye’ye atmaya kalkıştı.

DIŞİŞLERİ: TÜRKİYE SİVİLLERİ AMAÇ ALAN HER TÜRLÜ HÜCUMUN KARŞISINDADIR

Bazı yayın organları tarafından Türkiye’nin amaç gösterilmesi sonrasında Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada, ” Irak‘ın Dohuk Vilayeti’nin Zaho İlçesi’nde bir dere kenarına bugün (20 Temmuz) gerçekleştirilen akında, birinci belirlemelere nazaran 8 kişinin hayatını kaybettiği; 23 kişinin ise yaralandığı büyük ıstırapla öğrenilmiştir. Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor; yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye sivilleri gaye alan her türlü hücumun karşısındadır.

“TÜRKİYE GERÇEĞİN AÇIĞA ÇIKMASI İÇİN ADIMLAR ATMAYA HAZIRDIR”

Türkiye terörle çabasını milletlerarası hukuka uygun biçimde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir. Saf insanları maksat alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu bedellendirilen bu üzere akınlarla ülkemizin terörle çabadaki haklı ve kararlı tavrının amaç alındığı değerlendirilmektedir. Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır. Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün telaffuz ve propagandasının tesiri altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz” sözleri yer aldı.

GÜVENLİK KAYNAKLARI: TEZLER MAKSATLI

Güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyinde Parakh köyü civarında patlama sonucunda ölen ve yaralananların olduğuna dair birtakım bilgiler alındığını belirtti. Bununla birlikte terör örgütü PKK/KCK yanlısı yayın yapan medya organlarında TSK’nın, “Duhok’ta düzenlediği kelamda atışlar nedeniyle sivillerin hayatını kaybettiği” tarafında haberlere rastlandığına dikkati çeken güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyindeki operasyonlar sonucunda terör örgütünün dağılma noktasına geldiğini, örgütün içinde bulunduğu sıkıntı durumdan kurtulmak için palavra, dezenformasyon üzere ahlak dışı yollarla çıkış arayışında olduğunu kaydetti.

“HABERLER ALGI OLUŞTURMAK MAKSATLI”

Terör örgütü PKK/KCK’nın pak sivilleri amaç aldığı, bölge halkının köylerine, tarla ve bahçelerine gidemediği gerçekleri biliniyorken bu tıp haberlerin dikkatleri dağıtmak, algı oluşturmak için gayeli ve taraflı olarak yayınlandığını vurgulayan kaynaklar, kelam gelimi edilen olayın teröristler tarafından düzenlendiğinin anlaşıldığını söz etti.

Türkiye,Terör Örgütü,Irak,Hedef,Sivilleri ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.