Milyonların gözü Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı faiz kararında! Ekonomistler tek bir tahminde birleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2022 yılının 7. faiz kararını bugün skent aydın haberlerit 14.00’te açıklayacak. Milyonlar Merkez’in vereceği …

21.07.2022
Milyonların gözü Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı faiz kararında! Ekonomistler tek bir tahminde birleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2022 yılının 7. faiz kararını bugün skent aydın haberlerit 14.00’te açıklayacak. Milyonlar Merkez’in vereceği kararı merakla beklerken, ekonomistlerin katıldığı anketlere nazaran faizin yüzde 14’te sabit kalması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın birinci 6 toplantısında bir değişiklik yapmamıştı.

Merkez Bankası, her ay belli tarihlerde bir ortaya gelerek Para Siyaseti Heyeti toplantıları gerçekleştiriyor. Bu toplantılar sonrasında da aylık bazdaki faiz kararı duyuruluyor. TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın birinci 6 toplantısında bir değişiklik yapmamıştı. Gözler bugün alınacak yeni faiz kararında.

TEMMUZ AYI FAİZ KARARI NE OLUR?

kent aydın haberleri Finans’ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 11 ekonomistin iştirakiyle sonuçlandı. Anket sonuçlarına nazaran, ekonomistlerin tamamı siyaset faizinin yüzde 14’te sabit bırakılacağını öngörüyor.

GEÇEN AY DA SABİT BIRAKILMIŞTI

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında siyaset faizi değiştirilmeyerek yüzde 14’te sabit bırakılmıştı. Ekonomistlerin yıl sonu siyaset faiz oranına ait beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

SON TOPLANTIDA ALINAN KARAR

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yapılan toplantıda siyaset faizi yüzde 14’te sabit tutuldu. Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantısı sonrası verilen bilgilendirme argümanında, tesiri artarak sürmekte olan jeopolitik risklerin yılın birinci yarısında olumsuz istikamette gerçekleştiği, dünyada iktisadi fkent aydın haberleriliyetin zayıflamasına sebep olduğu belirtildi. Global büyüme iddialarının aşağı istikametli güncellenmeye devam ettiğinin kaydedildiği açıklamada, “Küresel besin güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, temel besin ve güç başta olmak üzere birtakım dallardaki arz kısıtlarının sürmesi ve nakliyecilik maliyetlerindeki yüksek düzey memleketler arası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır” denildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI TOPLANTISI NE VAKİT?

Temmuz ayının Merkez Bankası faiz kararı toplantısı bugün yapılacak.

MERKEZ BANKASI TOPLANTI TARİHLERİ 2022

21 Temmuz 2022

18 Ağustos 2022

22 Eylül 2022

20 Ekim 2022

24 Kasım 2022

22 Aralık 2022

Toplantısı,2022,Politika,Toplantı,Bankası,Faiz,Faiz Kararı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.