TCMB’den iki tebliğde değişiklik

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek fiyatlara ve finansal tüketicilerden alınacak …

13.11.2021
TCMB’den iki tebliğde değişiklik

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek fiyatlara ve finansal tüketicilerden alınacak fiyatlara ait yöntem ve asılları düzenleyen iki bildiride değişikliğe gidildi.

TCMB tarafından, Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Fiyatlara Ait Metot ve Temeller Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirim ve Finansal Tüketicilerden Alınacak Fiyatlara Ait Yol ve Temeller Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildiri bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, 10 Şubat 2020 tarihli ve 31035 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Fiyatlara Ait Yol ve Temeller Hakkında Tebliğ’in 4’üncü unsurunun birinci fıkrasındaki değişiklikle, hesaptan hesaba işyeri ödemeleri ve ticari müşterinin tarifi yapıldı.

Kelam konusu bildirimin para ve değerli maden transferlerini düzenleyen 15’inci unsura “(8) Hesaptan hesaba işyeri ödemelerinde gönderenden fiyat alınamaz.” fıkrası eklendi.

Birebir bildirimin üye işyeri fiyatlarını düzenleyen 20’nci hususuna, “(8) Bu Bildiri kapsamında, mal ve hizmet alımlarında süreç meblağının üye işyerinin özgür kullanımına aktarılması için öngörülen düzenleme ve sınırlamalar, süreç fiyatının sonraki gün aktarılmasına ait şart hariç olmak üzere hesaptan hesaba işyeri ödemeleri için de uygulanır.” fıkrası dahil edildi.

Bildirimin eki Ek-1’de yer alan “4.2.2. Bloke Tahlil Ücreti” ibaresinden sonra gelmek üzere “4.2.3. Hesaptan Hesaba İşyeri Ödemeleri Ücreti” ibaresi eklendi.

Finansal Tüketicilerden Alınacak Fiyatlara Ait Yol ve Asıllar Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildiri’de ise 4’üncü hususun birinci fıkrasına hesaptan hesaba işyeri ödemeleri tarifi eklenerek, öbür bentler buna nazaran teselsül ettirildi.

Tıpkı Bildirimin para ve değerli maden transfer süreçlerini düzenleyen 12’nci unsuruna “(7) Hesaptan hesaba işyeri ödemelerinde gönderenden fiyat alınamaz.” fıkrası eklendi.

Bugün prestijiyle yürürlüğe giren her iki bildirinin kararlarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri yürütüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.