TCMB: Uluslararası enerji fiyatı azaldı, Türkiye’de yükseldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), ‘Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayımladı. Enflasyon konusunda TÜİK’in bilgilerini temel alan …

06.12.2021
TCMB: Uluslararası enerji fiyatı azaldı, Türkiye’de yükseldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), ‘Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayımladı. Enflasyon konusunda TÜİK’in bilgilerini temel alan Merkez Bankası yıllık enflasyonun yüzde 21,31 olduğunu öne sürdü.Enflasyon oranındaki artışın kıymetli ölçüde nedeninin …

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), ‘Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayımladı. Enflasyon konusunda TÜİK’in datalarını temel alan Merkez Bankası yıllık enflasyonun yüzde 21,31 olduğunu öne sürdü.
Enflasyon oranındaki artışın kıymetli ölçüde nedeninin güç kümesinden geldiğini belirten raporda, “Uluslararası güç fiyatlarında bu devirde bir ölçü gevşeme görülürken Türk lirasındaki görünümle başta akaryakıt, tüp gaz ve kömür olmak üzere yurt içi güç fiyatları artış kaydetmiştir” denildi.

Besin enflasyonundaki artışın bilhassa tahıl kümesinde yaşandığını söz eden Merkez Bankası, “Taze meyve ve zerzevat dışı besin enflasyonundaki seyir yemek hizmetleri enflasyonunu olumsuz istikamette etkilemektedir. Kasım ayında global besin ve ziraî emtia fiyatlarındaki yükseliş eğilimi tahıllar öncülüğünde sürmüş, bu gelişmenin olumsuz yansımalarına rağmen, taze meyve ve zerzevat enflasyonundaki görünüm ve baz tesiriyle besin yıllık enflasyonu hudutlu bir oranda gerilemiştir” tabirleri kullanıldı.

Yaşanan gelişmelerin Tüketici Fiyat Endeksi’ne yansıdığına dikkat çekilen raporda, “Temel mal fiyatlarındaki aylık artış hızlanırken, bir evvelki yılın birebir devrindeki yüksek artış nedeniyle bu kümede yıllık enflasyon görece yatay seyretmiştir. Bu devirde emtia fiyatlarında süregelen olumsuz seyir, tedarik zincirlerinde artarak devam eden aksamalar ve Türk lirasındaki gelişmelerle birlikte üretici fiyatlarında güç ve orta malları başta olmak üzere genele yayılan artışlar görülmüştür” sözleri yer aldı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.