‘Tasarruftan’ sokaklar karanlığa terk edildi

İKTİSAT SERVİSİKalıcı yaz saati uygulaması yarattığı meselelerle birlikte 5 yılı geride bıraktı. Yapılan bilimsel çalışmalara karşın tasarruf …

30.11.2021
‘Tasarruftan’ sokaklar karanlığa terk edildi

İKTİSAT SERVİSİKalıcı yaz saati uygulaması yarattığı meselelerle birlikte 5 yılı geride bıraktı. Yapılan bilimsel çalışmalara karşın tasarruf olmadığı tekraren ortaya konurken, değişim hala gerçekleşmedi.Hükümetin 2016 yılından bu yana ısrarla her yıl sür…

İKTİSAT SERVİSİ

Kalıcı yaz saati uygulaması yarattığı sıkıntılarla birlikte 5 yılı geride bıraktı. Yapılan bilimsel çalışmalara karşın tasarruf olmadığı tekraren ortaya konurken, değişim hala gerçekleşmedi.

Hükümetin 2016 yılından bu yana ısrarla her yıl sürdürdüğü ‘Sürekli yaz saati uygulaması’ ortadan geçen 5 yıla karşın hâlâ ‘Tasarruf-israf’ tartışmalarına neden oluyor. Hükümet, bilhassa öğrenciler ve erken mesaiye başlayan çalışanları karanlıkta yollara düşüren bu uygulamanın güç tasarrufu sağladığını savunuyor.

Eski Güç Bakanı Berat Albayrak periyodunda başlanan ve hâlâ devam eden uygulamaya bakanlığın aldığı yeni kararla şindi de sokak lambalarından tasarruf ediliyor. Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın aldığı yeni kararla sokak lambaları olağan döneminden 15 dakika geç yanıp 30 dakika erken söndürülüyor.

Bilhassa Türkiye’nin batı vilayetlerinde sabahın erken saatlerinde işe ve okula giden vatandaşlar bu uygulamaya karşı elektrik şirketlerine toplumsal medya üzerinden tepki gösteriyor. Şirketler ise kararın bakanlığa ilişkin olduğunu söz ederek “Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın gün ışığından azami ölçüde yararlanılması amacıyla Türkiye genelinde aldığı karara nazaran, aydınlatma armatürleri olağan döneminden 15 dakika geç yanıp 30 dakika erken söndürülecektir” bildirisini paylaşıyor. Karara tepki gösteren ve birebir vakitte güvenlik sorunu oluşturduğunu tabir eden bir vatandaş “Kadıköy Acıbadem’de 7:10’da işe gitmek zorundayım ve hava aydınlanmamış olmasına karşın sokak lambaları yanmıyor. Acil düzeltilmesi gerekmektedir. Bunun için desteklerinizi bekliyoruz. Beşerler endişe içinde işe gitmek zorunda kalmamalı, o saatlerde işe gitmek zorunda olan herkes birebir durumdan şikayetçi’’ paylaşımını yaptı.

‘OKULA VE İŞE GİDERKEN KORKUYORUZ’

Sokak lambalarının erken söndürülmesine toplumsal medya üzerinden tepki gösteren vatandaşlar korktuklarını sokakların ıssız ve karanlık olduğu için güvenliklerinin olmadığını belirtti. Hilal isimli kullancı ‘’Alo 186 sokak lambaları erken kapatılıyor. Sokak lambaları yanmıyor, sokak lambaları yanmıyor gün doğumu 7’den sonra iken 6.30 da lambalar sönüyor. Sokaklar zifiri karanlık. İşe ve okula gidiyoruz tehlikeli ve vahim. Hiçbir yer görünmüyor, sokaklar ıssız ve karanlık. Acil ilgilenin artık ve saatleri değiştirin’’ dedi. Ertuğrul isimli bir kullanıcı da ‘’Bostancı/Kadıköy’de oturuyorum. Sabahları işe giderken yürüdüğüm yaklaşık 1,5 km yol boyunca çok sayıda sokakta lambalar saat 07:00’de sönüyor ve ortalık sahiden önemli formda karanlık iken bu oluyor.Ama bunu 3 defa 186’ya bildirdiğim halde çözmediler’’ paylaşımında bulundu. Alo 186 sokak lambası erken kapatılıyor diyen Özgür ise ‘’İstanbul Tuzla Orhanlı da 7.15 geçe işe gitmek zorundayım ve hava aydınlanmamış olmasına karşın sokak lambaları yanmıyor. Acil düzeltilmesi gerekmektedir. Bunun için desteklerinizi bekliyoruz. Beşerler kaygı içinde işe gitmek zorunda kalmamalı, o saatlerde işe gitmek zorunda olan herkes tıpkı durumdan şikayetçi…’’ reaksiyonsini gösterdi.

AÇIKLANMAYAN RAPOR

Güç Bakanlığı tasarruf konusunda ısrarcı. Son olarak bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından hazırlanan bir raporla bu uygulama sayesinde büyük tasarruf yapıldığı açıklandı. Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ortasında imzalanan mukavele kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda, Türkiye’de 2016 yılında sabit yaz saati uygulamasına geçildiğinden bu yana 3,97 milyar tasarruf yapıldığı sav edildi. Fakat raporun ayrıntılarının kamuoyu ile paylaşmaması ve sayıların yalnızca bakanlık tarafından açıklanması da tartışmalara neden oldu.

‘GÜVENLİK VE BAŞKA MESELELERİ HİÇ ÖNEMSEMEMEK DEMEK’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı tarafından alınan sokak lambalarının olağan döneminden 15 dakika geç yanıp 30 dakika erken söndürülmesine kararına tepki gösterdi. Twitter üzerinden paylaşımda bulunan İmamoğlu, ‘Sabit saat uygulaması yüzünden zati güne zifiri karanlıkta başlanıyor. Bir de Bakanlık ‘sokak aydınlatmaları sabah 30 dakika erken sönecek, akşam da 15 dakika geç yanacak’ diyor. Bu, uygulamanın getireceği güvenlik ve başka meseleleri hiç umursamamak demek” dedi.

ELEKTRİK MASRAFLARI ARTTI

Sokak lambalarıyla ilgili alınan karar sonrası konuşan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de kış saati uygulamasına geçilmemesinin meskenlerdeki elektrik masraflarını artırdığını söyledi. Bakanlığın son talimatıyla sokakların karanlığa terk edildiğini ve çocukların karanlıkta okula gidip geldiğini belirten Gürer, “Bu yolla tasarruf sağlanıyor üzere imaj yaratılıp hane masraflarındaki artış gözden kaçırılmak istenmektedir” dedi. Gürer, yaz saati uygulaması nedeniyle gün ağarmadan okula ya da işe gidenler için elektrik kullanımının zarurî olduğunu belirtti. Gürer, “Vatandaşın içinde bulunduğu sıkıntı şartlar dikkate alınıp hane için daha çok güç masrafına neden olan sabit saat uygulamasından vazgeçilerek, yaz/kış saati uygulamasına bir an evvel geçilmesi gereklidir” sözlerini kullandı.

‘ORTADA BİLİMSEL BİLGİ YOK’

Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Kış saati uygulamasıyla elektrikten 6 milyar lira tasarruf sağladık” açıklamasına Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İdare Heyeti üyesi Mehmet Özdağ karşılık verdi. Özdağ şu sözleri kullandı: ‘’Bakanın açıklamasına nazaran yılda 1.1 milyar kilovatsaat tasarruf edildi. 2020 yılında biz 305 milyar kilovatsaat elektrik gücü üretmişiz. 2020 yılı sayılarına nazaran 1.1 milyar kilovatsaat tasarrufu olduğuna nazaran binde 3 üzere bir sayıya tekabül ediyor. Bakanın söylediğini teyit edecek bir bilimsel bilgi yok ortada. 2016-2017 yılındaki karşılaştırmalarla aslında bunu ortaya koymak gerekiyordu. İTÜ’nün bir raporunun olduğu söylenmişti 2017 yılında fakat biz bu türlü bir rapor görmedik. Kamuoyuna deklare edilen, bilim insanlarının üzerinde tartışacağı bir rapor görmedik. Bakanın söylediğini neye dayandıracağız onu da bilmiyorum.’’

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.