“Tarımsal destekler vakit kaybedilmeden ödenmeli”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, “Tarımsal üretimin devamlılığı için, kuraklık başta olmak üzere, tarım …

13.11.2021
“Tarımsal destekler vakit kaybedilmeden ödenmeli”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, “Tarımsal üretimin devamlılığı için, kuraklık başta olmak üzere, tarım takviyelerinin vakit kaybedilmeden ödenmesi sağlanmalıdır. Bu dayanağa, üreticilerimizin her zamankinden daha…

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, kuraklığın tesirleri, gübre ve girdi fiyatları artışının ziraî üretimi olumsuz etkilediğini kaydetti.

2020-2021 döneminde, Marmara bölgesi hariç tüm bölgelerde yağışların azalması nedeniyle, kıymetli bir kuraklık yaşandığına işaret eden Bayraktar, “İl bazında Türkiye’nin 3’te 2’si kuraklıktan etkilendi. Yağışlarda görülen olağandışı düşüşler, rekolte iddialarında de önemli sapmalara neden oldu. Ziraî üretimin devamlılığı için, kuraklık başta olmak üzere, tarım dayanaklarının vakit kaybedilmeden ödenmesi sağlanmalıdır. Bu dayanağa, üreticilerimizin her zamankinden daha fazla gereksinimi var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, hububat ve baklagillerin, kuraklıktan en fazla etkilenen eserler olduğunu belirterek, hububat üretiminde yüzde 20, mercimek üretiminde ise yüzde 50’ye yakın kayıp beklendiğini bildirdi.

Üreticilerin tarlada bırakmak zorunda kaldığı eserlerin yaklaşık 5 katı fiyata tüketiciye satıldığını belirten Bayraktar, “Aybaşında yaptığımız fiyat araştırmasında üreticide 57 kuruş olan soğanın 2,5 liraya, 1 lira olan limonun 5,5 liraya tüketiciye satıldığını tespit ettik. Bu sistemde hem üreticilerimiz hem de tüketicilerimiz mağdur oluyor.” sözünü kullandı.

“Limonlar kolunda bekliyor”

Limonda önemli külfetler yaşandığına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

“Oda Liderlerimizle yapılan toplantılarda, limonda bugünlere gelinmesinde yaşanan pazar kaybının da tesirli olduğu belirtiliyor. Pazara güçlü ve ihracatta tercih edilen enterdonat çeşidi limonun kilo fiyatı ortalama 1,75 liraya, mayer çeşidi limon ise ortalama 50 kuruşa düştü. Eser alıcının bulunmaması sebebiyle pazarlanamıyor. Limonlar kolunda bekliyor. Birtakım bölgelerde ise limon ağaçları sökülmeye başlandı. İhracatın sürat kazanması için takviye verilmelidir. Çiftçilerimizin limonu direk olarak hal, pazar ve marketlere satışını sağlayabilmesi için acil olarak çalışma yapılmalıdır.”

“TMO kuru soğana müdahale etmelidir”

Bayraktar, kuru soğan üreticilerinin de bu periyot önemli meseleler yaşadığına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Odalarımızla yapılan görüşmelerde, kuru soğan üreticilerimizin piyasadaki belirsizlik ve düşük fiyat nedeniyle mağdur oldukları, piyasada tüccarın kâfi alım yapmaması nedeniyle pazarlama problemleri yaşadıkları, birtakım bölgelerde ise alıcı bile bulunmadığı belirtiliyor. Planlı üretim yapılmaması ve bu yıl yaşanan rekoltedeki artış, geçen yılki ihracattaki kapanmayla yaşanan pazar kaybı, çiftçilerimizin kuru soğanının elinde kalmasına sebep oldu. Acil bir halde geçen yıl olduğu üzere Toprak Mahsulleri Ofisi alım yaparak kuru soğana müdahale etmelidir. Belediyeler ve kamu kurumları alım konusunda harekete geçmelidir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.