Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi’den akıllara zarar açıklama: Hiçbir ürünün yokluğunu çekmiyoruz

Hatay’da, bereketli topraklara sahip Amik Ovası’nda, mısır hasadına başlandı. Kırıkhan ilçesine bağlı Mahmutlu Mahallesi’nde düzenlenen hasat …

28.08.2022
Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi’den akıllara zarar açıklama: Hiçbir ürünün yokluğunu çekmiyoruz

Hatay’da, bereketli topraklara sahip Amik Ovası’nda, mısır hasadına başlandı. Kırıkhan ilçesine bağlı Mahmutlu Mahallesi’nde düzenlenen hasat programına; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı …

Hatay’da, bereketli topraklara sahip Amik Ovası’nda, mısır hasadına başlandı. Kırıkhan ilçesine bağlı Mahmutlu Mahallesi’nde düzenlenen hasat programına; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu ve Abulkadir Özel, Vali Vekili Yusuf İzci, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, ilçe belediye liderleri, zir kent aydın haberleri t odası liderleri ve çiftçiler katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ise programa telefon ile bağlandı. Mısır hasadının güzel ve bereketli olmasını dileyen Bakan Kirişci, şöyle konuştu:

“HİÇBİR ESERİN YOKLUĞUNU, EKSİKLİĞİNİ VE NOKSANLIĞINI ÇEKMİYORUZ”

“Tarım güç bir f kent aydın haberleri liyet. Bu zorluğu bile bile adeta buna aşık olmuş. Bu aşkını koşullar ne olursa olsun sürdüren, pandemi yahut savaş dinlemeden üretmeye devam eden, bu istikameti prestijiyle de dünyaya örnek olmuş üretici kardeşlerime; her vesileyle ‘Elleri öpülesi üreticilerimiz’ diyoruz. Hakikaten çiftçilerimiz, bunu ziyadesiyle hak ediyor. Cumhurbaşkanı’mızın tensipleriyle pandemi devrinde başka ülkelerin üreticileri üzere meskende oturup, kendi sıhhat ve sıhhatlerini düşünmek yerine ülkemiz ve dünya insanlığı için üretmeyi sürdürmüş olan bu üretici kardeşlerimizin asil davranışlarını her vakit takdir ediyorum, etmeye de devam edeceğim. Gönlüm orada olmayı çok isterdi. Bir Çukurovalı olarak, bir hemşehriniz olarak, bir kardeşiniz olarak, bu keyifli günde yanınızda olmayı hakikaten çok istek ederdim. Dünya, şu anda yalnızca ve yalnızca kıtlığı konuşuyor. Allah’a şükür, Rabb’ime binlerce kez hamdediyoruz. Biz ülke olarak, siz pahalı üreticilerimizin ürettikleriyle hiçbir eserin yokluğunu, eksikliğini ve noksanlığını çekmiyoruz.”

‘STOKLAR 6,1 MİLYON TONA YAKLAŞTI’

Hatay’ın üretim konusunda takdire şayan işler yaptığını söyleyen Bakan Kirişci, “Geçtiğimiz yıl, birinci ve ikinci eserde üretmiş olduğunuz bilhassa mısırı kastedecek olursak mısır noktasında bu yıl rekoltemiz çok çok daha yüksek. Bu mevzuyla ilgili Hatay’ımız, sahiden örnek bir kent. Polikültür dediğimiz, bizim üniversitelerde kendi öğrencilerimize anlatmaya çalıştığımız tarımın bütün üslubu, bütün f kent aydın haberleri liyet kolları bizim Hatay’ımızda hamdolsun var, Çukurova’mızda var. O bereketli ovalardan hamdolsun, adeta eser fışkırıyor. Bu eseri de bu aziz millet, bu milletin tekrar ürettiklerini tüketen, yurt dışındaki bizim eserlerimizi bekleyen, bizim ihracatımızla bu eserlere sahip olmaya çalışan etraf var. Hatay’ı, bu manada çok farklı bir yere koyuyorum. Zati kendi kadim kültürü ve bu kadim kültüründe de ziraî f kent aydın haberleri liyetleriyle bizim yanımızda bambaşka bir yer tutmuştur. Buğday ve arpayla malumunuz hoş fiyatlar açıklayarak, pahalı üreticilerimizin memnuniyetini ve sürdürülebilirlik ismine da üretim f kent aydın haberleri liyetlerinin devamını sağlamaya çalıştık. Aldığım son sayı, arpa ve mısır stokları 6,1 milyon tona yaklaştı” diye konuştu.

‘YETERLİLİKTE GÜZEL NOKTADAYIZ’

Tarım üretimi konusunda ülke olarak büyük muvaffakiyet elde edildiğini belirten Bakan Kirişci, “Avrupa ülkeleri kuraklıktan ve kıtlıktan kelam ederken, hamdolsun kendi gereksinimimiz olan bütün hububatı üretebilme noktasında, kendi kendimize yeterlilik noktasında düzgün bir noktadayız. Tabi ki mısırla ilgili olarak da geçtiğimiz pazartesi günü Cumhurbaşkanı’mız kabine toplantısı sonrası ton başına 5 bin 700 liralık fiyatı açıklayarak, ülkemiz üreticilerinin alın teri olan bu eserlerinin karşılığını vermeye çalıştık. Daha güzellerini inşallah önümüzdeki yıllarda, tekrar sizlere sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Mısır üretimin 2021 yılında, 225 bin dekar alanda, 456 bin ton olarak gerçekleştiğini söyleyen Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ise 2022’de bu alanın 227 bin dekara çıktığını, 534 bin ton rekolte beklendiğini lisana getirdi. Konuşmaların akabinde biçerdöverlere binen protokol üyeleri, mısır ekili alanlarda birinci hasadı yaptı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.