Süt ve süt ürünlerine yüzde 45-60 zam

Ulusal Süt Kurulu çiğ süt tavsiye fiyatını yüzde 46,9 artırarak 4,70 olarak açıkladı. Kararın akabinde üreticilerde maliyet artışını süt ve süt …

08.12.2021
Süt ve süt ürünlerine yüzde 45-60 zam

Ulusal Süt Kurulu çiğ süt tavsiye fiyatını yüzde 46,9 artırarak 4,70 olarak açıkladı. Kararın akabinde üreticilerde maliyet artışını süt ve süt eserleri fiyatlarına yansıtmaya başlıyor.Bazı firmalar artırımı beklemeden fiyat artışına giderken, kimi firmalar…

Ulusal Süt Kurulu çiğ süt tavsiye fiyatını yüzde 46,9 artırarak 4,70 olarak açıkladı. Kararın akabinde üreticilerde maliyet artışını süt ve süt eserleri fiyatlarına yansıtmaya başlıyor.

Kimi firmalar artırımı beklemeden fiyat artışına giderken, kimi firmalar ise yarından itibaren maliyeti tüketiciye yansıtacak. Öte yandan kimi firmaların ise iki gündür piyasaya satış yapmadığı öğrenildi.

Blomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine nazaran süt sanayicileri, süt, peynir, yoğurt, ayran ve tereyağı eserlerine yüzde 45-60 ortasında artırım geleceğini açıkladı.

Endüstriciler yapılacak artırımda yalnızca çiğ süt fiyatının değil sanayi gücüne yapılan artırımlar ve ambalajla, mazot üzere maliyet kalemlerinin de tesirli olduğunu söyledi.

Ambalaj maliyeti daha fazla olan eserlerin artırım oranlarının da yüksek olacağını kaydeden kesim temsilcileri, “Örneğin bardak ayran ya da yoğurt bu eserler arasında” dedi.

Son bir yılda koli, karton, UHT süt kutuları ve başka ambalaj çeşitlerinde yüzde 100’ü aşan artırımları hatırlatan endüstriciler daha az maliyetli ambalajlar için hazırlık yaptıklarını söz etti.

GRAMAJ DÜŞÜRÜLECEK

Halka uygun fiyatlarda eser sağlanabilmesi için artık ambalajların görselliğinden çok eser içeriği ve gramajın daha ön plana çıktığını kaydeden bölüm temsilcileri, ekonomik ambalajlara yönelik araştırmalar yaptıklarını lisana getirdi. Süt sanayicileri, “Küçük gramajlı eserlerin çeşidi artacak. Daha ufak gramajlı eserler piyasaya çıkacak” bilgisini paylaştı.

Ambalaj kadar eserlerin gramajlarında da değişim yaşanacağı sinyali veren dal paydaşları, tüketici davranışları ve harcamalarına paralel olarak örneğin 3 kilogramlık yoğurt yerine 1,5 kilogramlık yoğurtlara daha fazla tartı verileceğini lisana getirdi.

Bölüm temsilcileri, ambalaj fiyatları kadar ambalaj hammaddesine erişimde de problem yaşadıklarını kaydetti.

Private label eserlerin toplam pazardaki hissesinin ortalama yüzde 70 olduğunu hatırlatan süt sanayicileri, son artırımlarla birlikte yeni devirde private label eserlerinin pazar hissesinin artacağı görüşünde.

Tekrar “no name” olarak nitelenen eserlere de talep artışı olacağı gelen bilgiler ortasında. Yani perakende satışlarda bir teneke peynir açılarak tüketiciye kalıp olarak açıktan satışların yaygınlaşması bekleniyor.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.