Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de

Usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in hayatının 22 yılına yayılan sürgün periyodunda çektiği sinemalardan ikisi, birinci defa Gezici Festival’de …

18.11.2021
Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de

Usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in hayatının 22 yılına yayılan sürgün periyodunda çektiği sinemalardan ikisi, birinci defa Gezici Festival’de izleyiciyle buluşacak. ‘Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları’ başlıklı özel kısımdan gösterilecek ‘Saç’ ve ‘Bebek’ isimli sinemalara dair…

Usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in ömrünün 22 yılına yayılan sürgün devrinde çektiği sinemalardan ikisi, birinci defa Gezici Festival’de izleyiciyle buluşacak. ‘Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları’ başlıklı özel kısımdan gösterilecek ‘Saç’ ve ‘Bebek’ isimli sinemalara dair ayrıntılar içeriğimizde;

Ankara Sinema Derneği’nin bu yıl 26’ncısını düzenlediği Gezici Şenlik, 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri ortasında Ankara’da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki gösterimlerle başlayacak.

Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de 1

Festival 3-5 Aralık’ta Sinop’ta, 6-8 Aralık’ta ise Kastamonu’da düzenlenecek.

Şenlik kapsamında bu yıl Tuncel Kurtiz’in Avrupa’da ve dünyanın farklı ülkelerinde 22 yıla yayılan sürgün hayatında rol aldığı iki sineması gösterilecek.

Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de 2

İsveç Sinema Enstitüsü arşivi kayıtlarına nazaran, kelam gelimi edilen periyotta Tuncel Kurtiz’in oyuncu takımında yer aldığı 9 sinema bulunuyor.

Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de 3

İsveç Büyükelçiliği’nin katkılarıyla oluşturulan “Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları” kısmında ise Kurtiz’in yer aldığı “Saç” ve “Bebek” isimli sinemalar gösterilecek.

Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de 4

“Saç” sineması Anadolu’daki bir saç toplayıcısı ile bu saçları İsveç pazarına satmayı hayal eden göçmen bir personelin kıssasını anlatıyor. Sinemada ekonomik şartların zorlamasıyla saçlarını satmak zorunda kalan genç kızların çaresizliği de gözler önüne seriliyor.

Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de 5

Tuncel Kurtiz’in 1976 sonbaharında Niğde’nin Değirmenli köyünde başlayıp Toroslardan İç Anadolu’ya kadar her köyü dolaştığı ve İsveç’te sonlanan sinema, ertesi yıl İsveç Televizyonu’nda gösterilmişti.

İmaj direktörlüğünü Gani Turanlı’nın, müziklerini ise Zülfü Livaneli’nin üstlendiği sinema 45 yılın akabinde birinci defa şenlik kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de 6

Kurtiz, 1977 yılında Cumhuriyet gazetesinden Mehmed Kemal’e verdiği bir röportajda sinemanın ana temasını şöyle anlatmış: ‘Homeros efsanelerinden bu yana saçın Türkiye bayanı için ne kadar pahalı bir öge olduğunu görüyoruz. Sevdiği ölünce saçını kesiyor, meyyit ile birlikte saçını da gömüyor. Kutsal bir yanı da var. Buna karşın bugün saçını, güçleşen ekono­mik şartlar yüzünden satabilmesi, geleneklerin ve kutsal sayılan birçok göreneklerin değişmesini belgeliyor.’

Şenlik kapsamında gösterilecek bir başka sinema olan “Bebek” ise İsveçli muharrir ve direktör Barbro Karabuda tarafından Yaşar Kemal’in birebir isimli hikayesinden uyarlandı.

Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de 7

Meskende tek başına doğum yapan Zala’nın hayatını kaybetmesiyle bebeğini yaşatabilmek için sütanne arayan, bir yandan da ağaya borcunu ödemek için çalışmak zorunda olan İsmail’in yaşadıklarını anlatan sinemada bu karaktere Kurtiz hayat veriyor.

Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de 8

Filmde Aliye Rona, Rahmi Saltuk, Tunç Okan ve Güneş Karabuda üzere isimler de rol alıyor.

Ingmar Bergman sinemalarından tanınan Harriet Andersson ile İsveç’in tanınmış yıldızlarının da rol aldığı sinema, sanatkarların kusursuz bir aksanla Türkçe konuşmasıyla da dikkat çekiyor.

Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de 9

Cezayir’in Zeralda kasabasında çekilen “Bebek” sineması, 48 yıl sonra 26. Gezici Festival’de sinemaseverleri bekliyor.

Sürgün Yıllarında Çekildi: Tuncel Kurtiz’in Daha Önce Gün Yüzüne Çıkmamış İki Filmi İlk Kez Gezici Festival’de 10

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.