Son ‘Torba’dan Çıkan Piyango! Deniz Kıyısındaki Ormanlık Alanlara Tesis Yapılabilecek

AK Parti’nin Meclis’e sunduğu “torba teklif”e nazaran Denizcilik İşletmeleri ile TCDD’ye ilişkin özelleştirilen limanlardaki kontrat mühletleri …

18.11.2021
Son ‘Torba’dan Çıkan Piyango! Deniz Kıyısındaki Ormanlık Alanlara Tesis Yapılabilecek

AK Parti’nin Meclis’e sunduğu “torba teklif”e nazaran Denizcilik İşletmeleri ile TCDD’ye ilişkin özelleştirilen limanlardaki kontrat mühletleri 49 yıla çıkarılıyor. Orman içindeki sularda balık üretilebilecek, deniz kıyısındaki ormanlık alanlara tesis yapılabilec…

AK Parti’nin Meclis’e sunduğu “torba teklif”e nazaran Denizcilik İşletmeleri ile TCDD’ye ilişkin özelleştirilen limanlardaki mukavele mühletleri 49 yıla çıkarılıyor. Orman içindeki sularda balık üretilebilecek, deniz kıyısındaki ormanlık alanlara tesis yapılabilecek.

Son 'Torba'Dan Çıkan Piyango! Deniz Kıyısındaki Ormanlık Alanlara Tesis Yapılabilecek 1

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine nazaran AK Parti, Meclis’e yeni bir “torba teklif” sundu. Teklife nazaran Türkiye Denizcilik İşletmeleri ile TCDD’ye ilişkin özelleştirilen limanlardaki kontrat müddetleri 49 yıla çıkarılıyor.

“Torba teklifle” getirilen düzenlemeler şöyle:

Son 'Torba'Dan Çıkan Piyango! Deniz Kıyısındaki Ormanlık Alanlara Tesis Yapılabilecek 2
  • Orman içi sular balık yetiştiriciliğinde kullanabilecek. Buralarda alabalıkların yavruları üretilecek. Göl, baraj ve deniz kenarlarındaki ormanlık alanlara balık, midye ve istiridye yetiştiriciliği için tesis kurulabilecek. Kıyıdaki ormanlar, işletmelere kiralanacak. 

  • Teklifle elektrik tüketiminden alınan yüzde 2 oranındaki TRT hissesi ile yüzde 0.7 oranındaki güç fonu kesintileri kaldırılacak. Lakin uygulama 1 Ocak’ta başlayacak. Faturadaki temel yük olan yüzde 18 KDV konusunda bir düzenleme yapılmadı. 

  • Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ ile TCDD’ye ilişkin özelleştirilen limanların 49 yıldan az olan mukavele mühletleri 49 yıla kadar uzatılabilecek. Bunun için davalardan vazgeçilmesi ve tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesi kaidesi aranacak. Müddet uzatımına karar verilirse ek kontrat imzalanacak. 

  • Elektrikte kademeli tarifeye geçilecek. Misal abone gruplarınan fazla tüketim yapanlar daha fazla ödeyecek. Abone kümesi için olağan tüketim ölçüsüne uygun bir kademe belirlenecek. Tüketimden kaynaklanan ek maliyetler, bu kademe üstünde tüketim yapan abonelere yansıtılacak. 

  • Petrol arama edilen taleplarında 90 gün olan askı mühleti 60 güne indirilecek. Teklifte, “Edi̇len Talep sürecinin uzun olması döviz kurlarında meydana gelmesi muhtemel değişiklikler nedeniyle yatırımcının ülkemizden ayrılmasına yol açmaktadır” denildi. 

  • Proje bazlı yatırım olarak isimlendirilen, stratejik değeri bulunan, teknolojik içeriği ve katma bedeli yüksek yatırımlar için sağlanan yatırım yeri tahsisi, gerçek ve tüzelkişiler lehine 49 yıl periyodik “bağımsız ve daima nitelikte irtifak hakkı tesis edilmesi” halinde uygulanacak. Bu biçimde yatırım kredilerinde karşılaşılan teminat sıkıntısının giderilmesi ve yatırımların hızlandırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.