Son dakika haberi… İhbar üzerine gittikleri yerde cansız mankene kalp masajı yaptılar

Son dakika haberine nazaran – İhbar üzerine gittikleri yerde cansız modele kalp masajı yaptılar Erzincan Vilayet Ambulans Servisi Başhekimliği …

24.09.2022
Son dakika haberi… İhbar üzerine gittikleri yerde cansız mankene kalp masajı yaptılar

Son dakika haberine nazaran – İhbar üzerine gittikleri yerde cansız modele kalp masajı yaptılar Erzincan Vilayet Ambulans Servisi Başhekimliği 112 Acil Servis takımları, kontrolden habersiz gittikleri ihbarda yerde yatan cansız modele müdahale etti.

– İhbar üzerine gittikleri yerde cansız modele kalp masajı yaptılar

ERZİNCAN – Erzincan Vilayet Ambulans Servisi Başhekimliği 112 Acil Servis takımları, kontrolden habersiz gittikleri ihbarda yerde yatan cansız modele müdahale etti. 112 Acil Servis grupları, simülasyon uygulamaları, canlandırma eğitimi ve kontrolü çerçevesinde cansız modele kalp masajı uyguladı.

Erzincan Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Acil Sıhhat Hizmetleri Vilayet Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı istasyonlarda vazife yapan sıhhat çalışanına verilen teorik eğitimlerin denetlenmesi gayesiyle yapılan çalışmalar çerçevesinde, istasyonlarda vazife yapan sıhhat işçilerine yönelik, habersiz olarak simülasyon uygulamaları ve canlandırmaları eşliğinde belirlenen adreslerde olay verilerek, kontrol yapılmaya devam ediyor.

Denetimler çerçevesinde, 112 Davet Merkezi’ni arayarak genel durum bozukluğu ve kalp atışı durması şikayeti olan bir vatandaşın bahçede yerde yattığı olduğu ihbarı yapıldı. Bunun üzerine istasyonlarından hareket eden ambulans 1 dakika 50 saniyede olay yerine geldi. İhbarın kontrol olduğunu anlayan sıhhat işçileri yerde yatan cansız modele gerçek bir hastaya müdahale eder üzere çalışmaya başladılar.

Senaryo gereği hasta yakını durumunda ki eğitmen tarafından verilen şikayetlere uygun tedavi uygulayıp teşhis koymaya çalışan sıhhat grupları uzun bir mühlet yerde yatan cansız modele kalp masajı yaptılar. Birinci müdahalenin akabinde toplamda 15 dakika içerisinde cansız modelin hastaneye sevkini sağladılar.

Denetim ve eğitimleri yerinde inceleyen Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Crehberaydin.comn Tekin, 112 Acil Sıhhat gruplarını tebrik ederek başarılı olduklarını kaydetti. Bu yapılan kontrollerin gayesinin hadiselere birinci müdahaleyi yapan grupların reaksiyon müddetlerinin ölçülmesi ve varsa eksikliğin giderilmesi olduğunu belirten Tekin, “Erzincan Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Acil Sıhhat Hizmetleri olarak başlatmış olduğumuz çalışmalarda hem istasyonlarımızın kontrolünün yapılması birebir vakitte istasyonda çalışan arkadaşlarımızın yapmış olduğu müdahalelerin takip edilmesi. Kısaca hem kontrol hem de eğitim f kent aydın haberleri liyetlerini tıpkı anda yürütüyoruz. Tabi temel emelimiz, bizim istasyonda f kent aydın haberleri liyet gösteren, alanda vatandaşımıza birinci müdahaleyi yapan arkadaşlarımızın gerek reaksiyon müddetlerinin ölçülmesi, gerek komuta denetim merkeziyle olan işbirliği, gerekse alanda yapış oldukları bu uygulamaların, bu tedavilerin ve müdahalelerin faal bir halde yerinde izlenmesi ve varsa bir eksiklik aksaklık anında müdahale edilerek bu arkadaşlarımıza daha hazır bir halde alanda daha dinamik bir halde tutmak. Bugün de az evvel izlemiş olduğunuz hadisede ortalama 1 dakika 50 saniye içerisinde bir reaksiyon süremizin olduğunu gördük. Erzincan’da, bilhassa merkezde 7 takımımızın olması Erzincan’ın ulaşılabilirliğinin yüksek olması nedeniyle ulaşım süremizin de kısa olduğunu rahatlıkla tabir edebilirim. Zati Sıhhat Bakanlığı siyasetleri gereği birinci 10 dakika içinde yüzde 98’lik bir ulaşım oranımız var” diye konuştu.

İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Hüseyin İnanç ise, “Bugün genel durum bozukluğu ve akabinde kalp durması olan hastanın simülasyonunu yaptık burada. Arkadaşlarımız totalde 15 dakika içerisinde hastaneye naklini gerçekleştirdiler” dedi.

İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde paramedik olarak misyon yapan Semra Gazi de eğitimlerin hoş sonuç verdiğini ve devam edeceğini söyledi.

Kaynak: aydın haberleri / Emin Ferhat Sevilir – Sıhhat

Sağlık,Denetim,Müdahale,Servis,Erzincan,Hasta,Ekipleri,Yapan,Acil,Ambulans,Süre,Kalp,Yerde,Dakika,Eğitim ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sağlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.