Son Dakika | Bakan Koca: Molnupiravir’in tedavi rehberine eklenmesine karar verildi

Son dakika haberleri: SIHHAT Bakanı Fahrettin Koca, “Bilim konseyimiz daha evvelki toplantılarında ‘Molnupiravir’ etken unsurlu ilacın kullanıma …

25.11.2021
Son Dakika | Bakan Koca: Molnupiravir’in tedavi rehberine eklenmesine karar verildi

Son dakika haberleri: SIHHAT Bakanı Fahrettin Koca, “Bilim konseyimiz daha evvelki toplantılarında ‘Molnupiravir’ etken unsurlu ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti.

SIHHAT Bakanı Fahrettin Koca, “Bilim şuramız daha evvelki toplantılarında ‘Molnupiravir’ etken unsurlu ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti. İlaca erişim için gerekli teşebbüsler yapılmıştır. Ülkemizde ilacın üretilmesi için gerekli önlemler alınmıştır. Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir” dedi.

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti görüntü konferans tekniğiyle toplandı. Toplantının akabinde Bakan Koca yazılı açıklamada bulundu. Koca, Koronavirüs Bilim Şurası’nın, tedavi rehberindeki güncellemeler, cezaevlerinin durumları, aşı programı ve salgının seyri gündemi ile bir ortaya geldiğini belirtti. Koca, toplantıda ele alınan sonuçları paylaşarak, “Sağlık çalışanlarından 2 doz inaktif aşı olmuş ve hatırlatma dozunu mRNA yahut inaktif aşı olanlar bir hatırlatma dozu aşısı daha isteğe bağlı olarak olabileceklerdir. Günlük olay sayılarındaki durağan hal devam ediyor. Önlemlerde hassasiyet gösterilmesi ile olay sayılarında düşüş sağlayabileceğimiz barizleşmiştir. Bu düşüşü kalıcı hale getirecek olan yüksek oranda aşılanmadır. Vakti gelen tüm vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamaları tavsiye edilmektedir” tabirlerini kullandı.

‘MOLNUPİRAVİR İLACININ TEDAVİ REHBERİNE EKLENMESİNE KARAR VERİLDİ’Koca, salgın idaresinde kullanılan tedavilerin de yine değerlendirildiğini belirterek şunları söz etti:

Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı. Bakanlığımızın kendi topladığı datalar Bilim Heyetimizde görüşülmüş, kelam gelimi edilen ilacın öncelikle kıymetli bir yan tesirinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Ayrıyeten, kendi bilgilerimizde hafif ve orta hadiselerde semptomların mühletini kısalttığı görülmüştür. Favipiravir, çeşitli çalışmalarda virüse karşı aktif olduğu düşünülerek farklı ülkelerde bilhassa ayaktan hastalarda ve muhakkak hasta kümelerinde kullanılmıştır. Kullanılan hasta kümelerindeki gerçek hayat bilgileri değerlendirildiğinde aktifliği ile ilgili çıkan sonuçlara nazaran, daha evvel belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin doktoru hastanın klinik durumuna nazaran karar verebilecektir. Salgın denetiminde yeni devreye giren ilaçların kullanımı için de değerlendirmeler yapılmıştır. Bilim Şuramız daha evvelki toplantılarında ‘Molnupiravir’ etken unsurlu ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti. İlaca erişim için gerekli teşebbüsler yapılmıştır. Ülkemizde ilacın üretilmesi için gerekli önlemler alınmıştır. Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir. Uygun olan hasta kümeleri için ilacın tedariki sağlanır sağlanmaz kullanıma alınmasına karar verilmiştir. Favipiravir ve Molnupiravir’in kullanımı ile ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecektir. Adalet Bakanlığımıza iletilmek üzere cezaevlerinde salgın sebebiyle uygulanacak yeni kurallar tanımlanmıştır.”


Demirören Haber Ajansı / Kaan Ulu – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.