İtalya’da ‘süper yeşil pasaport’ uygulaması: Aşı yaptırmayanlara daha sıkı tedbirler

İtalya’da hükümet, koronavirüs olay sayılarının artışa geçmesi nedeniyle bir dizi yeni önlem kararı aldı. İtalya’da hükümet, koronavirüs …

25.11.2021
İtalya’da ‘süper yeşil pasaport’ uygulaması: Aşı yaptırmayanlara daha sıkı tedbirler

İtalya’da hükümet, koronavirüs olay sayılarının artışa geçmesi nedeniyle bir dizi yeni önlem kararı aldı.

İtalya‘da hükümet, koronavirüs hadise sayılarının artışa geçmesi nedeniyle bir dizi yeni önlem kararı aldı. Yeni önlemler ortasında, aşı yaptırmayanlara daha sıkı kısıtlayıcı önlemler uygulanması manasına gelen “süper yeşil pasaport” uygulaması da var.

Bakanlar Şurası’nın Çarşamba günü aldığı kararla, ülke çapında birçok yer ve aktiflik için mecburî olan “yeşil pasaportlar” sırf aşı yaptıranlara ya da Covid 19 geçirip bağışıklık geliştirenlere verilecek.

İtalyan basını tarafından “süper yeşil pasaport” olarak isimlendirilen bu Covid sertifikalarını alabilmek için test yaptırmak kâfi olmayacak.

İtalya’da “yeşil pasaport” diye anılan sertifikalar bugüne kadar, aşı yaptıranlar ve hastalığı geçirip güzelleşenlerin bununla birlikte ayrıyeten test sonucu negatif çıkanlara da veriliyordu.

Yeşil pasaportlar tüm işyerleri, restoranlar, barlar, sinemalar, müzeler, stadyumlar, spor salonları, uzun ara ulaşım araçları üzere çok sayıda kamuya açık yer ve aktiflik için zarurî kılınmıştı.

Başbakan Mario Draghi’nin “güçlendirilmiş yeşil pasaport” olarak nitelediği yeni uygulama, ülke genelinde 6 Aralık-15 Ocak tarihleri ortasında geçerli olacak. Salgın bilgilerinin yüksek olduğu bölgelerde ise uygulama mühleti uzayabilecek.

Üstün yeşil pasaport sahipleri, salgının nispeten yaygın olduğu “sarı” ve “turuncu” bölgelerdeki mümkün kısıtlayıcı önlemlerin dışında tutulacak.

Geçerlilik mühleti kısaltıldı

Hükümet ayrıyeten, yeşil pasaportların kullanım alanını da, oteller ve kent içi toplu taşımayı da kapsayacak formda genişletti.

Aşı yaptırması zarurî olan meslek kategorileri ortasına ordu, polis, sıhhat ve eğitim kurumlarının idari çalışanları da dahil edildi.

Destek dozu olarak anılan 3. doz aşılar için bekleme mühleti de son aşıdan itibaren 5 aya indirildi

Aşı sonrası verilen yeşil pasaportların geçerlilik mühleti ise 12 aydan 9 aya düşecek.

‘Normal bir Noel için’

Hükümet bilhassa Noel-yılbaşı tatilleri ve kış periyodunda yeni kapama kararlarına gereksinim duyulmasını önlemek gayesiyle bu kararları aldı.

Yeni önlemleri açıklayan Başbakan Draghi, “Bu sene, geçen yılkinden farklı, alıştığımız üzere bir Noel geçirebilmek” için bu kararı aldıklarını söyledi.

Draghi, öbür birçok Avrupa ülkesine kıyasla İtalya’daki bilgilerin şimdi çok tasa verici düzeyde olmadığını da vurguladı ve “Şu an için hafif lakin istikrarlı bir kötüleşme olsa da durum denetim altında. Risk almak istemiyoruz, olağanlığı koruma etmek istiyoruz” dedi.

Draghi, “Bu yıl Noel’in olağan olmasını umuyorum. Aşılılar için olağan olacak. Gelecek yılki Noel’in ise herkes için olağan olmasını umuyorum” diye konuştu.

Öte yandan Başbakan Draghi ve Sıhhat Bakanı Roberto Speranza, İtalya’da bugüne kadar 12 yaş üstü nüfusun yüzde 87’den fazlasının en az bir doz aşı yaptırdığını vurgulayarak aşı kampanyasına katılanlara teşekkür etti.

İtalya’da nüfusun büyük kısmı aşı yaptırmış ve yeşil pasaport uygulamasını destekliyor olsa da bu uygulamaya karşı çıkanlar geçen aydan bu yana her hafta sonu ülkenin dört bir yanında şovlar düzenliyor.

Ülkede geçen hafta, Mayıs’tan beri birinci defa günlük yeni olay sayıları 10 binin üzerine çıkmıştı. Son 24 saat içinde de 12 bin 448 yeni olay ve 85 can kaybı kaydedildi.

Uzmanlara nazaran mevcut şartlarda birkaç bölge haricinde hastane ve ağır bakım doluluk oranları alarm verici düzeyde olmasa da kış ayları ve tatil devirleriyle tablonun berbata gitmesinden kaygı ediliyor.

Hükümetin yeni önlem paketi bu olasılığın ve ekonomiyi olumsuz etkileyecek yeni kapama önlemlerine gereksinim durulmasının önüne geçme emeli taşıyor.

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.