Sivil Huzursuzluk Endeksi’nde dikkat çeken enflasyon tespiti

İngiltere merkezli global risk ve stratejik danışmanlık firması olan Verisk Maplecroft’un oluşturduğu Sivil Huzursuzluk Endeksi 198 ülkeden 101 …

02.09.2022
Sivil Huzursuzluk Endeksi’nde dikkat çeken enflasyon tespiti

İngiltere merkezli global risk ve stratejik danışmanlık firması olan Verisk Maplecroft’un oluşturduğu Sivil Huzursuzluk Endeksi 198 ülkeden 101’inde toplumsal huzursuzluk riskini araştırdı. Endekse nazaran toplumsal risk 2022’nin üçüncü çeyreğinde arttı.Rap…

İngiltere merkezli global risk ve stratejik danışmanlık firması olan Verisk Maplecroft’un oluşturduğu Sivil Huzursuzluk Endeksi 198 ülkeden 101’inde toplumsal huzursuzluk riskini araştırdı. Endekse nazaran toplumsal risk 2022’nin üçüncü çeyreğinde arttı.

Rapora nazaran, dünya genelinde yükselen güç krizi, enflasyon ve siyasi sıkıntılar nedeniyle toplumsal huzursuzluk riski yükseldi. Gelişmiş ülkelerin ve gelişmekte olan piyasaların sıkıntılarla boğuşması toplumsal huzursuzluk riskini artırdı. Ülkeler Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle alevlenen enflasyon ve kaos ile boğuştukça dünya genelinde toplumsal huzursuzluk riski yükseldi.

Böylece; enflasyon, çatışmanın üstesinden gelme düzenekleri ve huzursuzluğun tesiri üzere faktörleri pahalandıran bir dizi bilgiden türetilen endeksin hesaplanmaya başladığı 2016’dan bu yana görülen değerli ölçüde risk artışı gerçekleşmiş oldu.

Ukrayna’daki savaş nedeniyle şiddetli bir kışa hazırlanan Avrupa’da ve temel besin hususlarında sert fiyat artışlarının yaşandığı gelişmekte olan ülkelerde huzursuzluk potansiyelinin arttığı belirtildi. Araştırmacılar, tehdidin önümüzdeki aylarda artacağı görüşünde.

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE SOKAK ŞOVLARI VE PERSONEL GREVLERİ ALABİLİR

Rapora nazaran bilhassa gelişmiş ülkelerde toplumsal huzursuzluk; sokak şovları ve personel grevleri halini alabilir. Bloomberg’in aktardığına nazaran, Verisk Maplecroft’un baş analisti Jimena Blanco husus ile ilgili yaptığı bir röportajda “Bunlar günlük hayatı bozmak açısından kıymetli olaylar” değerlendirmesinde bulundu. Blanco gelişmekte olan piyasalarda en makûs senaryoların isyan, yağma, hatta hükümeti devirme teşebbüslerine dönüşebileceğini belirtti.

Raporda Verisk araştırmacıları 2020’den bu yana kaos riskinde artış yaşandığını ve bu artışın başlangıçta iddia edilenden çok daha berbat olduğunu belirtti. Enflasyon düzeyleri, endeksteki ülkelerin neredeyse yarısının ‘yüksek’ yahut ‘aşırı’ risk düzeyleri içerisinde sınıflandırılmasına neden oldu.

HUZURSUZLUĞU BESİN VE GÜÇ FİYATLARI DÜŞÜRÜR

Araştırmaya nazaran güç kıtlığı mümkünlüğünün daha yüksek olduğu Almanya üzere güçlü ülkelerdeki risk de daima artıyor. Öte yandan enflasyonun otuz yılın en yüksek düzeyinde olduğu ve yetkililerin yüksek fiyatların devam edeceği konusunda uyardığı İsviçre’de de artış kaydedildi. Rapora nazaran, huzursuzluğun azalması sadece besin ve güç fiyatlarında ‘önemli bir düşüş’ ile mümkün.

Öte yandan gelişmekte olan ülkeler de sıcak noktalar olarak görülüyor. Bu noktalardan en değerlisi bu yıl yaygın protestoların yaşandığı Sri Lanka. Araştırmacılar Cezayir’in de önümüzdeki altı ay için büyük risk potansiyelini gösterdiği görüşünde.

‘TÜRKİYE’DE TOPLUMSAL TANSİYON 2023 SEÇİMLERİ ÖNCESİNDE ŞİMDİDEN YÜKSELMEYE BAŞLADI’

Raporda ayrıyeten Türkiye ile ilgili de bir kıymetlendirme de yer aldı. Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve toplumsal tansiyonlarının 2023 seçimleri öncesinde şimdiden yükselmeye başladığı belirtildi. Ankara’nın para siyasetine yönelik inanılmaz heterodoks yaklaşımının ülkeyi son makro baskılara karşı daha savunmasız hale getirdiği de vurgulandı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.