Sıkı tedbirler başladı! QR kodu olmayan giremeyecek

Rusya’da korona virüsün yayılımının engellenmesine yönelik kıymetli önlemler getirilmeye devam ederken, son olarak ülkede tartışmalara yol açan …

17.12.2021
Sıkı tedbirler başladı! QR kodu olmayan giremeyecek

Rusya’da korona virüsün yayılımının engellenmesine yönelik kıymetli önlemler getirilmeye devam ederken, son olarak ülkede tartışmalara yol açan QR kodu uygulanması zorunluluğuna dair yasa tasarısı Rusya Devlet Duması’nda görüşüldü.Tasarı vekiller tarafında…

Rusya’da korona virüsün yayılımının engellenmesine yönelik değerli önlemler getirilmeye devam ederken, son olarak ülkede tartışmalara yol açan QR kodu uygulanması zorunluluğuna dair yasa tasarısı Rusya Devlet Duması’nda görüşüldü.

Tasarı vekiller tarafından ele alınırken Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, ülkedeki salgın durumunu ve dünyada süratle yayılmaya devam eden Omicron varyantını kıymetlendirdi. Golikava, Omicron olaylarında görülen artışa dikkat çekerek, Omicron mutasyonu ile enfekte olan kişi sayısının 25’e ulaştığını söyledi. Varyantın yayılımıyla ilgili dertlerini lisana getiren Golikova, “Ülkelerarası ağır yolcu trafiği ve yeni yıl tatilleri göz önüne alındığında bu durumun büyümesini önlemek imkansız” biçiminde konuştu.

Golikova, korona virüse yakalanmış lakin tıbbi yardım almayan Rusların antikor testi yaptırıp uygun sertifikayı alabileceklerini söyledi. Antikor seviyesinin ise kıymetli olmayacağını belirten Golikova, öteki ülkelerde Sputnik-V aşısı yaptıran yabancıların antikor testinin akabinde QR kodu alabileceğini söz etti.

TASARI MECLİS’TE KABUL EDİLDİ

Rusya Devlet Duması’nda yapılan oylamada milletvekilleri QR kodlarının uygulanmasına ait tasarıyı oy çokluğu ile kabul etti. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in onayından sonra resmileşecek olan kanunla birlikte Rus halkı QR kodu almadan toplu taşıma, uçak, tren, kafe-restoran ve halka açık yerlere giremeyecek ve seyahat edemeyecek.

Ülkede 1 gün içinde 28 bin 486 yeni olay ortaya çıkarken, salgının başından beri toplam hadise sayısı 10 milyon 131 bin 646’ye yükseldi. Son 24 skent aydın haberleritte bin 133 kişinin öldüğü ülkede, toplam meyyit sayısı da 294 bin 24 oldu. Ülke genelinde birinci aşısını olanların sayısı 74 milyon 189 bin 385, her iki doz aşısını olanların sayısı ise 67 milyon 260 bin 355 olarak duyuruldu.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.