Şiddetli ve geçmeyen baş ağrısı ciddi bir hastalığın belirtisi olabiliyor

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Hudut ve Omurilik Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, baş ağrılarının yüzlerce ve bine …

27.06.2022
Şiddetli ve geçmeyen baş ağrısı ciddi bir hastalığın belirtisi olabiliyor

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Hudut ve Omurilik Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, baş ağrılarının yüzlerce ve bine yakın hastalığın belirtisi olmasının, baş ağrısının tıpkı vakitte ne kadar farklılıklar gösterebileceğini de ortaya koyduğunu belirterek, “Her bir…

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Hudut ve Omurilik Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, baş ağrılarının yüzlerce ve bine yakın hastalığın belirtisi olmasının, baş ağrısının birebir vakitte ne kadar farklılıklar gösterebileceğini de ortaya koyduğunu belirterek, “Her bir hastalığın, klinik semptomatolojik istikametten çok çeşitli özellikleri olabilir. Kıymetli olan hasta tarafından baş ağrısının ciddiyetinin dikkate alınması ve geçiştirilmemesidir. Bilhassa tekrarlayan, artarak süren, hayat konforunu düşüren, diğer yakınmaların da eşlik ettiği baş ağrıları mutlaka geçiştirilmemelidir.” sözlerini kullandı.

Bozbuğa, baş ağrıları ve beyin cerrahisine ait değerlendirmelerde bulundu.

Gündelik ömürde çeşitli nedenlerle sıkça karşılaşılan baş ağrılarının kimi vakit çok önemli sıkıntıların habercisi olabileceğini belirten Bozbuğa, “Baş ağrısı çok sıradan ve çok yaygın bir yakınmadır. Çabucak herkes baş ağrısı yaşamıştır ve yaşar. Zira sıkılırsınız, üzülürsünüz başınız ağrır, lodos eser başınız ağrıyabilir, grip olursunuz başınız ağrır, uykusuz kalırsınız başınız ağrıyabilir fakat bu kolay ve birden fazla tedavi gerektirmeyen nedenlerin dışında son derece önemli ve hatta ömrü tehdit eden nedenlerle örneğin, beyin tümörlerinde, beyin kanamalarında da baş ağrısı görülebilir.” ikazında bulundu.

Beynin tüm organizmada duyumsanan her çeşit ağrıyı algılayan ve bunu işleyen organ olmasına rağmen beyin dokusunun ağrıya karşı duyarsız olduğunu aktaran Bozbuğa, devamla şunları kaydetti:

“Yani beyin ağrımaz. Beyin hastalıklarında ağrıya neden olan esas yapılar beyin zarındaki muhakkak bölgeler ve beyinden çıkan baş sonları çiftlerinden bazılarıdır. Beyin hastalıklarındaki ağrının nedeni, bu yapıların direkt ya da dolaylı olarak etkilenmesidir ki burada sistemler ya mekanik olarak temas ya da yapısal tutulum olabileceği üzere örneğin, beyin cerrahisi pratiğinde çok yaygın olan baş içinde basınç artması ile de olabilir. Bu duruma beyin kanamaları, beyin tümörleri, beyin ve baş içi yapıların enfeksiyonları, apseler, hidrosefali, beyin damar tıkanmaları/tromboembolileri, kafatası-beyin travmaları üzere beyin hastalıkları yol açarak baş ağrısına neden olabilirler.”

“Kafamın içinde bomba patladı sanki” dedirten baş ağrısına dikkat

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, beyin cerrahisi alanında baş ağrısının son derece kıymetli bir belirti olduğuna işaret ederek, “Bu baş ağrılarının kimi karakteristik özellikleri vardır. Bunlardan birkaçını söylemek gerekirse örneğin, çok kıymetli bir hastalık olan beyin atardamarı baloncuğunun (anevrizmasının) yırtılmasına bağlı bir beyin kanaması olan subaraknoid kanamada ani başlayan, çok şiddetli ve geçmeyen baş ağrısı en önde gelen belirtidir ve hastaların birden fazla bu baş ağrısını ‘hayatımda yaşadığım en şiddetli baş ağrısı/sanki başımın içinde bir bomba patladı’ formunda söz eder. Subaraknoid kanamada baş ağrısına çeşitli nörolojik ve öteki sistemlerle ilgili belirti ve bulgular da eşlik eder.” sözlerini kullandı.

Bozbuğa, subaraknoid kanama dışında pek çok beyin kanamasında da örneğin, beyin içinde ortaya çıkan ve çoklukla hipertansiyon, diyabet üzere sistemik hastalıkların ve dejeneratif nedenlerin tesiriyle gelişen ve tekrar ani başlangıçlı, şiddetli, bulantı-kusma ve şuur kaybının da görüldüğü beyin kanamalarında baş ağrısının olduğunu vurguladı.

Beyin tümörleri de baş ağrısına yol açıyor

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Hudut ve Omurilik Cerrahı Prof. Dr. Bozbuğa, bir öbür hastalık kümesi olarak beyinde yerleşen tümörler, apseler üzere kitlelerin baş içinde oluşturduğu yüksek basınç ve çeşitli yapıların basısına ve/ya da etkilenmesine bağlı baş ağrılarının da sıklıkla görülebildiğini bildirdi.

Bozbuğa, “Yine beyin cerrahisinde sık gördüğümüz beyin içinde beyin-omurilik sıvısının artışıyla ortaya çıkan ve beyinde basınç artışı ve basıya yol açan hidrosefaliler kıymetli bir hastalık kümesidir. Baş içindeki yapıların iltrehberaydin.combi hastalığı olan menenjit ve meningoensefalitler, atardamar ya da toplardamar tıkanıklıkları üzere ağır hastalıklarda da baş ağrısı kardinal belirtilerdendir.” tabirlerini kullandı.

Baş ağrıları hastalıkların çeşidine nazaran farklılık gösterebilir

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, beyin cerrahisi alanına giren hastalıklardaki baş ağrılarının hastalık tipine, derecesine, ortaya çıkış mühletine nazaran çok farklı özellikler taşıdığını aktararak, “Özellikle ani başlayan, çok şiddetli -hastanın hayatında yaşadığı en şiddetli baş ağrısı olduğunu söylediği- yapılan tedavilere rağmen hafiflemeyen ve devam eden, hatta artan, beraberinde bulantı ve kusma, şuur bozukluğu, nörolojik fonksiyon kayıpları -örneğin, konuşma bozukluğu, kol ve/ya da bacakta felçler, yürüme ve istikrar kusurları gibi- ile birlikte olan baş ağrıları ve travma sonrasında ortaya çıkan baş ağrıları beyin cerrahisi tarafından özel dikkat ve ilgiyi hak eden baş ağrılarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bozbuğa, bu tip ağrılarda gecikmeden bir uzmana edilen taleplması gerektiğinin kıymetini vurgulayarak, “Baş ağrılarının yüzlerce ve bine yakın hastalığın belirtisi olması, baş ağrısının birebir vakitte ne kadar farklılıklar gösterebileceğini de göstermektedir. Her bir hastalığın, klinik semptomatolojik istikametten çok çeşitli özellikleri olabilir. Kıymetli olan hasta tarafından baş ağrısının ciddiyetinin dikkate alınması ve geçiştirilmemesidir. Bilhassa tekrarlayan, artarak süren, hayat konforunu düşüren, diğer yakınmaların da eşlik ettiği baş ağrıları katiyen geçiştirilmemelidir.” tabirlerini kullandı.

kent aydın haberleri / Abdulkadir Günyol – Sıhhat

Beyin,Hasta,Baş Ağrısı,Baş,Kanama,Kafa,Baş Ağrıları,Neden,İçinde,Beyin Cerrahisi,Belirti,İfade,Şiddetli,Ortaya,Çeşitli,Önemli,Yapılar,Yakın,Tüm ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sağlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.