Şekere yüzde 67 zam! Duyurulan zamlar ne zaman raflara yansıyacak? Bugün son gününüz…

Türk Şeker yaptığı açıklanmada Tarım Kredi ve kimi marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, başkalarına ise yüzde 37 artırım yapıldığını …

26.06.2022
Şekere yüzde 67 zam! Duyurulan zamlar ne zaman raflara yansıyacak? Bugün son gününüz…

Türk Şeker yaptığı açıklanmada Tarım Kredi ve kimi marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, başkalarına ise yüzde 37 artırım yapıldığını belirtti. Ucuz satıldığı söylenen şeker fiyatlarına yüzde 67 ile yüzde 37 artırım yaptığını açıklayan Türk Şeker, yapılan artırım…

Türk Şeker yaptığı açıklanmada Tarım Kredi ve birtakım marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, başkalarına ise yüzde 37 artırım yapıldığını belirtti. Ucuz satıldığı söylenen şeker fiyatlarına yüzde 67 ile yüzde 37 artırım yaptığını açıklayan Türk Şeker, yapılan artırımların şeker fiyatlarına pazartesi günü yansıtılacağını belirtti.

ŞEKERİN ÇUVALI 390 LİRADAN 650 LİRAYA ÇIKTI

Tarım Kredi marketlerine satılan şekere yüzde 67, başka marketlerde satılan şekerlere de yüzde 37 artırım yapıldığını açıklayan Türk Şeker kristal şekerin fabrika satış fiyatını 50 kilogramlık çuval için Tarım Kredi vb. marketlerine 390 liradan 650 liraya, öbür marketlere satılan 50 kilogram şekerin çuvalını da 550 liradan 750 liraya çıkardı.

SON VAKİTLERDE ŞEKER FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Şeker artırımlarını pahalandıran uzmanlar bilhassa şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile birlikte piyasalarda ikili bir fiyatlama olduğuna dikkat çekiyorlar. Yaşanan şeker krizinin baş nedeni olarak özelleştirilmeler gösterilirken şeker üretiminde de azalması fiyatların yükselmesinin nedeni olarak açıklandı.

Türkşeker ‘in sahip olduğu 25 şeker fabrikasının 10’u 2018 yılında özelleştirildi. Şeker pancarı üretimi geçen sene yani 2021 yılında yüzde 21 düşerek 18 milyon 250 bin ton oldu. 2018 yılında fabrikalarının büyük çoğunluğu özelleştirilen Türkşeker özelleştirilmeden evvel şeker pancarından şeker üreten şirketler içerisinde yüzde 65 hisseye sahipti. Türkşeker özelleştirme sonrası yüzde 30 gerileyerek 2022 yılında yüzde 35’e düştü. 2021 yılında toz şekerin fiyatı yüzde 49, kesme şekerin fiyatı ise yüzde 55 zamlandı.

BAYRAM ÖNCESİ ŞEKER FİYATLARINA ARTIRIM KORKUSU

Türkşeker tarafından yapılan artırımlar piyasayı direkt etkiliyor. Şeker fiyatları, şekeri hem husus hem de ham husus olarak kullanan besin kesimi tarafından üretilen tüm şekerli besinlerin fiyatlarını belirlemede kıymetli bir etmendir. Bu nedenle Türk Şeker tarafından yapılan artırımlar perakende şeker fiyatlarını etkilemesi kadar şekerli besinlerin fiyatlarını da etkiliyor. Vatandaşların marketlerden kilogramını 24 lira ile 30 lira ortasında aldığı bir kilo şekerin fiyatlarına bayram öncesi yine artırım gelmesi bekleniyor. Türkşeker’in açıkladığı artırımın pazartesi günü market raflarına yansıması bekleniyor. Piyasa uzmanları Kurban Bayramı öncesi de şeker ve şekerlemelere artırım geleceğini öngörüyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.