Seçim yenilgisi sonrası Macron’dan muhalefete: Kavga geride kalmalı

Macron, seçim hezimetinin akabinde yaptığı birinci açıklamada, “Farklı bir biçimde yönetmeyi ve kanun yapmayı öğrenmeliyiz” dedi. Muhalefetin …

23.06.2022
Seçim yenilgisi sonrası Macron’dan muhalefete: Kavga geride kalmalı

Macron, seçim hezimetinin akabinde yaptığı birinci açıklamada, “Farklı bir biçimde yönetmeyi ve kanun yapmayı öğrenmeliyiz” dedi. Muhalefetin kendisiyle değerli hususlarda çalışmaya hazır olduğunu öne süren Macron, bu yaz enflasyon, iklim değişikliği ve işsizl…

Macron, seçim hezimetinin akabinde yaptığı birinci açıklamada, “Farklı bir halde yönetmeyi ve kanun yapmayı öğrenmeliyiz” dedi. Muhalefetin kendisiyle kıymetli bahislerde çalışmaya hazır olduğunu öne süren Macron, bu yaz enflasyon, iklim değişikliği ve işsizlik üzere mevzularda tedbirler alınacağı kelamını verdi.

Euronews’te yer alan habere nazaran; Cumhurbaşkanı Macron, siyasi partilere “ne kadar ileri gitmeye hazır olduklarını” net bir biçimde tabir etmeleri gerektiği davetinde da bulundu.

Macron konuşmasında, parlamento seçimlerinin Fransa’daki toplumsal sıkıntıların altını çizdiğini kabul etti, lakin muhalefet partilerini “kavgayı geride bırakmaya” ve “siyasetin ötesine” geçmeye çağırdı.

Fransa önderi, “Mevcut siyasi çıkmaz sakinliğe değil, yenilenmiş diyaloğa ve yeni bir birbirini dinleme isteğine yol açmalı” dedi.

HÜKÜMETİN MEŞRUİYETİ TARTIŞILIYOR

Bu ortada ülkede 12 ve 19 Haziran’da düzenlenen yasama seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Macron’un ittifakla seçime girmesine karşın Ulusal Mecliste salt çoğunluğu elde edememesinin akabinde Başbakan Elisabeth Borne’un başında olduğu hükümetin meşruiyeti tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Fransa’da iki tıp biçiminde düzenlenen seçimlerde, iktidar bloku 577 sandalyeli Ulusal Mecliste 245 sandalyede kalarak salt çoğunluğu elde edemedi.

Öte yandan Macron’un nisandaki cumhurbaşkanı seçimini kazandıktan sonra kurduğu hükümetteki 3 bakanın bu milletvekili seçimini kaybetmesi nedeniyle kabineden ayrılması beklenirken muhalif kesim de iktidarı seçimin “kaybedeni” olarak ilan etti.

MACRON İTTİFAK ARAYIŞINDA

Macron’un emeklilik ıslahatı üzere değerli düzenlemelerinin meclisten geçmesi, iktidarın oy çoğunluğunu elde etmesine bağlı.

Fransız Cumhurbaşkanı’nın 61 milletvekili bulunan Cumhuriyetçiler (LR) partisi ile koalisyon kurma çalışmalarına ait söylentiler LR’nin ileri gelenleri tarafından reddedildi.

Dördüncü kere milletvekili seçilen LR’nin önde gelen isimlerinden Eric Ciotti, Macron iktidarına “yedek teker” olmayacaklarını belirtti.

Öte yandan Macron’un siyasi parti önderleriyle görüşme yaptığı periyotta, partisinde bakanlık yapan birtakım isimler ise Le Pen ile ittifaka sıcak bakmadıklarını söyledi.

Macron’un bir öbür adımı ise meclisteki iktidar koalisyonu başkanlığına Müslümanları gaye alan “ayrılıkçı” yasasının mimarlarından Aurore Berge’yi getirmek oldu.

Fransız Cumhurbaşkanı’nın Le Pen cephesini kendi tarafına çekmek için bu ismi seçtirdiği yorumları yapıldı.

MECLİSİN FESHEDİLME İHTİMALİ

İktidarın çoğunluğu kaybetmesiyle ülkenin “yönetilemez” duruma düştüğü manşetleri atan Fransız basınında ise, ittifak sağlanamaması durumunda meclisin feshedilerek tekrar seçime gidileceği senaryoları yer almaya başladı.

Fransa’da 5. Cumhuriyet’in kurulduğu 1958’den bu yana bir hükümetin mecliste salt çoğunluğu sağlayamadığı az bir durum yaşanıyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.