Samsun haberleri! Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde “tıbbi çamur tedavisi” yoğunluğu

Samsun haberler: Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başlanan tıbbi çamur tedavisi (peloidoterapi) ile kireçlenme, romatizma, bel …

02.10.2022
Samsun haberleri! Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde “tıbbi çamur tedavisi” yoğunluğu

Samsun haberler: Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başlanan tıbbi çamur tedavisi (peloidoterapi) ile kireçlenme, romatizma, bel, boyun ve eklem rahatsızlığı bulunan hastaların hayat kalitelerinin artırılması amaçlanıyor.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başlanan tıbbi çamur tedavisi (peloidoterapi) ile kireçlenme, romatizma, bel, boyun ve eklem rahatsızlığı bulunan hastaların ömür kalitelerinin artırılması amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığının belirlediği kriterlere nazaran Afyonkarahisar’dan getirilip hazırlanan tıbbi çamur, yaklaşık 45 santigrat dereceye kadar ısıtılıyor. Tıbbi çamur, daha sonra boyun ve bel fıtığı ile kireçlenme üzere rahatsızlıkları bulunan ve kas ağrısı çeken hastalara uygulanıyor.

Tıbbi çamur, hastaların ağrıyan bölgelerinde 20 dakika bekletiliyor ve 10 seans uygulanıyor.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanı Işık Gökçe Aydın, kent aydın haberleri muhabirine, tıbbi çamur tedavisinin Karadeniz Bölgesi’nde yalnızca hastanelerinde uygulandığını söyledi.

Tıbbi çamur tedavisinin dejeneratif eklem hastalıklarında (kireçlenme) kullanıldığını belirten Aydın, “El ve diz kireçlenmesi, boyun ve bel fıtığı hastalarında, kas romatizmasında uygulanmaktadır. Bu tedaviyi almak için hastalarımızın Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Polikliniğinden randevu alarak muayene olmaları gerekiyor. Muayeneleri sonucunda uygun görülen hastalara tedavi için randevu verip raporunu çıkarıyoruz. Toplumsal Güvenlik Kurumu bu tedaviyi karşılıyor.” dedi.

Aydın, tedavide Afyonkarahisar’dan getirilen organik ve inorganik açıdan güçlü tıbbi mineralli çamuru kullandıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Peloid tedavisi ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda, hastalarda ağrıda azalma, fizikî işlevlerde düzelme, ömür kalitesinde artma, ağrı kesici ilaç kullanım ölçüsünde azalma olduğu görülmüştür. Ünitemizde günde 18 hastaya tedavi uygulayabiliyoruz. Ünitemiz yeni açılmasına karşın hastalarımız tarafından büyük ilgi ve talep görmekte. Vakitle ünitemizi genişleterek daha fazla hastaya hizmet vermeyi ümit etmekteyiz.”

“Önümüzdeki 2-3 hafta büsbütün dolu”

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ersin Köksal da hastanelerinde birçok alanda hizmet verildiğini, bunlardan birinin de tıbbi çamur tedavisi olduğunu söyledi.

Bu ünitede kas ağrısı ve kronik ağrılarla ilgili tedavi yapıldığını lisana getiren Köksal, “Karadeniz Bölgesi’nin tek tıbbi çamur tedavi merkezi, hastanemizde mevcut. Tedavi başladıktan sonra hastalarımızdan ağır bir talep aldık. Önümüzdeki 2-3 hafta büsbütün dolu.” diye konuştu.

Tıbbi çamur tedavisi gören Rahmi Binbir, geceleri uyuyamadığını, tedavi başladıktan sonra ağrılarının dindiğini tabir etti.

Hüseyin Özata, kireçlenme nedeniyle boynunu oynatamadığını ve ağrı oluştuğunu belirterek, “İnternetten araştırdım, bu türlü bir kısım olduğunu gördüm. Muayene olduktan sonra tedaviye başladım. 6 seans oldu. Evvelki yaşantıma nazaran çok çok uygunum, daha da âlâ olacağımı düşünüyorum.” dedi.

Omuz bölgesinde ağrıları olduğunu anlatan Güler Karadağ, araştırmasının akabinde çamur tedavisinin aklına yattığını vurgulayarak, “Bunu omzuma uygulatmalıyım dedim. Uygun ki o denli düşünmüşüm, çok âlâ geldi. 7. seansım, kolumu rahat kaldırıp indirebiliyorum.” diye konuştu.

Kaynak: kent aydın haberleri / İlyas Gün – Yeni

Tedavi,Ağrı,Tıbbi,Bel,Çamur,Kireçlenme ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.