Sağlık ve kilo vermeye yarayan bir kış mucizesi: Beyaz lahana

Dyt. PARILTI ŞAHİN MERMERKapuskadan sarmaya, pek çok yıldan beri sofralarımızda çeşitli olağanüstü varlıklerle yer alan beyaz lahananın yararları …

29.11.2021
Sağlık ve kilo vermeye yarayan bir kış mucizesi: Beyaz lahana

Dyt. PARILTI ŞAHİN MERMERKapuskadan sarmaya, pek çok yıldan beri sofralarımızda çeşitli olağanüstü varlıklerle yer alan beyaz lahananın yararları saymakla bitmiyor. Bu haftaki yazımızda bu lezzetli yiyeceği mercek altına alalım. Beyaz lahana kemik sıhhatinden sindirim si…

Dyt. PARILTI ŞAHİN MERMER

Kapuskadan sarmaya, pek çok yıldan beri sofralarımızda çeşitli kusursuz varlıklerle yer alan beyaz lahananın yararları saymakla bitmiyor. Bu haftaki yazımızda bu hoş yiyeceği mercek altına alalım. Beyaz lahana kemik sıhhatinden sindirim sistemi hastalıklarına, hazımsızlık, kabızlık, ishal, ülser, reflü üzere rahatsızlıklara uygun gelen bir besin olmasının bununla birlikte ayrıyeten ayrca metabolizma hızlandırma, selülit azaltma üzere birçok rahatsızlığın ilacıdır. Beyaz lahana içerik olarak sizi tazelerken ayrıyeten cilt güzelliğinize, sağlıklı olarak uygulanan diyetlerde zayıflamaya kadar birçok bahiste imdadımıza yetişiyor.

Beyaz lahanayı kalori bazında düşünürsek; kış sebzelerinin içerisinde en düşük kaloriye sahip olan, kış diyetlerinin en kıymetli zerzevat tipidir. 100 gramı yalnızca 24 kalori içermektedir. Vitamin ve mineral açısından da epeyce zengindir. Beyaz lahananın çiğ ve pişmiş hali, başta sağlıklı kilo vermek isteyen çabucak hemen herkes tarafından her gün farklı tanımlarla tüketilebilir. Tam mevsiminde olduğumuz bugünlerde, haftada en az 2 gün beyaz lahana tüketmeye ihtimam göstermeliyiz. Çiğ olarak salatasını yapıp tüketmek ya da suyunu içmek bilhassa idrar söktürücü, ödem atıcı özelliğinden faydalanmayı en üst seviyeye çıkarır.

Haftada iki gün lahana yapraklarını sıcak suda haşlayarak suyunu içmek ise toksinlerinden arınıp ödem atmak isteyenlerin epeyce işine yarayacaktır.

İçeriğindeki selenyum ile birlikte kalp-damar hastalıklarından gözetici özelliği bulunur, ayrıyeten tip 1 ve tip 2 diyabetlilerde; kandaki şeker ölçüsünü düşürücü tesiri ile şeker hastaları tarafından tercih edilmelidir. Onkoloji hastalarında da kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyen bir husus olan ‘izotiyosiyanat’ hususunu içermesi ile bilhassa göğüs ve bağırsak(kolon) kanserini engellemeye yardımcı olur. Zira bu unsur kanser oluşumuna yol açan kimyasal hususların tesirini yok etmektedir.

Bu sebeple kış ayları boyunca beyaz lahanayı lütfen sofralarınızdan eksik etmeyin.

HAŞİMATO TANISI ALANLAR UZAK DURMALI

Beyaz lahanayı, özel beslenmeye sahip (guatrojenik besinleri beslenmesine dahil etmemesi gereken) yahut alerjik reaksiyon gösterenlerin tüketmesi sakıncalıdır. Ekseriyetle; genetik olarak anneden kız çocuğuna geçen ve bayanlarda görülen; haşimato tiroidi tanısı almış bireylerin de beyaz lahanadan uzak durmaları gerekmektedir. Düşük kalorili şok lahana diyeti üzere uygulamalarından ise muhakkak uzak durmak gerekir.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.