Rusya, İsveç ve Finlandiya’ya saldırırsa karşı müdahale olur mu? NATO’dan merak edilen soruya yanıt

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik edilen talebi yapmasının akabinde gözler Brüksel’e çevrildi. “Rusya’nın, Finlandiya ve İsveç’e yönelik …

20.05.2022
Rusya, İsveç ve Finlandiya’ya saldırırsa karşı müdahale olur mu? NATO’dan merak edilen soruya yanıt

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik edilen talebi yapmasının akabinde gözler Brüksel’e çevrildi. “Rusya’nın, Finlandiya ve İsveç’e yönelik mümkün taarruzunda karşı müdahale olur mu?” sorusunun gündemden düşmediği şu günlerde NATO’dan kritik soruya cevaben dikkat çeken bir açıklama geldi. NATO’dan verilen bilgilendirme argümanında, kelam gelimi edilen iki ülkeye, üyeliğe kadar verilebilecek güvenlik garantilerinin, NATO’nun 5. unsurundaki üzere olamayacağı bildirildi.

NATO Askeri Komite Lideri Amiral Rob Bauer, NATO üyesi olmak için başvuran Finlandiya ve İsveç‘e üyeliğe kadar geçecek müddet içinde verilebilecek güvenlik garantilerinin, “bir müttefike yapılan saldırıyı tüm ittifaka yapılmış sayan” NATO Muahedesi’nin 5. unsurundaki üzere olamayacağını söyledi.

TÜRKİYE’Yİ GENELKURMAY LİDERİ GÜLER TEMSİL ETTİ

NATO Genelkurmay Liderleri Toplantısı, Brüksel’deki NATO karargahında yapıldı. Toplantıda Türkiye’yi Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler temsil etti. Toplantının akabinde NATO Askeri Komite Lideri Amiral Rob Bauer ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Kumandanı Orgeneral Tod Wolters gazetecilere açıklama yaptı.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN GÜVENLİK GARANTİLERİNİN OLMASI ÖNEMLİ”

Bauer, NATO üyeliğine başvuran İsveç ve Finlandiya’ya güvenlik garantisi verilip verilmeyeceğine yönelik bir soruyu yanıtlarken üyeliğin bir süreç gerektirdiğini ve iki ülkenin üye olabilmesi için 30 müttefik ülkenin onayı olması gerektiğini hatırlattı. Güvenlik garantileri konusunda Bauer “Bu müddet içinde iki ülkenin güvenlik garantilerinin olması değerli. Bu garantiler 5. husus ile birebir değil zira her iki ülke de şimdi üye değil. Hepimizin bildiği üzere Finlandiya ve İsveç ile güvenlik garantileri sağlamak için konuşup anlaşan ülkeler var” dedi.

“NATO, UKRAYNA’YA TAKVİYE VERMEYE DEVAM EDECEK”

Rusya‘nın saldırısına uğrayan Ukrayna’daki durumu görüştüklerini de söyleyen Bauer, Ukrayna Genelkurmay Lideri Valeriy Zalujniy’in müttefik ülke kumandanlarına son durum hakkında bilgi verdiğini aktardı. Bauer, “Ukrayna halkının tamamının özgürlükleri için savaşma isteğini takdirle karşılıyoruz. Ukrayna, Rus işgalini asla kabul etmeyecektir. NATO da Ukrayna’ya ne kadar gerekirse o kadar dayanak vermeye devam edecektir.” diye konuştu. NATO Genelkurmay Liderlerinin Ukrayna dışında mevzuları da ele aldıklarını belirten Bauer, toplantıda NATO’nun Asya-Pasifik bölgesindeki ortakları Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve Japonya’dan da askeri temsilcilerle görüştüklerini ve tüm global güvenlik sorunlarını ele aldıklarını bildirdi.

NATO DOĞU AVRUPA’DA VARLIĞINI KAT KAT ARTIRDI

Orgeneral Tod Wolters ise kendi komutasında 42 bin asker, yüksek hazırlık düzeyinde 120 savaş uçağı ve 20 savaş gemisinin rastgele bir duruma karşılık vermeye hazır olduğunu kaydetti. Rusya ile gerginlik nedeniyle kara kuvvetlerini 10 kat, hava ögelerini yüzde 50 artırdıklarını söyleyen Wolters, ülkesi ABD’nin Ukrayna’ya 4 milyar dolarlık askeri yardım yaptığını, Ukrayna ordusunu eğittiğini söz etti. Wolters, ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley ile Rusya Genelkurmay Lideri Valeri Gerasimov ortasında Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra yapılan birinci telefon görüşmesinin sorulması üzerine, diplomatik uğraşların öne çıkmasını istek ettiklerini söylemekle yetindi.

kent aydın haberleri / Dünya

Nato,Ukrayna,Ülke,Üye,Rus,Bauer,Güvenlik Garantileri,Genelkurmay Lideri ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.