Rus lidere övgüler düzmüştü: Alman ordusunda ‘Putin’ istifası

Almanya Deniz Kuvvetleri Kumandanı Kay-Achim Schönbach, Moskova-Kiev krizinin yaşandığı devirde yaptığı yorumlar nedeniyle istifa etti. Schönbach …

23.01.2022
Rus lidere övgüler düzmüştü: Alman ordusunda ‘Putin’ istifası

Almanya Deniz Kuvvetleri Kumandanı Kay-Achim Schönbach, Moskova-Kiev krizinin yaşandığı devirde yaptığı yorumlar nedeniyle istifa etti. Schönbach’ın Hindistan’daki bir programda ‘Putin’in saygıyı hak ettiği’ ve ‘Kiev’in ilhak edilen Kırım’ı Moskova’dan asl…

Almanya Deniz Kuvvetleri Kumandanı Kay-Achim Schönbach, Moskova-Kiev krizinin yaşandığı devirde yaptığı yorumlar nedeniyle istifa etti. Schönbach’ın Hindistan’daki bir programda ‘Putin’in saygıyı hak ettiği’ ve ‘Kiev’in ilhak edilen Kırım’ı Moskova’dan asla geri almayacağı’ halindeki tabirleri tenkitlere neden olmuştu.

Euronews’te yer alan habere nazaran; kelamlarının ‘düşüncesiz” olduğunu belirten ve özür dileyen Schönbach, “Alman Deniz Kuvvetleri’ne ve bilhassa Almanya’ya daha fazla ziyan gelmesini önlemek için istifayı gerekli görüyorum.” dedi.

Koramiral Schönbach yaptığı açıklamada, “Savunma Bakanı Christine Lambrecht’ten beni bir an evvel vazifemden almasını istedim. Bakan, isteğimi kabul etti” diye konuştu.

SCHÖNBACH’IN TARTIŞMA YARATAN KELAMLARI

Schoenbach, cuma günü Yeni Delhi’de bir fikir kuruluşunun programında İnglizce yaptığı konuşmada Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in “Batı tarafından eşit muamele görmek istediğini” söyledi.

Rusya’yı eski ve değerli bir ülke olarak nitelendiren Schoenbach, “Putin’in nitekim istediği şey hürmet. Birine hürmet göstermek düşük maliyetlidir, hatta bedelsizdir. Ona sahiden istediği ve muhtemelen hak ettiği saygıyı vermek kolay” diye konuştu.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal edilmesiyle ilgili ise “Kırım yarımadası gitti, asla geri gelmeyecek, bu bir gerçek” tabirlerini kullandı.

UKRAYNA’DAN TEPKİ

Savunma Bakanlığı, Schoenbach’ın istifasından evvel, açıklamalarının Almanya’nın konumunu yansıtmadığını açıklamıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Schoenbach’ın yorumlarının Batı’nın krizi yatıştırma eforlarına ziyan verebileceğini belirterek Koramiralin kelamlarını açıkça reddetmeye çağırdı.

Kiev idaresi, ayrıyeten Rusya ile yaşanan krizde Ukrayna’ya silah göndermeyeceğini duyuran Almanya’ya tepki göstererek, bunun “Vladimir Putin’i cesaretlendirmeye” neden olacağını duyurmuştu.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.