Riot Forge’un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem’e İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne?

Riot Forge’un geçtiğimiz günlerde çıkış yapmış olan iki oyunundan biri, eğlenceli ritim ve koşu oyunu Hextech Mayhem mercek altında. Bakalım …

19.11.2021
Riot Forge’un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem’e İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne?

Riot Forge’un geçtiğimiz günlerde çıkış yapmış olan iki oyunundan biri, eğlenceli ritim ve koşu oyunu Hextech Mayhem mercek altında. Bakalım League of Legends cihanında geçen imal bizlere neler vadediyor? Öncelikle nedir bu Hextech Mayhem? Üretimde Lea…

Riot Forge’un geçtiğimiz günlerde çıkış yapmış olan iki oyunundan biri, eğlenceli ritim ve koşu oyunu Hextech Mayhem mercek altında. Bakalım League of Legends cihanında geçen üretim bizlere neler vadediyor?

Öncelikle nedir bu Hextech Mayhem?

Üretimde League of Legends kozmosunun ele avuca sığmaz karakteri Ziggs’i denetim ediyoruz.

Riot Forge'Un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem'E İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne? 1

Patlayıcılara olan düşkünlüğü ile tanıdığımız Ziggs bu üretimde da bu özelliğinden elbette ki hiçbir şey kaybetmemiş ve Piltover sokaklarını birbirine katmaya adeta yemin etmiş. Bu güne kadar ki en şahane, en üstün bombayı yapmayı başına koymuş olan muciti (!) bu işten vazgeçirmek ve durdurmak ise Heimerdinger’a kalıyor. Sempatik sinematiklerle bezeli oyun bunlardan biriyle başlıyor ve bizler de Piltover sokaklarına birinci adımımızı atıyoruz.

Oynanıştan kelam etmek gerekirse…

Riot Forge'Un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem'E İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne? 2

Hextech Mayhem’in kolay bir denetim ve oynanış şeması var. Genel olarak üst, aşağı ve bomba atmak üzerine şurası olan bu denetim şemasını ise destekleyen ve keyifli hale getiren yegane şey ise müzik! Müzik bu oyunda adeta başrolde. Her kısma nazaran farklılaşan, kısımların gidişatına nazaran ritmi de değişen müzik oyun boyuca kıymetli ölçüde yardımcımız.

Müzik, Hextech Mayhem’in adeta ana damarı.

Riot Forge'Un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem'E İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne? 3

Oyunu elbette müziği kulak arkası ederek, sadece ekrandaki yönlendirmelere bakarak oynamak da mümkün lakin bu üretimden alacağınız keyfi hayli baltalayacaktır. Oyun büsbütün ritim hissinize oynuyor. Ritme uymaya bir sefer alıştıktan sonra ise Ziggs’in bombaları ile Piltover üzerinde adeta dans ediyosunuz.

Hazır Piltover demişken…

Riot Forge'Un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem'E İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne? 4

Oyunda art planda akan Piltover gelişim kentine yakışacak bir biçimde göz kamaştırıyor. Piltover’ın farklı muhitlerine yanlışsız yol aldığımız maceramızda gerideki kent ve önümüze çıkan pürüzler de birebir halde değişiyor.

Yalnız burada ufak bir noktaya da değinmeden geçmemek gerek.

Riot Forge'Un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem'E İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne? 5

Hextech Mayhem temposu son derece yüksek ve ritmi bir an olsun kaçırmamanız gereken bir oyun. Bu sebeple büyüleyici Piltover manzaralına ve etrafta olan bitene dikkat kesilmek vakit zaman pek de mümkün olmuyor. Gözünüz ezkaza bir şeye takılacak olursa anında yanmak işten bile değil. Ritmi kaçırdığınız taktirde toparlamak için sonlu bir müddetiniz oluyor.

Diyelim ki ritim kaçtı, bu her şeyin sonu mu?

Riot Forge'Un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem'E İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne? 6

Hextech Mayhem burada insaflı davranarak oyuncuya ipleri tekrar eline alması için bir talih sunuyor. Ritmi kaçırıp yandığınızda müzik boğuklaşıyor, ekran soluyor ve sizden önünüzdeki hareketleri tekrar ritme uygun bir biçimde yapmanız bekleniyor. Vakit zaman oldukça zorlayıcı olabilen oyun için keskin bir cezalandırma sistemi oyuncuyu önemli manada soğutabileceğinden bu türlü bir tahlil tam isabet olmuş.

Gelelim boss savaşlarına.

Riot Forge'Un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem'E İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne? 7

Oyundaki boss savaşlarında karşımıza çılgın Ziggs’i durdurmaya çalışan Heimendinger çıkıyor. Piltover’ın büyük mucidi ismine yaraşır bir biçimde farklı icatlarla karşımıza dikiliyor fakat Ziggs’in de eli boş değil elbette. Bu savaşlarda da ritim ve müzik bizim kıymetli ölçüde yardımcımız. Gerçek vakitte hakikat şeyleri yaparak boss savaşlarını zorlanmadan geçmek mümkün. Tekrar de bu savaşlar ritmi ufak bir kaçırdığınız taktirde zorlayıcı olabiliyorlar.

Oyun büsbütün Türkçe!

Oyuna hangi platformlarda sahip olabiliriz?

Riot Forge'Un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem'E İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne? 8

Oyun 16 Kasım tarihinde PC ve Nintendo Switch platformları için çıkış yaptı. Hextech Mayhem’a PC’de Steam, GOG ve Epic Games Store üzerinden erişebilirsiniz. Oyunun ülkemizdeki fiyatı 35 TL olarak belirlenmiş vaziyette.

Son kelamı söylemek gerekirse…

Riot Forge'Un İlk Oyunlarından Hextech Mayhem'E İlk Bakış: Patlamaların Sesi Kulağa Müzik Gibi Mi Geliyor Ne? 9

Hextech Mayhem tam da günün geriliminin akabinde biraz baş dağıtmak için oynanabilecek keyifli ve sizi üzerine düşündürmeyecek bir imal. Kulaklıklarınızı takın ve kendinizi ritmin akışına bırakın. Keyifli mekanikleri, ustalıkla kullandığı başarılı müzikleri, animasyon sineması kalitesindeki sinematikleri ve tam Türkçe lisan takviyesi ile Hextech Mayhem denemeniz gereken bir imal. Üstelik League of Legends cihanına daha evvelce bir aşinalığınız yoksa bile kaygı değil. Hatta oyun ucundan kıyısından bu kainata girmek isteyenler için oldukça uygun.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.