Reuters: Erdoğan dövize endeksli TL mevduatı için endişeli

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dövize endeksli TL mevduatı hesabına yönelik çelişkili açıklamaları başları karıştırdı. Nebati, 23 …

18.01.2022
Reuters: Erdoğan dövize endeksli TL mevduatı için endişeli

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dövize endeksli TL mevduatı hesabına yönelik çelişkili açıklamaları başları karıştırdı. Nebati, 23 Aralık gecesi çıktığı NTV ekranında, “Ben yükseltmedim ben de düşürmedim, piyasa kendi kendine oynuyor. “Efendi…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dövize endeksli TL mevduatı hesabına yönelik çelişkili açıklamaları başları karıştırdı. Nebati, 23 Aralık gecesi çıktığı NTV ekranında, “Ben yükseltmedim ben de düşürmedim, piyasa kendi kendine oynuyor. “Efendim Merkez Bankası ya da Hazine üzerinde niçin müdahalede bulundunuz?” Türkiye olayları oturup izleyecek, elindeki bütün enstrümanları müspet istikamette kullanmayacak kadar maharetsiz bir ülke mi? Türkiye muhtaçlığı olan her türlü enstrümanı kullanır.” kelamlarıyla çok artan dövize müdahale edildiğini açıklamıştı.

Nebati 15 Ocak tarihli son açıklamasında dövize hiçbir biçimde müdahale etmediklerini söyledi. Nebati, “20 Aralık akşamı hiçbir formda Türkiye Cumhuriyeti olarak döviz kuruna müdahale etmedik. Zira 20 Aralık akşamında Türkiye’nin en güçlü, en prestijli, en emniyetli, kelamına sadık 19 yıllık muvaffakiyetinin da üzerinde kelam ve hitaba başlayan bir Cumhurbaşkanımız vardı. Beşerler ona inandılar gittiler ve bozdurdular” dedi. Nebati, günde ortalama 10 milyar liranın sisteme girdiğini ve şimdiye kadar dövize endeksli mevduat hesabının büyüklüğünün 131 milyar lirayı aştığını söyledi.

REUTERS: ERDOĞAN DÖVİZE ENDEKSLİ MEVDUAT HESABINDAN TELAŞLI

Reuters, AK Partili kimi kaynaklara dayandırdığı tahlil haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konusunda kaygılı olduğunu‘ öne sürdü.

Bakan Nebati’nin portresine yer verilen haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dövize endeksli mevduat hesabının ayrıntılarının halka gereğince anlatılamadığını düşündüğünü sav etti. Haberde ayrıyeten, bir iş insanına dayanarak, Nebati’nin geçmişte katıldığı bir toplantıda ‘Türkiye’ye yatırım için gelen üst seviye isimlerin sorularına karşılık vermeyerek çocukluk öykülerini anlattığı kelam gelimi edilen şahısların herhangib bir yatırım yapma kararı almadan ülkeden ayrıldığı‘ eleştirisi yer aldı.

“GÖZLERİME BAKAR MISINIZ?”

Reuters portre haberine, Nebati’nin TRT yayınında sarf ettiği “Rakam vermeyeyim artık. Gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz gözlerimde?” kelamlarını aktararak başladı. Haberde bu kelamlar ‘karakteristik formda alışılmadık’ diye nitelenirken, “58 yaşındaki bakan, Erdoğan’ın kabinesindeki en görünür işe gelmesinden altı hafta sonra, enflasyondan ABD Merkez Bankası’na uzanan bir dizi hususta piyasaları şaşkına çevirdi” denildi. Reuters, Nebati’nin ‘Fed’i beş ailenin yönettiğine’ dair savına da abonelerine servis ettiği haberde yer verdi.

+++

“MUHALEFET ELEŞTİRİYOR AK PARTİ DE TELAŞ VAR”

Nebati’nin “Ortodoks siyasetleri bir tarafa koyduk. Artık heterodoks siyasetler var. Bunu yaparken de eklektik olmayı sürdüreceğiz” kelamlarının de aktarıldığı haberde, yeni bakanın muhalefetteki siyasetçiler ve ekonomistler tarafından eleştirilmekle kalmayıp, AK Parti içinde de telaş yarattığı öne sürüldü. Haberde, “Hükümete yakın birtakım kaynaklar bile tasa beyan ederek, Türkiye’nin böylesine çalkantılı bir vakitte daha piyasa dostu bir isim seçebileceğini söylüyor” sözleri kullandı.

“ERDOĞAN DÖVİZE ENDEKSLİ MEVDUAT HESABININ GEREĞİNCE ANLATILAMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR”

AK Partili bir vekil de, Reuters’la söyleşisinde, Erdoğan’ın, kur muhafazalı mevduatın Nebati ve hükümet tarafından bir bütün olarak tarafından gereğince izah edildiğine inanmadığını ve bu planın TL’yi güçlendirmiş olmasına karşın birinci tesirinin yavaşlaması nedeniyle telaşlı olduğunu söyledi.

Reuters, kelam gelimi edilen portre haber için Nebati’ye ulaşamadıklarını, Hazine ve Maliye Bakanlığı sözcüsünün de sorulara cevap vermediğini yazdı.

“NEBATİ’NİN BUNU HAK ETTİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

AK Parti’den üst seviye bir yetkili ise Nebati’nin ‘küresel iktisadın sıkıntı bir yerde olduğu bir devirde misyona geldiğini’, yeni düzenlemeler yaptığını, Erdoğan’la yakın çalıştığını ve ‘TL’nin çöküşünü durdurduğunu’ söyledi. İsmi açıklanmayan yetkili, “Bazı karamsar yorumlar yapılıyor ve ben, Nebati’nin bunu hak ettiğini düşünmüyorum” dedi.

“ÇOCUKLUK ANILARINI ANLATTI”

Öte yandan, Reuters’ın haberinde, Berat Albayrak’ın bakan yardımcısı olduğu periyotta Nebati’yle ilgileri olan bir iş beşerinin yorumlarına da yer verildi. İsmi açıklanmayan iş insanı, Nebati’yi ‘dışa dönük ve çok az direkt iktisat eğitimi almış olan bir kıssa anlatıcısı‘ diye niteledi.

Kaynak, Nebati’nin bakan yardımcılığı periyodunda, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancı yöneticilerle toplantılara bazen Albayrak yerine katıldığını söyledi. Kaynak, bu toplantılardan birinde Nebati’nin ‘bir yöneticinin sorularını yanıtlamaktan kaçındığını ve bunun yerine çocukluğundan kıssalar anlatmaya başladığını‘ öne sürdü. Buna nazaran, kelam gelimi edilen yönetici ‘hiçbir yatırım tkent aydın haberlerihhüdünde bulunmadan toplantıdan ayrıldı‘.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.