Putin’den Erdoğan’a jest! Rusya, Akkuyu Santrali için Türkiye’ye 15 miyar dolar gönderiyor

Rusya, Akkuyu nükleer santrali yatırımı için Türkiye’ye üç haftada 15 milyar dolar gönderecek. Uzmanlar, bu hamleyi Rusya Devlet Lideri Vladimir …

29.07.2022
Putin’den Erdoğan’a jest! Rusya, Akkuyu Santrali için Türkiye’ye 15 miyar dolar gönderiyor

Rusya, Akkuyu nükleer santrali yatırımı için Türkiye’ye üç haftada 15 milyar dolar gönderecek. Uzmanlar, bu hamleyi Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in tahıl koridorundaki rolü nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir jesti olarak yorumladı. Bu haberin akabinde dolar/TL’de dalgalanma yaşandı.

Dördüncü ve son reaktörünün temeli geçtiğimiz hafta atılan Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nda (NGS) Rusya ile Türkiye ortasında sürpriz bir para trafiği yaşanıyor.

Bloomberg’in üst seviye yetkililere dayandırdığı habere nazaran, Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu (Rosatom), halrehberaydin.comzırda yapılacak ödemeler ve önümüzdeki iki yılda yapılacak harcamalar için yaklaşık 15 milyar dolarlık fiyatı geçen haftadan beri modüller halinde Türkiye’ye aktarıyor. Bu haberin akabinde dolar/TL’de dalgalanma yaşandı. Sabah 17,95 düzeylerinde olan kur, bu haberle birlikte 17,76’ya kadar geriledikten sonra tekrar 17,90’ın üzerine yükseldi.

PUTİN’DEN ERDOĞAN’A JEST

Üst seviye yetkililerin verdiği bilgiye nazaran, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin uyumunda yürütülen müzakerelerde son nokta Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortasında yapılan görüşmelerde konuldu. Yetkililerden biri, Putin’in tahıl koridorundaki arabulucu rolü nedeniyle Erdoğan’a bir jest yapmak için süreçte rol aldığını tabir etti.

ÜÇ HAFTADA 15 MİLYAR DOLAR

Diğer yetkililerin verdiği bilgiye nazaran, kelam gelimi edilen paranın 5 milyar dolarlık kısmı geçtiğimiz hafta Türkiye’ye ulaştı. Bu hafta sonuna kadar 5 milyar dolarlık ikinci kısmın de ulaşması bekleniyor. Son kısım ise önümüzdeki hafta Türkiye’de olacak. Rosatom, gelen paranın bir kısmını vadesi gelen ödemeleri için kullanacak, geri kalanını da iki yıl boyunca Türkiye’de tutacak.

GECİKME TELAŞLARI HAFİFLEDİ

Rosatom’un bu adımı, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların Akkuyu projesinde gecikmelere neden olabileceğine dair telaşları de hafifletiyor. Rosatom hakkında bugüne kadar bir yaptırım uygulanmadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bloomberg’in bahse ait sorusu üzerine yorum yapmadı. Akkuyu Nükleer A.Ş., elektronik postayla karşılık talebine dönmedi. Rosatom ise şu anda bütün dünyada benzerleri ortasındaki değerli ölçüde inşkent aydın haberlerit olmasıyla birlikte, Akkuyu projesi için yapılan süreçlerin Türk tarafının bahsettiği 15 milyar doların besbelli biçimde altında olduğunu bildirdi.

TOPLAM MALİYET 20 MİLYAR DOLAR

2010’da Rusya ile Türkiye ortasında imzalanan işbirliği muahedesiyle başlayan inşkent aydın haberlerit sürecinde dört güç ünitesine sahip, toplam 4800 MW şurası güç kapasiteli nükleer güç santralı kurulması planlanıyor. Rosatom’un projedeki hissesi yüzde 99, projenin toplam maliyeti, 20 milyar dolar düzeyinde. Santralın 2023 yılından itibaren fkent aydın haberleriliyete geçirilmesi ve 2026’da projenin tamamlanması hedefleniyor.

İÇ TALEBİN YÜZDE 10’UNUN KARŞILAYACAK

Santral büsbütün fkent aydın haberleriliyete geçtiğinde Türkiye’nin iç talebinin yüzde 10’unu karşılayacak. Rusya ile Türkiye ortasında bir müddettir devam eden mahallî para üniteleriyle ticaret görüşmeleri ve akabinde Akkuyu Nükleer için para transferi sonrası Erdoğan ile Putin 5 Ağustos’ta Soçi’de bir ortaya gelecekler.

Türkiye,Milyar Dolar,Rosatom,Rusya,Para,Akkuyu ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.