Prof. Dr. Göksel Aşan’dan yüksek enflasyon itirafı: Beklemediğim gelişmeler oldu

TÜİK’in, 2022 yılı ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE), yüzde 48,69’a yükseltmesinin akabinde yeni açıklamalar yapan Aşan, ”Maliyet …

05.02.2022
Prof. Dr. Göksel Aşan’dan yüksek enflasyon itirafı: Beklemediğim gelişmeler oldu

TÜİK’in, 2022 yılı ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE), yüzde 48,69’a yükseltmesinin akabinde yeni açıklamalar yapan Aşan, ”Maliyet şoklarına uğratacak hareketlerin olmayacağını bekliyordum. Orada da aslında birçok kişinin beklemediği bir kadro ge…

TÜİK’in, 2022 yılı ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE), yüzde 48,69’a yükseltmesinin akabinde yeni açıklamalar yapan Aşan, ”Maliyet şoklarına uğratacak hareketlerin olmayacağını bekliyordum. Orada da aslında birçok kişinin beklemediği bir kadro gelişmeler oldu” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lideri Prof. Dr. Göksel Aşan, ”Aralık ayı geleceğe dair enflasyon beklentileri açısından baz alınacak bir ay değil. Aralık ayında fiyatlamalar içinde önemli köpük olmuştu. Kurun bu düzeylerde devam ettiği ortamda fiyat düzeltmelerinin tesiriyle ocak ayında eksi enflasyon bekliyorum. Tasarruf sahipleri ocaktaki negatif enflasyonu da dikkate almasınlar, o da baz tesiriyle olacaktır. Şubattan sonraki enflasyon önümüzdeki periyoda dair enflasyon beklentisini belirleyecek devir olacak” demişti.

Bahse ait Bloomberg HT’de değerlendirmede bulunan Aşan, şu sözleri kullandı:

”Yüksek bir enflasyon sonrası ne istikamette yahut hangi araçlarla olduğundan bağımsız olarak söylüyorum gelen bir müdahale ve çabucak izleyen ayda ya da tahminen bir ay sonra negatif enflasyonu görüyoruz zira baktığınızda Türkiye’de kurun fiyatlara geçişkenliği öteki ülkelerle karşılaştırdığınızda çok süratli gerçekleşiyor.

Bu aralık ayında yaşadığımız artış da çok sıradışı bir artış olduğu için yeniden emsal bir tablonun olabileceğinden hareketle bunu söyledim. Bir de şunu ekleyeyim; daha evvelki konuşmamızda şunun üzerinde çok durmuştum. aralık enflasyonu büyük ihtimalle çok yüksek gelecek. Kurun geri gelmesi ve bunun baz tesiriyle ocak enflasyonu negatif gelebilir lakin bireylerin ne aralık ayını ne de ocak ayını enflasyona dair beklentilerini belirlerken dikkate almamalarının yanlışsız olacağını söylemiştim. Münasebetiyle asıl bize gösterge olacak şey şubat ve mart enflasyonudur demiştim. Biraz üzerinde durmamın sebebi buydu.”

“TAMAMEN ŞAHSÎ GÖRÜŞLERİMDİ”

Aşan, ”Bu gelişme bir ihtimal benim daha yüksek olacağını varsayım ettiğim Şubat ve Mart enflasyonun bir manada öne çekilmiş hali olabilir lakin bunu da önümüzdeki periyotlarda göreceğiz. Şunu da söyleyeyim o gün de belirttiğim üzere bunlar benim büsbütün Göksel Aşan olarak şahsî görüşlerimdi” sözlerini kullandı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.