Petshop açıklamasıyla tepki çeken Kasaplar Federasyonu Başkanı geri adım attı: Yanlış anlaşıldım

Petshopların Kasaplar Odası’na bağlanması kadar, kararı açıklayan Türkiye Kasaplar Federasyonu Lideri Osman Yardımcı’nın kelamları de büyük tepki …

24.07.2022
Petshop açıklamasıyla tepki çeken Kasaplar Federasyonu Başkanı geri adım attı: Yanlış anlaşıldım

Petshopların Kasaplar Odası’na bağlanması kadar, kararı açıklayan Türkiye Kasaplar Federasyonu Lideri Osman Yardımcı’nın kelamları de büyük tepki çekmişti. Yeni bir açıklamada bulunan ve yanlış anlaşıldığını belirten Yardımcı, “Özrümü tabir etmek istiyorum. Petshop odası olmadığı için en azından resmi kayıt altına alınması için odalarımız bu mevzuda yardımcı oluyor. Yoksa bizim hizmetimizle petshopların can dostlara verdiği hizmet birbirinden büsbütün farklı” diye konuştu.

Resmi Gazete’de 14 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren kanun ile petshoplarda kedi ve köpeklerin vitrine konularak satışı yasaklandı. Bu düzenlemenin akabinde dün de petshoplarla ilgili yeni bir karar daha alındı. Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, ülke genelinde fkent aydın haberleriliyet gösteren petshopların Kasaplar Odası’na bağlandığını açıkladı.

FEDERASYON LİDERİ’NİN KELAMLARI EN AZ KARAR KADAR TARTIŞMA YARATTI

Alınan karar kadar Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı’nın kelamları de tartışmaya neden oldu. Yardımcı, kendi alanlarının hayvanlar olduğunu belirterek, “Yeni sistemde petshoplar Kasaplar Odası’na bağlandı. İşletme açacak olanlar artık bize edilen talep yapacak. Bizim alanımız hayvanlar olduğu için, bunlar da hayvan kısmına girdiği için ondan birleştirildi. Petshopları toparlamak da uygun bir şey. Herkes mesleğini yapsın” diye konuştu. Petshoplarda hayvan satışını yasaklayan kararı da eleştiren Yardımcı, “Zaten internetten hayvan satışının önüne geçilemiyordu. Petshoplar denetleniyor. İnternet üzerinden yapılacak olan hayvan satışları nasıl denetlenecek?” sözlerini kullandı.

“HAYATIMDA BU KADAR SAÇMA BİR KARAR GÖRMEDİM”

Karar hayvanseverlerin reaksiyonlerine neden oldu. Türkiye Hayvanları Muhafaza Derneği Lideri Birgül Rona, “trajik” yorumunu yaptığı açıklamaya ait, “Hayatımda bu kadar saçma bir karar ve niyet görmedim, yaşamadım, düşünemiyorum. Son derece saçma akılalmaz bir karar” dedi. 2004’te çıkan Hayvanları Müdafaa Maddesi’yle bu mevzularla ilgili vazife ve yetkinin Tarım ve Orman Bakanlığı’na verildiğini anımsatan Rona, “Nereye bakarsanız olacak şey değil. Kasap cansız hayvanla ilgilenir, kediyle, köpekle, kuşla, canlı hayvanla ne alakası var? Her türlü saçma karar alınıyor da petshopları Kasaplar Odası’na bağlamak kimsenin aklına gelmez. Kasaba kadar bu işi yapacak merci mi yok? Bakanlık misyonunu neden yapmıyor” tabirlerini kullandı. Rona, genelge ile ilgili bakanlığa edilen talepda bulunacaklarını ve karardan vazgeçilmesi için çaba yürüteceklerini kaydetti.

GERİ ADIM ATTI: YANLIŞ ANLAŞILDIM

Sözleri toplumsal medyada çok sayıda reaksiyonye neden olan Osman Yardımcı, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, yanlış anlaşıldığını söyledi. “Özrümü tabir etmek istiyorum” diyen Yardımcı, “5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’na nazaran NACE kodları var. Meslekle ilgili oda olmadığı vakit NACE kodu yem satan petshopları fırıncılara, canlı hayvan satanları da kasaplara yolluyor. Benim odama kayıtlı sekiz petshop var” diye konuştu.

Yardımcı, oda olarak kontrol ve yaptırım yetkilerinin olmadığını belirterek, “Petshop odası olmadığı için en azından resmi kayıt altına alınması için odalarımız bu mevzuda yardımcı oluyor. Yoksa bizim hizmetimizle petshopların can dostlara verdiği hizmet birbirinden büsbütün farklı” tabirlerini kullandı. Yardımcı, “Bence petshoplarda canlı hayvan satışı yapılmalı” dedi.

Hayvan,Petshoplar,Karar,Oda,Yardımcı,Kasaplar,Can ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.