Pelosi, Çin hükümetinin kendisine yönelik yaptırımlarıyla resmen dalga geçti: Kimin umrunda

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, geçtiğimiz hafta Tayvan’ı ziyaret etmişti. Çin, ziyaret kapsamında bölgeye birçok askeri araç ve …

11.08.2022
Pelosi, Çin hükümetinin kendisine yönelik yaptırımlarıyla resmen dalga geçti: Kimin umrunda

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, geçtiğimiz hafta Tayvan’ı ziyaret etmişti. Çin, ziyaret kapsamında bölgeye birçok askeri araç ve işçi gönderirken bölgede gerginlik sınır safhaya çıkmıştı. Pelosi’nin Tayvan’dan ayrılmasından çabucak sonra ise…

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, geçtiğimiz hafta Tayvan’ı ziyaret etmişti. Çin, ziyaret kapsamında bölgeye birçok askeri araç ve işçi gönderirken bölgede gerginlik sınır safhaya çıkmıştı. Pelosi’nin Tayvan’dan ayrılmasından çabucak sonra ise, Çin ordusu bölgede geniş çaplı tatbikatlar yapmaya başlamıştı.

“DOSTLUĞUMUZU GÖSTERMEK İÇİN GİTTİK”

Nancy Pelosi, dün düzenlediği basın toplantısında, Çin’in bölgedeki agresif tutumları hakkında konuştu. Tayvan’a gerginliği azaltmak için gittiğini vurgulayan Pelosi, “Oraya Tayvan’ı övmek için gittik. Çin’in Tayvan’ı izole edemeyeceğini söylemek ve dostluğumuzu göstermek için Tayvan’da bulunduk” dedi.

“KİMİN UMRUNDA”

Öte yandan Pelosi, toplantının devamında Çin hükümetinin kendisi ve ailesine karşı uyguladığı yaptırımlara da değindi. Yapılan yaptırımları rastlantısal olarak gördüğünü belirten Pelosi gülerek “Kimin umurunda? Bu benim için rastlantısal, hiçbir ilgisi yok” formunda karşılık verdi.

PELOSİ’NİN TAYVAN ZİYARETİ

2 Ağustos 2022 tarihinde Malezya’dan yola çıkan Nancy Pelosi, Tayvan’a gitmişti. Çin tarafı yaşanan durumu büyük reaksiyonyle karşılarken, uçağın vurulması dahi gündeme gelmişti. Çin ordusu ülkenin Tayvan’a bakan kısımlarına tank ve topçu birliklerini konuşlandırmasına karşın, Pelosi’nin uçağı inançlı bir biçimde Tayvan’a iniş yapmıştı. O anları bir internet sitesi üzerinden binlerce kişi canlı olarak izlemişti.

Tayvan,Çin,Pelosi ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.