Pandemide çocuklarda miyop rahatsızlıkları arttı

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayfer Ertürk, tedbir alınmadığı taktirde pandemi sonrasında çocukların büyük kısmında miyopi …

28.01.2022
Pandemide çocuklarda miyop rahatsızlıkları arttı

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayfer Ertürk, tedbir alınmadığı taktirde pandemi sonrasında çocukların büyük kısmında miyopi oluşacağı ikazında bulundu.

Miyopi, gözün yapısının olağandan uzun olmasına bağlı olarak uzağı net görememesidir. Miyopide göze gelen ışınlar retinanın üzerinde değil de önünde odaklanır. Uzun müddetli bilgisayar ya da televizyon ekranına maruz kalmak, miyobinin gelişmesinde kıymetli rol oynar.

Ülkemizde yapılan araştırmalara nazaran bilhassa çocuklarda miyop kırma kusurunun arttığı sav ediliyor. Mevzu hakkında bilgilendirmelerde bulunan Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayfer Ertürk, anne ve babalara seslenerek tedbir alınmadığı taktirde çocukların büyük kısmında miyopi oluşacağı belirterek ihtar yaptı.

Miyop ve miyopi bozukluğu

Ertürk, miyopinin gözün yapısının olağandan uzun olmasına bağlı olarak uzağı net görememesi olduğunu tanımlayarak, “Miyopi de göze gelen ışınlar retinanın üzerinde değil de önünde odaklanır. Miyop olan beşerler uzaktaki objeleri ve işaretleri görmede zorluk çeker, fakat yakın olan objeleri açıkça görebilirler. Bunun nedeni insanların hem iş hem eğitim hem de boş vakit aktivitesi olarak ekranları çok ağır kullanması. Üstelik uzun müddet meskende kalmanın sonucu çocuklarda bilhassa de ergenlik periyodunda olanlarda güneşe çıkarak açık alan sporunu yapamamak ve D vitamini eksikliği de miyopik artışı desteklemiştir.” diye konuştu.

Miyop ne kadar erken başlarsa o kadar süratli ilerliyor

Op. Dr. Ertürk, yirmi yıl sonra dünya nüfusunun yaklaşık yarısının miyop olmasının beklendiğini vurgulayarak, “Miyop artışı bilgisayarların, akıllı telefonların ve tabletlerin çok erken ve ağır kullanımının bununla bir arada ayrıyeten, gün içinde dışarıda geçirilen vaktin giderek kısalmasından da kaynaklanıyor. Miyop riski yalnızca akıllı telefonla yahut kitapla artmıyor, yakın aradaki bir objeye uzun müddet bakmakla da artıyor. Miyop riski bilhassa dışarıda geçirilen mühlet ile azalıyor. Bunun nedeni gün ışığının göz bebeğinin daha fazla büyümesini engellemesi. Yapılan araştırmalar miyop olaylarının karanlık mevsimlerde artarken yılın daha güneşli vakitlerinde artışın yavaşladığını gösteriyor.” dedi.

Miyopinin artmasını önlemek için alınabilecek tedbirler

Miyopinin oluşumuna ve artmasına karşı tedbirlerden bahseden Op. Dr. Ertürk, üç yaşına kadar olan çocuklar için akıllı telefonlar ve tablet kullanımının katiyen önlenmesini açıklayarak şunları kaydetti: “Yakın aktivitelerin olabildiğince kısıtlanması, 20 dakikada bir 20 saniye mola vermek ve uzaklara bakarak gözü dinlendirmek, günde en az bir skent aydın haberlerit açık havada gün ışığında vakit geçirmek, meskende çocuğun çalışma odasının uygun aydınlatılması, loş olmaması, çocukların akıllı telefonlar ve tablet kullanım müddetleri sınırlanmalı ve kullanım müddeti 30-45 dakikayı aşmamalı. Üç yaşına kadar olan çocuklar için akıllı telefonlar ve tablet kullanımı katiyen önlenmelidir. Dört-altı yaş kümesinde ise akıllı telefon ve tablet kullanımı 45 dakikayı aşmamalı, birinciokul çağında günde en fazla bir skent aydın haberlerit ile sonlandırılmalıdır. Bu mühletlerin aşımı miyop riskini artırmasının bununla bir arada ayrıyeten çocukların gözlerini tahriş edebilir, göz kuruluğuna neden olabilir ve bulanık görmeyi tetikleyebilir.”

Miyop,göz,ekran,Göz Hastalıkları

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.