Evde Fransız dudağı yapmaya çalışıyorlar! ‘Bedelini canınızla ödersiniz’

Toplumsal medyada ‘akım’ olarak isimlendirilen görüntülerin sayısı gün geçtikçe artarken, son devirde ise meskende uygulanan estetik uygulamaları …

28.01.2022
Evde Fransız dudağı yapmaya çalışıyorlar! ‘Bedelini canınızla ödersiniz’

Toplumsal medyada ‘akım’ olarak isimlendirilen görüntülerin sayısı gün geçtikçe artarken, son devirde ise meskende uygulanan estetik uygulamaları akımı gençler ortasında yayıldı.Kimisi bu akıma ‘Kylie Jenner’ın dudakları’ akımı diyor kimisi ise kamera karşısına geçip…

Toplumsal medyada ‘akım’ olarak isimlendirilen görüntülerin sayısı gün geçtikçe artarken, son devirde ise konutta uygulanan estetik uygulamaları akımı gençler ortasında yayıldı.Kimisi bu akıma ‘Kylie Jenner’ın dudakları’ akımı diyor kimisi ise kamera karşısına geçip gençlere ‘evde estetik’ tavsiyelerinde bulunuyor.

Gençler şişe üzere malzemeler ile dudaklarına vakum tesiri yaratarak, dudaklarına ‘Botox’ yaptırmış üzere görüntüler paylaşıyor. Buna benzeri estetik uygulamalarını nasıl yaptıklarını da görüntülerinde gösteriyorlar.

Birtakımı ise kamera karşısına geçip burnunu konutta nasıl kaşıklar ile sıkıştırarak küçülttüğünü anlattığı görüntüler paylaşıyor. Bunun üzere örnekler her geçen gün artıyor. Uzmanlara göreyse bu biçim süreçler kalıcı hasar bırakabilir. Toplumsal medyada yayınlanan görüntülerdeki süreçler nekroza yani dokuların vefatına sebep olabilir.

‘DUDAK ETRAFINDA KAN DEVERANINI BOZAR’

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Kısmı Eğitim Sorumlusu Öğretim Üyesi Dr. Perçin Caşkan, “Ben toplumsal medyada bir iki sefer izledim açıkçası” diyerek şunları kaydetti:

“Komiklik olsun diye yapılıyorsa ben komik bile bulmadım. Bu görüntülerdeki süreçleri doku açısından düşündüğümde o yapılanlar tümüyle dokuya ziyan vermek. Dudağın o biçimde vakumla çekilmesi bir defa dudak etrafı sirkülasyonunu bozar sirkülasyonunu bozduğu üzere ödem oluşturulması dudakla burun ortasındaki arayı uzatıp yaşlanma sürecini hızlandırır. Uhu üzere yabancı cisimlerle yapıştırma, yabancı cisim aslında. Deriden de emilen şeyler bunlar.

‘KALICI HASAR OLUŞUR’

Hasarı mutlaka kalıcı olur. Ödem 24-72 skent aydın haberlerit içerisinde geriler. 72 skent aydın haberlerit içerisinde o ödemi geçiren rastgele bir şey yapmadığı vakit damarların tümünün ağzı kapanır ve bilhassa dudak etrafının dolanımı tek damara bağlı olduğu için tümüyle bozulur. Kalıcı hasarlar oluşur dokular beslenmez. Dudakta bu türlü bir şey uzun mühlet tutularsa dudak nekrozları oluşur. Nekroz doku vefatıdır. Kaşıkla burnu sıkarak burun incelmesi olamaz burun zira yalnızca kıkırdak değil tıpkı vakitte kemik tabanı olan bir organ. Dokuya ziyan verecek her türlü uygulama ziyanlı.”

‘NEKROZA KADAR GİDEN BİR DURUM OLABİLİR’

Estetisyen Şebnem Demir ise, “Şu andaki akım çok tehlikeli. Neler yapıyor gençler, yapışkanlarla Fransız dudak için dudaklarını yapıştırıyorlar” diyerek kelamlarına o denli devam etti:

“İnanılmaz bir akım var. Bu akımın içinde en çok dikkat çeken olumsuz istikamette dikkat çekmekten bahsediyorum. Kalın dudaklara sahip olmak için şişeyle, bardakla vakumlayanlar var dudaklarını. Dudaklarını bu vakum tesiriyle büyütüp sonuçlarını paylaşıyorlar. Nekroza kadar giden bir durum olabilir zira oraya kan gitmiyor. Çatallarla kaşıklarla bıçaklarla her gün nizamlı olarak çene altını deforme edip sivriltmeye çalışan gençler var ve bu bir akım haline geldi. Öbür gençler de bunlara özenip bunları konutlarında deneyimliyor.

‘BEDELİNİ CANINIZLA ÖDERSİNİZ’

Kendi kliniklerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki, kovid devrinde çok daha fazla danışan bize gelmeye başladı zira kendinden memnun değildi. Zoom uygulamasında kendilerini gördükleri için danışanlar kendilerini beğenmemeye başladı. Kovid periyodunda her şeyi meskende yapmaya o kadar alıştık ki alanında uzman olmayan bir çok kişi meskende şunu yapabilirsiniz bunu yapabilirsiniz üzere tavsiyeler vermeye başladı. O kadar çok kişi uzman kesildi ki herkes de bu işin kolayına alıştığı için bunları meskende deneyimlemeye başladı. Kısaca siz konutta botox yapamazsınız mümkün değil bunun bedelini canınızla ödersiniz. Burnunuzu sivriltemezsiniz. Konutta Fransız dudağı yapıştırıcılarla yapamazsınız. Bu üzere süreçleri yapmak istiyorsanız geçeceğiniz yol kliniklerin yahut uzman tabiplerin eli olabilir.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.