Pakdemirli: Bir oyun daha bozuldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomik önlemlerle bir oyun daha bozuldu. Kısa vakitte olumlu …

24.12.2021
Pakdemirli: Bir oyun daha bozuldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomik önlemlerle bir oyun daha bozuldu. Kısa vakitte olumlu sonuçlarını göreceğimiz ekonomik programın, tarım dalında de büyük yararını göreceğiz. İhracat odaklı büyümede…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomik önlemlerle bir oyun daha bozuldu. Kısa vakitte olumlu sonuçlarını göreceğimiz ekonomik programın, tarım dalında de büyük yararını göreceğiz. İhracat odaklı büyümede tarım ve besin dalımız, zincirin en değerli halkalarından biri olacak. Ekonomik büyümenin en kıymetli besini tarım olacaktır. Bunu birlikte başaracağız.” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Selçuk Meslek Yüksekokulunda kurulan Efes Besin Laboratuvarı’nın açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yeni ekonomik önlemlerin sonuçlarının tarımın girdi maliyetlerine de yansımaya başladığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dokuz Eylül Üniversitesi Selçuk Meslek Yüksekokulu’nda kurulan Efes Besin Laboratuvarı’nın açılışına katıldı. Merasimde yaptığı konuşmada, “Ülkemiz, tarım ve besinde, hem üretimde hem de sürece de oluşturduğumuz güçlü altyapı sayesinde ziraî ihracatımızda rekor artışlar yaşıyoruz. Son 3 yılda, toplam 60 milyar dolar tarım ve besin eserleri ihracatı yaptık, 5.4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik” sözlerini kullandı.

“ÜRETİLEN BESİNİN HER YIL ÜÇTE BİRİ İSRAF EDİLİYOR”

Dünya genelinde yaşanan besin israfına da değinen Pakdemirli, “Dünyada her 9 beşerden 1’i, açlıkla karşı karşıya ve buna rağmen 670 milyondan fazla yetişkin ve 140 milyon genç, obezite sorunu yaşıyor. Üretilen besinin her yıl üçte biri, yani 1.3 milyar tonu israf ediliyor. Biz de israfla gayret kararı alarak, ‘Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık’ dedik ve bütün milletimizi bu kıymetli kampanyaya davet ettik. Bu değerli kampanya sayesinde her 4 şahıstan 1’i kampanyayı duydu ve besin israfını azaltma konusunda bilgi sahibi oldu. Haneler, daha az besin israf ederek, yılda 664 milyon lira tasarruf etti. Alışverişe planlı çıkan kişi sayısı arttı. Yanlış porsiyon planlamasından kaynaklanan besin israfı, yüzde 22’den yüzde 13’e düştü. Son tüketim tarihi-tavsiye edilen tüketim tarihi ortasındaki farkın bilinirliği yüzde 20 oranında arttı” diye konuştu.

“TARIMSAL DAYANAK BÜTÇEMİZİ 26 MİLYAR LİRAYA ÇIKARDIK”

Pakdemirli, ülkede gerçekleşen ziraî ihracatla ilgili de “Ülkemiz, tarım ve besinde, hem üretimde hem de sürece de oluşturduğumuz güçlü altyapı sayesinde ziraî ihracatımızda rekor artışlar yaşıyoruz. Son 3 yılda, toplam 60 milyar dolar tarım ve besin eserleri ihracatı yaptık, 5.4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. Geçen yıl, ihracatımız 20.7 milyar dolar, dış ticaret fazlamız ise 5.5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 206 ülkeye 2 bin 90 çeşit tarım ve besin eseri ihraç ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

“EKONOMİK BÜYÜMENİN EN KIYMETLİ BESİNİ TARIM OLACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomik önlemlerle döviz kurunun aşağı istikametli hareketini herkesin gördüğünü vurgulayan Pakdemirli, kelamlarını şöyle tamamlandı:

“Bu süreç tarımın girdi maliyetlerine de yansımaya başladı. Daha fazla yansıması için kesim temsilcileriyle görüşüyoruz, görüşmelere de devam edeceğiz. Dün birçok gübre üreticisi fiyatlarda indirime gittiğini açıkladı. İnanıyorum önümüzdeki günlerde bu süreç devam edecek. Türkiye, yüzyılların birikimini bugünlere taşıyan tarih şuuru ve birlik olma ruhu ile dünyada hiçbir ülke ile benzerlik göstermez. Biz, zorlukları aşan, gayret gücü yüksek bir milletiz. Bu sıkıntı günleri daima birlikte aşacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomik önlemlerle bir oyun daha bozuldu. Kısa vakitte olumlu sonuçlarını göreceğimiz ekonomik programın, tarım dalında de büyük yararını göreceğiz. İhracat odaklı büyümede tarım ve besin kesimimiz, zincirin en değerli halkalarından biri olacak. Ekonomik büyümenin en kıymetli besini tarım olacaktır. Bunu birlikte başaracağız.”

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.