Bakan Nebati: Türkiye modeli yüksek ihracata dayalı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında Türkiye’nin iktisat gündemi ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.Türkiye …

24.12.2021
Bakan Nebati: Türkiye modeli yüksek ihracata dayalı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında Türkiye’nin iktisat gündemi ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.Türkiye ekonomik modelinin Çin ve Güney Kore modellerine nazaran farklı olduğunu söyleyen Nebati, orta gelir tuzağından …

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında Türkiye’nin iktisat gündemi ile ilgili merak edilen sorulara karşılık verdi.

Türkiye ekonomik modelinin Çin ve Güney Kore modellerine nazaran farklı olduğunu söyleyen Nebati, orta gelir tuzağından üretim üssü haline gelerek aşmayı planladıklarını kaydetti.

İşte Nebati’nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Herkes kendi tuttuğu yolda ilerliyor, bazen değişim gerek. Altyapı, üstyapıyı belirliyor, çok net. Siz bir iktisat teorisini, ekolünü ya da yolunu alıp uygulamaya başladığınız vakit birilerinin sizi yönlendirmesi konusunda mkent aydın haberlerilesef bir baskı var. Zira dünyada hâkim güçler var. Biz bize öğretilmiş şeyleri yapmaktan vazgeçmenin vaktinin geldiğine inanıyoruz.

2013 yılında Seyahat olayları öncesinde faizin düştüğü, enflasyonun düştüğü bir ortamda bir meseleyle karşı karşıya kaldığımız görüyoruz. Yüksek büyüme için yüksek cari açık. 2013’te 400 milyar dolara yakın borçlanmışız. 2013’ten bugüne kadar borçlanma oranı 445 milyar dolar düzeyinde. 8 yıldır bununla ilgili bir gayret sürüyor. Geçmişteki akınlar bir ekip değişiklikleri engelledi.

Biz diyoruz ki yeni bir ekonomik model önerelim. Bu model Türkiye’yi kapsasın, iç dinamikleriyle bir bütünlük arz etsin. Fakat ortak telaffuzun gerçekleştirildiği bütüncül bir bakış açısıyla herkesin anlayabildiği, toplumun ve tüm kurum kuruluşların da içinde olduğu bir şey söyleyelim dedik.

Türkiye modeli denmesinin sebebi şu. Biz Güney Kore modeli değiliz, zira seçilmiş bir ülke. Çin değiliz, devasa nüfusuyla, aldığı önlemlerle gelen bir ülke. Biz demokratik gelenekleri olan, özgür piyasaya inanan, kambiyo rejimine sıkı sıkı bağlı olan ve bu geleneği de sürdüren bir modeli ortaya koyuyoruz. Zira altyapımız dolu. Altyapıyı tamamlamış halde geliyoruz.

Türkiye modelinde 150 dolarlardan 200 dolarlardan 1000 dolarlardan yola çıkan bir ülke değil. 8500-9000 dolarlarda kişi başı geliri olan, tüm altyapısını tamamlamış bir ülke olarak geliyor.

Salgında Türkiye sıhhat konusunda, sıhhat kesiminde inanılmaz bir muvaffakiyet ortaya koydu, hepimizin malumu. Biz bugüne kadar aldığımız önlemlerle o denli bir noktaya getirdik ki, Türkiye’nin bundan sonra karşı karşıya kalabileceği olaylarla yüz yüze geldiğinde çok süratli bir formda ahenk sağlayıp yakın pazarlara da yakın yerlere de bir üretim merkezi oluşturabileceği imkanları ortaya koydu.

Modelimiz; yüksek ihracata dayalı, cari açığı azaltıcı ve refah sisteminin toplumun tamamına yansıtıldığı bir modeldir. Orta gelir tuzağını üretim üssü olarak aşacağız.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.