Online giysi alışverişinde satın alınan ürünlerin neredeyse yarısı iade ediliyor

Online alışverişin pandemi periyodunda mecburilik haline gelen internet alışverişinin konforunun müşterileri cezbetmeye devam ettiğini lakin …

16.07.2022
Online giysi alışverişinde satın alınan ürünlerin neredeyse yarısı iade ediliyor

Online alışverişin pandemi periyodunda mecburilik haline gelen internet alışverişinin konforunun müşterileri cezbetmeye devam ettiğini lakin online alışveriş alışkanlıklarının etrafa ziyan verdiği düşünülüyor.The Guardian’da yayınlanan yazıya nazaran; pek çok…

Online alışverişin pandemi devrinde mecburilik haline gelen internet alışverişinin konforunun müşterileri cezbetmeye devam ettiğini lakin online alışveriş alışkanlıklarının etrafa ziyan verdiği düşünülüyor.

The Guardian’da yayınlanan yazıya nazaran; pek çok müşteri online alışverişte ‘fazla fazla’ alıyor. Vücut konusunda emin olamadığı için iki vücut sipariş ediyor, uygun olanı tutup başkasını iade ediyor. Bir öbür alışkanlık da iki başka renk alıp, hangisinin yakıştığına bakarak oburunu geri vermek.

Online alışveriş konusundaki en çarpıcı bilgi, Britanya’da satın alınan giysilerin neredeyse yarısının iade edilmesi. Bilgi tahlili yapan GlobalData bu sayının 2025 yılına kadar yüzde 9 artmasını bekliyor.

Analist Patrick O’Brien, “Hayat artık daha değerli, birçok tüketici satın alırken çok daha fazla ince eleyip sık dokuyacak” diyor.

GlobalData analisti Patrick O’Brien, “Yaşam maliyeti kriziyle birlikte, birçok tüketici satın alımlarında daha acımasız olacak, sadece tam olarak emin oldukları eserleri uygun ve yeterli pahada tutacak” diyor.

Perakendecilerin iadeler konusunda yaşadığı sıkıntılara tahliller sunan ZigZag Global‘ın CEO’su Al Gerrie’ye nazaran, alışveriş yapanların yüzde 40’ından en az bir eseri iade edeceğini düşünüyor.

BİR FOTOĞRAFLIK GİYSİLER

Bir öbür eğilim de giysilerin satın alınıp toplumsal medyada paylaşmak üzere giyilmesi ve sonrasında geri verilmesi. Bunlar toplam iadelerin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor, yeniden de değerli bir hacim tutuyor.

Belirli bir bedelin üzerindeki siparişlerin fiyatsız teslimatı, iadelerin fiyatsız olması, Amazon Prime üzere fiyatsız teslimat içeren abonelik hizmetleri iade sürecini kolaylaştırıyor, hasebiyle artırıyor.

İnternet satış sitelerinde eserle (kumaş, vücut vs.) ilgili ayrıntılı bilgilerın kısıtlı olması da iadelere sebep olabiliyor. Böylelikle, perakendeci, kargo şirketi, müşteri, iade için tekrar kargo, iadeler konusunda satıcıya hizmet sunan üçüncü parti şirketler… Paketler hiç durmadan geliyor, gidiyor… Ve bu durumun büyük bir etraf kirliliğine sebep oluyor.

İade edilen malların karbon emisyonlarını hesaplamak kolay bir iş değil. Fakat ABD’de iadelerin taşınmasının yılda 15 milyon tondan fazla karbondioksit emisyonu yarattığını tespit eden lojistik firması Optoro’nun araştırması, sorunun ölçeği hakkında bir fikir veriyor. Bu kirlilik, yaklaşık 3 milyon arabanın emisyon çıktısına muadil.

İadelerle artan nakliye, personellik ve hammadde maliyetlerinin bununla birlikte ayrıyeten çevresel tesirler de dikkate alınınca, perakendeciler müşterilerini iadeden caydırmak için önemli teşebbüslere başladılar.

İADELERDEN PARA ALINABİLİR

Bir dağıtım dalı yetkilisi, birçok perakendecinin iadeleri azaltmak için müşteriden iade başına para kesmek istediğini fakat bu ekonomik rekabet şartlarında bunun ‘fazla cesur’ bir hareket olacağını söylüyor.

Bir öbür prosedür de eseri müşteriye site üzerinden çok daha âlâ tanıtmak, vücut ve renk konusunda daha gerçekçi fikir vermek için fotoğraf ve görüntü kalitesini artırmak.

Aslında perakendeciler, beden tarama makinelerinden avatarlara kadar çok sayıda teknik tahlili deniyor. Mesela Marks & Spencer, alışveriş yapanların beden biçimi, uzunluk, yaş ve tarz tercihlerini girip online alışverişten azamî faydayı sağlamalarına imkan tanıyan Fit Finder‘ı kullanıyor.

SORUNU METAVERSE BİLE ÇÖZEMEZ

Patrick O’Brien, birtakım teknoloji satıcılarının gelip metaverse’ün bu sorunu çözeceğini ilan etmelerini beklemesi gerektiğini belirterek “Ama çözemeyecek zira satın alma kararı dijital olarak kopyalanamayan ögelere dayanıyor. Örneğin bir giysinin sizde yarattığı his ve kumaşın üzerinizden nasıl döküldüğü üzere.” diyor.

Yine de sorunun çözülmesi gerektiği ortada çünkü hem iklim hem finansman açısından tatsız hatta tehlikeli sonuçlara yol açma potansiyeli taşıyor.

İadelerin yüzde 50-80 ortası yine satılabiliyor. Geri kalanların hayır kurumlarına bağışlanması, pop-up mağazalarda satılması, eserleri tamir eden ve yenileyen ellerinde tekrar hayat bulması…

Kolay iade sayesinde satışlarını artıran perakendeciler artık kendi elleriyle büyüttükleri bir sorunu nasıl çözeceklerini düşünüyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.