Dolardaki yükseliş SMA hastalarını vurdu: 5 milyon liralık kur farkı

Dolar kurundaki artış, SMA hastası çocuklarını yurt dışında tedavi ettirmek için kampanya yürüten aileleri de olumsuz etkiledi. Osmaniye’nin …

16.07.2022
Dolardaki yükseliş SMA hastalarını vurdu: 5 milyon liralık kur farkı

Dolar kurundaki artış, SMA hastası çocuklarını yurt dışında tedavi ettirmek için kampanya yürüten aileleri de olumsuz etkiledi. Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşayan Sema ve Bilal Hopurcuoğlu çifti, SMA Tip 1 hastası 13 aylık kızları Sevgi’yi yurt dışınd…

Dolar kurundaki artış, SMA hastası çocuklarını yurt dışında tedavi ettirmek için kampanya yürüten aileleri de olumsuz etkiledi. Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşayan Sema ve Bilal Hopurcuoğlu çifti, SMA Tip 1 hastası 13 aylık kızları Sevgi’yi yurt dışında tedavi ettirebilmek için yardım topluyor. Ailenin, 5 aylıkken teşhis konulan Sevgi bebek için 1 milyon 825 bin dolar toplaması gerekiyor. Valilik müsaadelerini 15 gün evvel alan Hopurcuoğlu Ailesi, dolar kurundaki artışın kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi.

‘HASTANE TEKLİFİ İLE ŞU ANKİ SAYI ORTASINDA 5 MİLYON LİRA OYNUYOR’

Baba Bilal Hapurcuoğlu, yaşadıkları sorunu şöyle anlattı

“Hastanelerden teklifler aldık. Hastaneden teklifi aldığımızda fiyat 1 milyon 825 bin dolardı. O vakitlerde dolar 14,5 liraydı, lakin şu an dolar 17 liranın üzerine çıktı. Bizim hastane teklifini aldığımızdaki sayıyla şu anki sayı ortasında 5 milyon lira oynuyor. Yani bizim hastane teklifini aldığımızda 26,5 milyon civarı bir şeydi, lakin şu an 31,5 milyonun üzerine dahi çıktı hastane masrafı.

Doların yükselmesi bizleri olumsuz etkiliyor ve biz vakitle da yarışıyoruz. Çocuğumuzun 2 yaşından evvel tedavi olması gerekiyor. Bugüne kadar pes etmedik, bundan sonra da esasen pes etmeyeceğiz. Kampanyamız şu an yüzde 1 dahi olmadı, zira valilik iznimizi yeni aldık biz. İnşallah bundan sonraki adımlarımız biraz daha büyük olur. Bütün yardımseverlerden, hayırseverlerden yardımlarını bekliyoruz.”

‘BU PARAYI TOPLAYAMIYORUZ’

Anne Sema Hopurcuoğlu ise şunları söyledi

“Benim bebeğim, şu an SMA Tip 1 ölümcül kas hastası. Ancak bebeğimin git gide vakit daraldığı için teneffüs badiresi var. Geceleri teneffüs crehberaydin.comzına bağlamadan uyuyamıyor sabaha kadar. Gerçek düzgün besleyemiyorum da. Bir mama ile anne sütü ile; o biçimde. Bebeğin tedavisi için, yurt dışından almıştık 3 ay evvel filan, oradaki fiyatla şu anki fiyat çok değişti. Fiyat artıyor, günden güne dolar da artıyor. Bu parayı toplamak, zati çok değerli, toplayamıyoruz da.

Doların artması bizim için çok eza oluyor. Şu anda doların artması ile 5 milyon lira arttı. Artmasa bizim için çok uygun olur. Bizim için o kadar kasvet ki bu fiyatlar, bu parayı toplamak çok güç. Lütfen herkesten, bütün milletimizden, tüm Türkiye’den yardım bekliyoruz. Lütfen sesimizi duyun, bir an evvel kızımı ilacına kavuşturalım.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.