Obezitede ilaç tedavisi hekim kontrolünde olmalı

Obezite hastalığının tanısı, Beden Kütle İndeksi (VKİ) hesaplaması denilen küresel olarak kullanılan bir sistem ile konuluyor.Prof. Dr. Dilek …

03.12.2021
Obezitede ilaç tedavisi hekim kontrolünde olmalı

Obezite hastalığının tanısı, Beden Kütle İndeksi (VKİ) hesaplaması denilen küresel olarak kullanılan bir sistem ile konuluyor.Prof. Dr. Dilek Yazıcı, VKİ’nin, kişinin kilosunun, uzunluğunun metre kadar cinsinden karesine bölünerek hesaplandığını belirterek kelamlarına…

Obezite hastalığının tanısı, Beden Kütle İndeksi (VKİ) hesaplaması denilen küresel olarak kullanılan bir metot ile konuluyor.

Prof. Dr. Dilek Yazıcı, VKİ’nin, kişinin kilosunun, uzunluğunun metre kadar cinsinden karesine bölünerek hesaplandığını belirterek kelamlarına şöyle devam etti:

“VKİ sonucunun 25’e kadar olması kişinin olağan kiloda olduğu manasına gelirken, 25-30 ortasında olması fazla kilolu olduğunu gösteriyor. VKİ’nin 30 ve üzeri olması durumunda ise obezite teşhisini koyuyoruz.”

VKİ’nin dışında bel etrafı ölçümünün de bedendeki yağ ölçüsünü ölçmek açısından kıymetli bir gösterge olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yazıcı, Türkiye için bayanlarda 90 cm, erkeklerde ise 100 cm’nin üzerinde olması durumunda obezite teşhisinin koyulabildiğini belirtti.

OBEZİTELİ BİREYLER BİRİNCİ ADIMDA HANGİ UZMANLARA BAŞVURABİLİR?

Obezite hastalığının tedavisinde uygulanan metotlar hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Dilek Yazıcı, fazla kilolu yahut obeziteli bireylerin ekseriyetle birinci olarak aile doktorlarına, iç hastalıkları uzmanlarına ve endokrinologlara başvurabileceklerini belirtti. Teşhisin konulmasıyla birlikte uygulanması gereken prosedürün belirlenmesi ile ilgili de konuşan Prof. Dr. Yazıcı şunları söyledi:

“Obezitenin tedavisinde edilen taleplan birinci metot hayat üslubu değişikliği yapılması oluyor. Hastanın uzmanlar eşliğinde bir beslenme ve antrenman programı uygulaması ve psikolog yardımıyla da bu değişikliklerin kalıcı hale gelebilmesi sağlanmalı.”

“İLAÇ TEDAVİLERİ İLE YÜZDE 10 CİVARINDA KİLO KAYBI SAĞLANABİLİYOR”

Prof. Dr. Yazıcı, antrenman ve diyet uygulaması sonucunda hastada en az yüzde 5’lik bir kilo kaybı sağlanamazsa ve şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, kolesterol yüksekliği üzere komplikasyonlarda bariz bir düzgünleşme görülmezse ikinci basamak olarak ilaç tedavisine edilen taleplabileceğini lisana getirdi.

İlaç tedavilerinde yüzde 10’lara kadar kilo kaybı sağlanabildiğini belirten Prof. Dr. Yazıcı, kelamlarına şöyle devam etti:

“Obezite ve fazla kilo toplum genelinde çok yaygın olarak görüldüğü için ilaç tedavileri ile ilgili pek çok çalışma yapılıyor. Hasebiyle aktiflikleri daha yüksek ilaçlar da geliştirilmekte.”

“İLAÇ TEDAVİSİ DOKTOR DENETİMİNDE YAPILMALI”

Bu ilaçların tabip denetiminde kullanılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Yazıcı, mevzu ile ilgili değerli ihtarlarda bulundu:

“Obeziteli yahut fazla kilolu şahıslar kilo vermek için bir grup bitkisel usullere başvurabiliyor. Lakin bilimsel olarak aktifliği kanıtlanmamış bu bitkisel ilaçlar, kalp-damar ya da merkezi hudut sistemini olumsuz etkileyebilir ve öngörülmeyen diğer komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle tedavide, İlaç Onam Kurumları tarafından onaylı olan ilaçların doktor denetimiyle kullanılması riskleri önlemek ismine çok değerlidir.”

CERRAHİ TEKNİKLER HANGİ HASTALARA UYGULANMALI?

Obezitenin tedavisinde edilen taleplan metotlardan biri de cerrahi müdahale. En sık kullanılan tekniklerin tüp mide ve gastrik bypass cerrahisi olduğunu belirten Prof. Dr. Yazıcı, “Tüp mide ile yüzde 50-60, bypass sistemiyle ise yüzde 70 oranında fazla kiloların verilmesi sağlanabiliyor.” biçiminde konuştu.

Obezitede cerrahi tekniğin her hasta için uygun olmadığını belirten Prof. Dr. Yazıcı, bahis ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Hastaya obezite cerrahisi uygulanması için muhakkak kıstaslar var. Genel olarak VKİ’si 40’ın üzerinde olan hastaları da cerrahiye yönlendirebiliyoruz. Hastanın VKİ’si 35 ve üzeriyse ve birebir vakitte hastada denetim edilemeyen birtakım komplikasyonlar varsa da cerrahi müdahale uygulanabilir.”

Cerrahi müdahalede hasta seçiminin hakikat yapılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Yazıcı, idman ve diyet programı ile hayat üslubunda değişikliği oturtamayan şahısların cerrahi sonrası kilo alabildiğini vurguladı.

Hastaların cerrahi müdahaleden sonra uzun mühlet takip edilmesinin besin eksikliklerinin denetimi açısından da değerli olduğunu belirten Prof. Dr. Yazıcı, kalıcı hayat üslubu değişikliğine ahenk sağlayabilecek hastaların ameliyata yönlendirilmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.