O gece doları Merkez Bankası mı düşürdü? 7 milyar dolarlık düşüş

20 ve 21 Aralık tarihlerinde Merkez Bankası’nın dövize, satış istikametinde direkt müdahale yapmadığı biliniyordu. Lakin rezervlerdeki döviz …

23.12.2021
O gece doları Merkez Bankası mı düşürdü? 7 milyar dolarlık düşüş

20 ve 21 Aralık tarihlerinde Merkez Bankası’nın dövize, satış istikametinde direkt müdahale yapmadığı biliniyordu. Lakin rezervlerdeki döviz ölçüsünün 7 milyar dolar azalmasının akabinde ‘arka kapıdan’ kamu bankaları aracılığı ile satıldığı iddia ediliyor. …

20 ve 21 Aralık tarihlerinde Merkez Bankası’nın dövize, satış tarafında direkt müdahale yapmadığı biliniyordu. Lakin rezervlerdeki döviz ölçüsünün 7 milyar dolar azalmasının akabinde ‘arka kapıdan’ kamu bankaları aracılığı ile satıldığı kestirim ediliyor. Ayrıyeten son 1 ay içinde en güçlü satışların da bu ölçüler olduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında ‘dövize endeksli TL mevduat’ uygulaması dahil bir dizi önlem alındığını duyurmasının akabinde ise dolar kuru tarihi bir düşüşle 11,09’a kadar gerilemişti.

T24’ten Uğur Gürses’in ‘Arka kapıdan’ döviz satışının dönüşü’ başlıklı yazısında o gece neler yaşandığına dikkat çekildi. Gürses, yazısında 20 ve 21 Aralık tarihlerinde kamu bankaları aracılığı ile 7 milyar doların satıldığının apaçık ortada olduğunu belirtti.

İşte Uğur Gürses’in mevzuya ait o yazısı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından pazartesi akşamüzeri açıklanan “Kur muhafazalı TL mevduat” sisteminin ilanı ile 18 TL’ye kadar yükselmiş dolar kuru 12-13 TL düzeyine düşürmüştü. Bu açıklamanın olduğu skent aydın haberleritler Türkiye’deki piyasaların kapandığı skent aydın haberleritler olsa da milletlerarası süreç platformlarında süreçler yapılabiliyordu. Cumhurbaşkanının açıklamalarının “anons etkisi” ile kurların gerilediği görüldü. Kimi iktisatçıların “örtülü faiz artırımı” diye tanımlamaları oldu. Fakat o skent aydın haberleritlerde kimi bankacılar, kamu bankalarının evvelce olduğu üzere platformlarda döviz satışında görüldüğünü söylüyordu.

Kararın açıklandığı günün sonraki günü (21 Aralık Salı) kurların gerilemiş halinde bile tekrar birebir biçimde satış yapan kamu bankalarının izlerinden bahsediliyordu. Kurların gerilemesi ile dövize talep geldiği anlaşılıyordu. Kimi banka genel müdürleri de vatandaşın milyar dolarlık döviz bozdurduğunu anlatırken, Anadolu Ajansı da döviz büfesi önünde “vatandaşların döviz bozdurmak için kuyrukta olduklarını” aktarıyordu.

O denli ki kimi mecralarda “bunu haber alanların milyar dolarlık satış yaparak yarar elde ettikleri” argüman ediliyordu. Banka müşterileri için taşınabilir bankacılık uygulamaları üzerinden o denli kolay olmayan bir yol.

“Anons etkisiyle” kurların düştüğünü düşünen kimi döviz yatırımcılarının ellerindeki dövizi satmaya çalışmaları pek olağan. Fakat kuru gerileten bu “anons etkisi” miydi? Yoksa buna eşlik eden “gaz verici” kamusal organize satışlar mıydı?

Hali̇ Hazırda Görüleni̇n nrehberaydin.comi izlerini datalarda aramak gerekiyordu.

Gerçekten birinci akan datalardan biri olan Merkez Bankası’nın analitik bilançosu bize bu dataları ve ipuçlarını sunuyor.

Bankanın bilgileri, Merkez Bankası’nın pazartesi günü 3.5 milyar dolar, salı günü de 3.4 milyar dolar sattığını gösteriyor.

Özeti şu: 18 TL’den 12-13 TL’ye düşürmek için 7 milyar dolar satılırken, propaganda kanallarında da kamusal döviz satışları hiç söylenmeden, tek başına “vatandaşın sattığı” anlatılmış oldu.

20 ve 21 Aralık günlerinde Merkez Bankası’nın hiç dövize satış istikametinde direkt müdahale yapmadığı biliniyor. Böylece bu iki günlük toplam 7 milyar doların yeniden “arka kapıdan” kamu bankaları aracılığıyla satıldığı apaçık ortada. Son bir aydaki en güçlü satışlar da bunlar olmuş.

Kaynaklarım kamu bankalarının yaptığı üzere birtakım özel bankaların da “arka kapı” operasyonlarına girmeye “ikna edildiğini” anlatıyor.

Merkez Bankası son 3 ayda faizi enflasyonun altına çekerek TL’den kaçışı hızlandırdı. Aralık ayında ise döviz satış müdahalelerinde başlayarak 21 günde 17 milyar dolar satış yapmış oldu. Brüt döviz rezervleri ise 21 Aralık gün sonu itibariyle 113 milyar dolara gerilemiş durumda.

MERKEZ’İN ART KAPI ATAĞI TEPKİ ÇEKTİ

Merkez Bankası’nın ‘arka kapı’ atağı, bir çok siyasetçi tarafından da reaksiyonyle karşılandı. CHP Partsi Sözcüsü Faik Öztrak ve Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, hususla ilgili Merkez Bankası ve hükümete tepki gösterdi.

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, mevzuya ait Twitter hesabından;

Gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz?
Art kapıdan döviz satışı görüyoruzAşağıyı işaret etmek

“iki günlük toplam 7 milyar doların tekrar art kapıdan kamu bankaları aracılığıyla satıldığı apaçık ortada.” açıklaması yaptı.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak da hususa ait tekrar Twitter hesabından; Dolar nasıl düştü?
Anlaşılan tekrar art kapıdan döviz satarak.
20-21 Aralık’ta TCMB’nin net döviz konumunda 6 milyar $’lık erime var.
TCMB son direkt müdahalesini 17 Aralık’ta yaptı.
İki günde bu dolarlar nasıl satıldı?
Unutulmasın, “Gizlide hamile kalan, Aşikarda doğurur.” açıklaması yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.